Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '18

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
64
 

İşaret Dili Nedir

İşaret Dili Nedir
 

İşaret dili konuşma ve işitme yetisini kullanamayan bireylerin jest, mimik ve vücut dillerini kullanarak anlaşmalarını sağlayan dildir. Yapılan araştırmalara göre dünya nüfusunun yüzde onunu engelli bireyler oluşturmaktadır. Bu da engelli bireylerle iletişimi sağlamak ve kolaylaştırmak için yeni atılımlar yapmak gerektiğini gösterir. Bu sebeple günümüz şartlarında işitme engelli bireylerle anlaşmayı sağlayabilmek için işaret dili eğitimlerine çok fazla önem verilmektedir. İşaret dili eğitimi gelişen ve değişen dünyada kişinin hem kendine kattığı bir  değer hem de iş dünyasında kişiye farklılık sağlayabilecek bir eğitimdir.

İşaret Dili Kursları

Günümüzde artık insanların sadece yaptıkları mesleğin eğitimini almaları kişiyi öne geçirecek etmen olmaktan çıkmıştır. Kişinin gelişen dünyaya ayak uydurması ve kendini her değişimden haberdar tutması gerekir. Kendine yeni bir şeyler katması gerekir. İşaret dili eğitimi kişinin hem kendini geliştirebileceği hem de insanlara yardım ya da iş anlamında kullanabileceği bir eğitimdir. İşaret dili kursu araştırıldığında bu eğitimi veren çok fazla kurs vardır. Bu sebeple kurstan çok verimli şekilde ayrılabileceğin ve sertifika noktasında güvenebileceğin kurs merkezlerini seçmek oldukça önemlidir. Bu konuda İstanbul İşletme Enstitüsü birçok eğitimi sunan ve sertifika anlamında da güvenebileceğiniz bir kurumdur. İşaret dili kursu da mevcut bulunmaktadır.

Kişi işaret dili kursu sonrasında eğitimleri tamamlandığında sınava tabi tutulur ve sınavda gerekli başarıyı gösterdiğinde sertifikayı almaya hak kazanır. İstanbul İşletme Enstitüsü işaret dili eğitimi anlamında uzman öğretmen ile çalışmakta ve işaret dili kursu bittiği zaman kişi kendini bu konuda yeterli hissetmektedir. Ayrıca İstanbul İşletme Enstitüsü'nde işaret dili eğitimi haricinde bir çok eğitim bulunmakta ve örgün haricinde online eğitimlerle de kişi kendine bir çok şey katabilmektedir. Online eğitimlerin hepsinin ücretsiz olması ve eğitim sonrasında kişiye dijital sertifika şifrelerinin verilmesi de İstanbul İşletme Enstitüsü eğitimlerini cazip kılan etkenlerden biridir.

İşaret Dili Eğitimi Kişiye Ne Sağlar

Günümüzde iş dünyası sürekli olarak daha yetkin eleman arayışına girmektedir. İşitme engelli bireylerin de birçok yerde mağdur olması ve iletişim kuramamasından dolayı işaret dili eğitimi alan bireylerin önemi artmıştır. Birçok iş yerinin işaret dili bilen eleman araması da iletişim problemini ortadan kaldırıp daha eşitlikçi bir ortama sahip olmak istemesidir. Geçtiğimiz son bir kaç yılda sınav şartı aranmaksızın sadece işaret dili eğitimi alan  ve bu konuda yetkin kişilere devletin kadro açtığı kurumlar bile vardır. Bu sebeplerle işaret dili kursu araştırma noktasında titiz davranıp işaret dili eğitimi almak ve sonrasında da sertifika sahibi olmak oldukça önemlidir. 

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1513
Kayıt tarihi
: 16.06.17
 
 

İK alanında yüksek lisans yaptım. Çalışmalarımı kendi tumblr sitemde yayınlıyorum.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster