Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Birgül Parlak Mavi Kitap

http://blog.milliyet.com.tr/birgulparlak

06 Ağustos '16

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
4324
 

ISBN nedir - Nasıl alınır?

ISBN nedir - Nasıl alınır?
 

Kitap Basımı ve ISBN alımı


ISBN (Uluslar Arası Kod), hızla değişen ve gelişen dünyamızda artan bilgi üretimini izleyebilmek ve geniş çapta kullanıma sunmak için 1972 yılında Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) tarafından hazırlanan ve üye ülkelerin onayı ile yürürlüğe giren bir kitap numaralama sistemidir.
Amaç, kitap numaralarının uluslararası bir yöntemle düzenlenerek standardize edilip, Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) verilerek belirli bir yayımcının yayınladığı bir materyalin kimliğini tanımlamaktır.
 
        ISBN sistemi, yayınlanan her materyale bir tanımlama numarası verir. Bu numara beş grup ve 13 haneden oluşur. Birinci grup 978 EAN kodu olarak ISBN’e eklenmiştir ve ISBN’in bir parçası olmuştur. İkinci grup yayının yapıldığı ülkeyi, üçüncü grup yayımcıyı, dördüncü grup materyale ait sıra numarasını belirler. Beşinci grup da ISBN’ nin doğruluğunun denetimini sağlayan tek haneli bir rakamdır.
 
        Örneğin; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün 2007 yılında yayınladığı “Anadolu’da Türk Devri Çini ve Seramik Sanatı” adlı yayının ISBN’i 978-975-17-3298-9 dur. 978 ISBN ön kodu, 975 Türkiye temsil etmekte, 17 Kültür ve Turizim Bakanlığı’nın ön sayısı, 3298 Bakanlığın yayın numarasını gösterir ve 9 denetim numarasıdır.
 
 
 
 
Nelere Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) verilmez?
 
Takvim ve günlükler
 
El yazması eserler
 
Poster, afiş ve gazeteler
 
Gösteri programları (tiyatro, müzikal, resital, konser vb.)
 
Okul müfredat programları
 
Ajandalar
 
Fiyat listeleri, satış ve reklam katalogları, reçeteler
 
Kitap haline getirilmemiş makale, genelge, yönerge vb. materyal
 
 
 
 
ISBN İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR
        Daha önce ISBN alan bir materyal, aynı yayımcı tarafından farklı bir adla ya da başka bir yayımcı tarafından basılacaksa yeni bir ISBN alınması gerekir.
 
 
 
Ayrı basımlar için yeni bir ISBN alınır.
 
        İçeriğinde ve biçiminde değişiklik yapılarak yeniden basılacak materyal için, yeni bir ISBN alınır. Ancak materyal hiçbir değişiklik olmaksızın yeniden yayınlanacaksa yeni bir ISBN almasına gerek yoktur.
 
        Aynı yayımcı tarafından bir materyal için alınmış olan ISBN, aynı yayımcının başka bir materyali için kullanılamaz.
 
        Aynı materyal, farklı dillerde basılacak ise her bir dil için ayrı ISBN alır ve dili Materyale Ait Bilgiler Formu’nda belirtilir.
 
        Materyal, birden çok yayımcı tarafından ortak yayın olarak işlem görecekse, her yayımcının kendi yayımcı ön sayısı üzerinden ISBN alması gerekir.
 
        Yılda bir kere yayınlanacak materyale ISBN ile birlikte ISSN (Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası) de verilir.
 
        Yayımcının, ilk başvuruda belirlediği yayınlar için aldığı önsayı grubu bittiğinde yeni yayınları için ikinci bir yayımcı ön sayısı verilir.
 
        ISBN alınan yayının bibliyografik bilgilerinde bir değişiklik varsa, kayıtların düzeltilebilmesi için Ajansa bildirilir.
 
        Birden fazla ciltten oluşan yayınlarda her cilde verilen ISBN yanında bütün ciltlerde ortak kullanılmak üzere bir de takım numarası verilir.
 
        Birden fazla yayından oluşan setler için (ayrı ayrı satılmayacağı kesinse) tek bir ISBN alınır ve set içerisindeki her yayına aynı numara basılır.
 
        ISBN sistemine kayıtlı şirket statüsündeki bir yayımcıya ait yayın hakları başka bir kişi ya da kurum tarafından satın alındığında ya da yayımcının yayın hayatına son vermesi durumunda Ajans bilgilendirilir.
 
        Yayımcı isim değişikliği yapmış ise yeni bir yayımcı ön sayısı için Ajansa başvurmalıdır.
 
        Yazarlar herhangi bir yayıneviyle anlaşmadan da kişisel olarak ISBN sistemine kayıt olabilir ve yayımcı ön sayısı alabilir.
 
        Üniversitelere bağlı birimlerle Bakanlıklara bağlı alt birimler bağlı bulundukları birimin yayımcı ön sayısını kullanırlar. Üniversitelere bağlı alt birimler ISBN almak istediklerinde, “Materyale Ait Bilgiler Formu”nu üniversitelerin yayın kurulu ya da kütüphane dokümantasyon birimlerince onaylatarak, kurum kaşesi, yetkilisinin adı soyadı ve imzası ile Ajansa gönderir.
 
        Birlikler, odalar, holdingler vb. bağlı oldukları üst birimin yayımcı ön sayısı üzerinden numara alır.
 
        Alındığı halde basılmayan ya da yanlış basılan ISBN’nin hiçbir geçerliliği yoktur. Bu gibi durumlarda Ajans bilgilendirilir.
 
        ISBN telif hakkını koruyucu bir sistem değildir.
 
        Fiyat değişiklikleri yeni bir ISBN alınmasını gerektirmez.
 
 
 
 
ISBN nasıl alınır?
 
        ISBN işlemleri 2007 yılından itibaren Internet üzerinden yapılmaktadır.
 
        1 Yayıncı Kaydı : Öncelikle materyali yayımlayacak olan yayıncı (yayının yasal haklarına sahip olan ve eserin üzerinde adı yayıncı olarak geçecek olan kişi, kurum, kuruluş, vakıf, dernek vb.) kaydının yapılması gerekmektedir.
 
        2 Materyal Kaydı : Üye no ve şifreleri tarafına ulaşan yayıncılarımız, yayınlayacakları materyale ait bilgileri sisteme girmeleri gerekmektedir. Bunun için; adresinden sisteme erişen yayıncılarımız, üye no ve şifrelerini yazarak sisteme girmeleri gerekmektedir. Sayfa yayıncının adı ile açılacaktır. Açılan sayfada bulunan Yeni Materyal Başvurusu seçilerek yayınlanacak eserle ilgili doğru bilgiler sisteme girilmelidir. İki sayfalık materyal bilgi formu doldurularak kaydedilmeli ve verilerin Ajansa ulaşması sağlanmalıdır.
 
        3 ISBN ataması : Yayınlanacak materyallerle ilgili bilgiler sisteme kaydedildiğinde ISBN Türkiye Ajansı çalışanları, geliş sırasına göre kontrolleri (ve gerektiğinde düzeltmeleri) yaparak eserlere ISBN ataması yapılır.
 
Matilla bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1582
Kayıt tarihi
: 24.08.15
 
 

Kitap Yayımlamak Hakkında Merak Edilenler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster