Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
232
 

İşçi Bayramı'nda İşçiye zarar niye?

İşçi Bayramı'nda İşçiye zarar niye?
 

alıntıdır


Günler öncesinden herkesi aynı telaş aldı. 1 Mayıs baharı karşılamaktan çok, isyanın sesi oldu. Arbede, şiddet, korku ve gaz bombası. Taksim Meydanı yıllardır aşılamayan bir sorun emekçiler için.

Yıllar önce Harbiye’de bizzat tanık oldum kutlamalara. Resmi tatil olmadığı için sabah binbir güçlükle gitmiştik işe. Ve biz işe gittikten yaklaşık yarım saat sonra kıyametler kopmaya başladı.

Yürümek isteyenler, bunların dışında 1 Mayısı bahane ederek provakasyon yapmak isteyenler, amacını aşan saldırı dolu hareketler.

En çok işçi ve emekçi bayramı olmasına rağmen, dükkanlara, esnafa verilen zarar şaşırtmıştı beni. Hepimiz emekçiydik oysa, dükkanda çalışan işçi de, ekmeğinin peşine düşen garsonda.

İsyanımız birbirimize olmamalıydı en azından.

Madem bugünü layıkıyla kutlamak istiyorduk, neden günün içeriğine uygun davranmıyor önce bizden farkı olmayanlara zarar veriyorduk bilemiyorum.

Harbiye’de bulunan iş yerimizin 6.katından izliyorduk olanı biteni.

Biber gazı bize bile yetişmişti.

Bu sene tatil ile beraber sabah uyanır uyanmaz televizyona baktım. Durum yine farksızdı.

Sokak arasındaki esnaf çaresiz, 1 Mayıs kutlamalarının maliyeti işçiye yine pahalıya patladı anlaşılan.

Kırılan vitrin camları, yakılan dükkanlar...

İsyan nerede başlıyor biliyor musunuz?

Temelde ne istediğinden emin olmayan, ne için ses çıkarması gerektiğini bilmeyen insanların içinde.

İşçi bayramında işçiye zarar niye?

Yıllar geçti Harbiye’de 1 Mayıs’ın üzerinden. Ve biz hala zarar ziyan içinde kutluyoruz bugünü.

Bakalım kaç yaralı ve can kaybı bildirilecek gün sonunda.

Bir de bayram denilmez mi böylesi bir can pazarına?

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Merve şimdi Hatay- Reyhanlı' yla ilgili haberleri dinliyorum... Hava kasvetli... Canlar yanıyor... İşçi Bayramı... Tarihsel bir süreçten geçilip kazanılan bir gün... Ama kaos hakim... Emekçi insanlar aslında bir avuç fraksiyonel grup gibi görülüyor... Ama her şeyin göründüğü gibi olmadığı bir dünyadayız...

Arzu Elif 
 12.05.2013 19:13
Cevap :
Merhaba Arzu Hanım, haklısınız artık gördüğümüzden bile şüphe ediyoruz. Neye inanacağımızı şaşırıyoruz. Amacını aşan kutlamalar sayesinde herkes bir anda perişan oluyor. ne diyeyim bilemedim ki; zihniyetler değişmediği sürece her 1 Mayıs öncekini aratacak sanırım. sevgiler  13.05.2013 8:18
 

İşçi Bayramı'nda işçiye zarar veren yine işçinin kendisi. Ben zarar görmedim. Herhalde siz de zarar görmemişsinizdir. Bildiğim insanlardan da zarar gören yok! Çünkü provokasyonlara kapılmadık, bayramı Taksim'in uzağında kutladık. Sayılmaz mı? Sayılması için molotofu, sapanı, kaldırım taşlarını alıp Taksim'e mi yürümek gerekiyordu! Tanrı "Akıl Tutulması" yaşayanlara yardım etsin. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 05.05.2013 11:33
Cevap :
Merhaba, beni de şaşırtan bu oluyor işte. İşçinin işçiye zararı olmamalı. Ve daha önceki yorumlarda da belirttiğim gibi yüzü maskeli işçilere 1 Mayıs kutlamasındaki asıl amaçları sorulmalı. Hoş herşey ortada ya, bu da başka bir şey. Sorgulanacak çok fazla şey var.Selamlar...  05.05.2013 22:01
 

Ah Mervecim ülkemizde bazı gruplar var ki bu anlamı önemli günleri özellikle bekliyor ve ortam geriyorlar.Artık aydınlık günler gelsin diyorum bıçaklar kemiğe dayanıyor.SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 02.05.2013 13:20
Cevap :
Haklısın Şennur Ablacığım, ancak bu zihniyetlerle çok zor görünüyor.Aydınlık Türkiye'nin karanlık yüzleriyle dolu etrafımız.   03.05.2013 8:32
 

1 Mayıs kutsal bir gün buna inanıyorum. Ama bu gün fena halde kullanılıyor. Sizin yazınızda söz ettiğiniz provakatörler tarafından. Yoksa o taşlar, sopalar ve nice zarar verici aletler nereden geliyor. Niye camlar çerçeveler kırılıyor. Bu işler kutlamanın ötesinde! Saygılar.

Erdal Ceyhan 
 01.05.2013 20:40
Cevap :
Erdal Hocam size katılıyorum. Yüzü maskeli işçilerimiz yok bizim. Emekçiler yüzlerini örtülerle gizlemez. Bir kaç amacına uygun grupta olduğu gibi kutlamasını yapar ve çatışmaya yol açmaz. Ancak 1 Mayıs adı altında şiddet eğilimli insanların şehri alt üst etmesini hazmedemiyorum. Selamlar...  01.05.2013 20:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1887
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster