Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
983
 

İsa Kayacan'a şiir yazanlar

İsa Kayacan'a şiir yazanlar
 

Anadolu basınında ve çeşitli yayın organlarında sanat, kültür, şiir ve araştırma, derleme yazılarıyla yakından tanıdığımız Prof. Dr. İsa Kayacan’ın 128. kitabı yayımlandı. BANA YAZILAN ŞİİRLER” adını taşıyan kitap, Haziran 2010 tarihinde Ankara’da Sistem Ofset Matbaası tarafından günışığına çıkarılmıştır. 288 sayfalık kitapta 130 şairin, halk ozanlarının 242 şiir ve değişlerine yer verilmiştir. Derli toplu bir şiir Antolojisi veya güldestedir. Antolojide yer alan şiirler, şair - yazar İsa Kayacan’a verilen bir değerin ve sevginin gerçek sınırsız ifadesidir. Edebiyatımızın, kültürümüzün ve yerel basınımızın sayfalarında binlerce yazılarıyla rekorlar kitabına aday bir yazın eridir İsa Kayacan..

İsa Kayacan yaklaşık yarım asırdan fazla Türk edebiyatına, Türk kültürüne ve Türk şiirine hizmet veriyor. Anadolu’da yayımlanan birçok yerel ve ulusal gazetelerde yazdığı gibi birçok da dergilerde sanat, kültür donanımlı yazılarıyla katkıda bulunuyor. Çalışkan, üretken ve memleketini seven bir gönül adamı, bir yazın eridir. Yerel basınımızın unutulmaz bir sevdalısıdır.Anadolu coğrafyasında sanat ve kültür çalışmaları doruklara ulaşmış, hizmetleri hiç bir zaman yadsınamayız...

Bundan dolayı da dostları, arkadaşları çoktur. Edebiyat dünyasında isim yapmış birçok şair ve yazarında ustası olmuş onların elinden tutarak yetişmeleri için çalışmalarını doğrudan samimi olarak yakından destelemiş ve kanatları altına alıp kol, kanat germiştir. İsa Kayacan, bu yönüyle örnek bir insandır.

Daha önce de demiştim bir yazımda : İsa Kayacan Anadolu basınının fahri hemşerisi ve Türk kültürünün, Türk edebiyatının yüzakıdır. Bu adamın Ankara 'da Kızılay Meydananına heykeli dikilmelidir, diğer insanlara ve gelecek nesillere , yarının gençlerine örnek olması bağlamında önemlidir diye vurgu yapmıştım.

Bu nedenle sanat dünyasındaki yeri de epeyce zengin ve geniştir. Türkiye’nin 81 ilinde ve 650 ilçesinde sanatçı dostları ve arkadaşları vardır. İnsanların gönlünde iz bırakanlar arasında yer almıştır. Böylesine dost edinen bir insana elbette şiirler ve destanlar kaleme alınmıştır. Zaten İsa Kayacan’ın hayatı ve eserleri hakkında Üniversitelerimizde tez konusu bile olmuştur.

Sanat ve kültür çalışmalarından dolayı doktorluk ve profesörlük unvanlarını alnının akıyla almaya hak kazanmıştır. Dostları ve arkadaşları, sevenleri haklı olarak duygu ve düşüncelerini şiirlerle İsa Kayacan’a olan hayranlıklarını, saygılarını, sevgilerini, bağlılıklarını dize dize dile getirmişlerdir. Bu şölene birçok şairlerimiz, ozanlarımızın şiirleriyle İsa Kayacan’a merhaba diyerek, uzun soluklu destanlar yazmışlardır. ( Mustafa Ceylan gibi ), İsa Kayacan’ da kendisine ithaf edilen yazılan şiirleri bir kenara atmamış ve bir vefa borcu olarak bunları bir kitapta toplamayı kendisine bir görev yapmıştır.

Ona saygı duyanlara, yaşamıyla ilgili şiir yazanları O da ihmal etmemiş, özveriyle ona yazılan ve eline ulaşan tüm şiirleri bir Antoloji’de toplamayı başarmıştır.Bunları bir dosyada toplayıp bir kenarda tutmayı gönlü rahat etmemiştir. Bir kitabı basmak, yayımlamak elbette kolay değildir, yürek ister, para ister, özveri ister. İşte sevgili Kayacan bunları yapıyor.

Bu da sanatımız ve kültürümüz adına önemli bir hizmettir. Bu kitabın şeref konukları, Yekta Güngör Özden, Tamilla Abashanlı, Mehmet Nacar, Mansur Ekmekçi ve Vedat Fidanboy’dur. Kitabın giriş yazıları bölümünde, şair ve yazarların değerlendirmelerine yer verilmiştir. Değerli şairlerimizden ve Anayasa Mahkemesi eski başkanı Sayın Yekta Güngör Özden Başyazı’sında, İsa Kayacan için şunları yazıyor:

<ı>“ Bireyler arasındaki ilişkiler çoğunlukla görevseldir. Aile bağlarıyla başlayıp akrabalık, komşuluk ve dostluğa uzanan sıcaklık öğrencilik, askerlik ve yolculukta ayrı ama yaşam boyu süren boyutlar kazanır. Arkadaşlıkla gündeme gelen içtenlikli yaklaşımlar genelde “dostluk” olarak nitelenebilir. Sıklıkla yenilediğim “Ne altın gemi, ne gümüş gemi, dost gemisi” sözü yüreğimizi sıcak tutan, sağlılığımızı güçlendiren bir güvenceyi çağrıştırır.

<ı>Güvenilecek kimselerin gittikçe azaldığı bir ortamda dostluğun, dostların değeri daha iyi anlaşılmaktadır. <ı>Sayın İsa Kayacan, yazın, yayın yaşamında belirgin bir yeri olan dostlardandır. Hemen hemen ülkemizsin her yerindeki gazetelerde yazıları yayımlanmakta, toplumsal oluşumları duyarlıkla izlemekte, araştırmaları, derlemeleri ile devingenliğini olumsuz koşullarda bile sürdürmektedir.

<ı>Gümler yüzü, saygılı davranışları, ilişkilerde beğeni toplayan, ciddi, güvenilir ve anlayışlı tutumuyla arınılan bir dost olduğunu kanıtlamaktadır. Kendisini yıllardır tanıyorum, Alçak gönüllü bir yazın insanı olarak çabalarıyla kendini sevdirmiştir. “ dedikten sonra Sayın Özden başyazısını şu cümlelerle bitirmektedir:

<ı>Kişiler için ( şiir ), yazmak sanıldığı kadar kolay değildir. Ne yazılsa eksik kalanlar, unutulanlar vardır. Ne yazılsa duygusallığa bağlanabilir. Yansız değerlendirmeği benimseyen az olur. Benim Kayacan hakkındaki<ı> <ı>bu anlatımım yetişecek gençler için gözetilecek özelliklerdir. En zorunlu ve gerçek öğeler kişilerdir. Gençlere yol göstermek, ışık tutmak örnek olmak, kendisiyle barışık olmak mutlu <ı>Sayın Kayacan’a yaşam boyu esenlikler diliyorum. Ankara Mart 2010.”<ı>

Evet böyle yazıyor Sayın Yekta Güngör Özden. Sayın Güngör’ün düşüncelerine katılmamak mümkün değildir..

Kitapta tanıdığımız ve yüz yüze geldiğimiz birçok ünlü şairin yanında yeni yetişenler de vardır. Sayın Kayacan bunları da hoşgörüyle kitabına almayı ihmal etmemiştir. Başarılı şiirlerin yanında cılız ve yavan şiirlerde yok değildir. Ancak Sayın Kayacan bunları iyi niyetle kitabına aldığını görüyoruz. . Belki bir teşvik olsun bunları kanadı altına almıştır. Bu bağlamda Sayın Kayacan’a elbette saygımız vardır.

Kitapta tanıdığımız ve şiirlerini zaman zaman çeşitli sanat ve kültür dergilerinde, seçkilerde bulduğumuz bazı şairlerin adlarını buraya alıyorum:

Yekta Güngör Özden, Tamilla Abbashanlı, Prof.Dr. İbrahim Ağah Çubukçu, Vedat Fidanboy, Turan Atasever, Feyzi Halıcı, Abdullah Satoğlu, Güzide Taranoğlu, Mustafa Ceylan, Gülay Atacan, Osman Baş, Sevgi Balın ( Arısan), A.Aziz Başer, Âşık Kemali Bülbül, Ahmet Canbaba, Sabahattin Çankaya, Âşık Ali Çatak, H.Rıdvan Çongur, Ünal Şöhret Dirlik, Murat Duman, Melahat Ecevit, İsmail Kara, Güner Ceylan, M. Önder Gözübenli, Ahmet Çetin Cengiz, Fatma Uçarlar, Şemsettin Kubat, Birdal Can Tüfekçi Rabia Gölbaşı, Şükrü Öksüz, Ahmet Tufan Şentürk, Enver Tunçalp, Hüseyin Yurdabak, Mansur Ekmekçi, Baki Yıldırım, Cahide Ulaş, Nusret Turan, Sevil Mısırlıoğlu, Özkan Gönlüm, Sadık Dağdeviren, , Abdülkadir Güler ve Hasan Vasfi Taşyürek gibi tanınmış şairlerin İsa Kayacan için şiir yazdıklarını görüyoruz.

Tüm şairlerin adlarını veremedim, beni bağışlasınlar. Kitabın arka kapağında Adanalı şair Masnur Ekmekçi’nin “Kültür Doktoru” başlığı altında İsa Kayacan hakkındaki düşüncelerine yer verilmiştir. Sayın İsa Kayacan’ın bu yeni kitabı hayırlı olsun diyoruz. Kendisine karşı ilgi gösterenlere o da ilgisiz kalmamış, fazlasıyla yakınlık göstermiştir. Ne yazmışlarsa ünlü olsun, ünsüz olsun, tümünü bir araya getirmiş bir Antoloji bir şiir güldestesi halinde tertemiz bir kapakla yayımlanmıştır.

Bu da bir vefa borcudur. Aslında İsa Kayacan’a sanatı, eserleri, Türk Kültürü konusundaki hizmetleri ve dostluğu bağlamında ne yazılsa yine eksik yazılmıştır. Ne yazılsa yeridir diyebilirim. Kendisi için yazılan tüm şiirlerin övgü dolu duygu ve düşüncelerine laik bir insandır. Kendisine saygı ve sevgi gösterenlere da karşılığını bu kitapla ödemiştir.

Tüm şairlerimizi candan kutluyor ve Sayın kadim dostum İsa Kayacan’a tebriklerimi sunuyor, sağlık ve uzun ömürler diliyorum.bugün aramızda olmayanları da rahmetle anıyorum..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir süre beraber çalıştık. Onun mücadele enerjisi, başarıya olan inancı gençlere örnektir. Saygılar sunarım.

Turbest 
 13.07.2010 16:32
Cevap :
Merhaba Turbest, ben de ona hayranım, çalışkan ve üretmendir. Dediğiniz gibi gençler ondan örenek almalıdır. Teşekkürler.  18.07.2010 22:46
 

İsa Kayacan'ın rekorlar kitabına girmesi hiç önemli değil. O dost canlısı, sevecen dostumuz gönüllere girmiş ki; hakkında bu kadar çok şiir yazılmış. Kutluyorum, sevgilerle. Ünal Şöhret Dirlik

Ünal Şöhret Dirlik 
 07.07.2010 23:57
Cevap :
Evet dediğiniz gibi İSA KAYACAN 'ın rekorlar kitabına girmesi pek önemli değildir. Önemli olan insanların yüreğinde yer bulmaktır. İsa KAYACAN seviliyorki onun için şiirler yazılıyor. Herkese kolay kolay şiir yazılmaz.Teşekkürler veselamlar.  08.07.2010 0:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2114
Toplam yorum
: 4632
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 824
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bitir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster