Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '10

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
300
 

İsa Kayacan'ın kaleminden Nedim Orta

İsa Kayacan'ın kaleminden Nedim Orta
 

15 Ekim 1971 tarihli Tasvir Gazetesi Sanat Eki'nde yer alan meslektaşı İsa KAYACAN' ın Nedim ORTA hakkında Tanıdığım Ozanlar başlıklı bir köşe yazısından alıntıdır.

Nedim ORTA

Şu yazın evreni göründüğü değin içaçıcı gelmiyor bana.Hele yazınerlerinin bencil oluşlarıyla, durum daha berbatlaşıp içinden çıkılmaz bir hal alır oldu son günlerde. İyimser yazın ve san'at erleri yok gibi görünüyorsada: "Sanatı toplum için düşünürüm ben. Sanatçı toplumla içiçedir her zaman için" diyerek sanat ve yazınerleri hakkında görüşlerini açıklayıverenlerde yok değil. Bu görüşlerin sahibi olan kişi; "Sanatçı toplum yaşantısını yansıtmalıdır yazılarında, çizgilerinde, deyişlerinde" dedikten sonra: "zorunludur buna" diye ilave ederek kestirip atıveriyor birden.

Bu görüşlerin sahibi olan ve bugün tanıtım aynamızın karşısına getirmeye, kameramızla kendisini ve verileri üzerinde gezip, tesbit edebildiğimizce sözünü edeceğimiz yazın ve sanateri, Eğitici (öğretmen) Folklorcu, Eleştirmen ve Ozan olan, bunların tümünü başarı ile (birarada) sürdüren Nedim Orta. Bu yazın türlerinin birbirleriyle bağlantılı olduklarını da ısrarla belirtiyor ozanımız. Hani haksız da değil.

Bu güne değin, 1-Yarının Büyüklerine Hayat Bilgisi (şiirler), 2-Garipçe Gülme Ka..(şiirler), 3-Üçel (şiirler-iki arkadaşıyla), 4-Minareden Düşen Güvercin (öyküler), 5- B..ye Mektuplar (şiirler), 6-Sevi Yorgunu (şiirler), 7-Folklora Giriş (Uşak Folklorundan Örnekler) ad ve türlerindeki yayımladığı betiklerinin arasına, eğitimle ilgili uğraşlarını içeren betiklerde katarak esas uğraşısındaki başarılarını sürdürüyor Orta.

Ozanımız yarının büyükleri sevgili çocuklarla dertleşir çoğu kez.Ve oların ağzıyla;

"Bekçiyiz biz şimdi

Atatürk Çocukları

Cumhuriyet uğruna

Yeneriz zorlukları" diye seslenir.Daha sonra, yalnızlığın acısıyla yanıp kavrularak :

"Argın insanların sustuğu

Martı çığlıklarına sağır durma

Bu sesleri yaşantımıza alalım

Ak köpüklü dalgalardan" diyerek vurdumduymazlık içerisinde bulunan kişinin kulaklarına (olanca sesiyle) "Yitik Çağrı" larla seslenir.Sonra sevi konusunda, aramıştır fakat, arayışında eli boş dönmemiş, gerçekleştirmiş hayallerini.Bunun kanıtlanışını:

"Yorgun düştüm bunca yıl seni aradım

Yalnızlığın acısı çöktü çok

Dilsiz karanlıkları vardı çekilmez

İşlenen günahlara nispet

Uykusuz geceleri vardı.

Yorgun düştüm bunca yıl

Ama sen, buldum."

demesinde, ferahlayıp derinden bir nefes almasında buluverir bizde seviniriz onunla birlik.

Folklor ve Eleştiri konularında da (ayrıca güçlü bir öykücü olduğunu da belirtmek isteri) uğraşları olduğunu belirtmiştim yukarıda. Ozanımız, "Her şeyden önce, bir folklorcu amaç şuuruna (bilincine) sahip olmalıdır" diyor. "Folkların Amacı" nı tanımlarken. Bugün eleştiri konusundaki başarılarını hepimiz görüyor okuyor ve biliyoruz. Hele tarafsızlığı ve yapıcılığı konusunda, sanırım kimse birşey söyleyemez bencillerin dışında .

Gün geçtikçe güçlenen kalemiyle yazınevrenin de aranılan bir sanateri olacağına inandığım Nedim Orta'nın tüm başarılarını, avuçlarım acıyıncaya kadar alkışlar, bugün olduğunca, yılmayan uğraşlar içinde olması arzusuyla dolu olduğumu belirtir, kameramızın çalışmasının yeterliliğiyle çekilirim okuyuş evreninizden, söyleyişlerimle birlik...

İsa KAYACAN

Babamın kalemdaşlarından biri olan, babam Nedim Orta' yı bu denli öz bir anlatıyla ölümünün 7 sene öncesi, Tasvir Gazetesi Sanat Eki'nde bir köşe yazısında övgüyle bahseden İsa Kayacan'a yazısından ötürü minnettarlığımı ve babam adına tekrar teşekkür etmek isterim.

Emin ORTA

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 909
Kayıt tarihi
: 16.06.10
 
 

Merhaba ben 1965 doğumlu Nedim ORTA oğlu Emin ORTA. Milliyet Blog' a yıllar önce birşeyler yazmaya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster