Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '08

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
2162
 

İşi doğru yapmak mı? doğru işi yapmak mı?

İşi doğru yapmak mı?  doğru işi yapmak mı?
 

İşi doğru yapmak


Pek çok yönetici arkadaşımızdan duyarız “ Ben işi doğru yapacak adam arıyorum” diye. Aslında en kolayıdır, işi doğru yapacak kişiyi bulmak üstelik işin doğru yapılmasını sağlayacak başka kurtarıcılarda vardır. Hata riskini azaltacak şekilde işin yeniden yapılandırılması risk teşkil eden noktaların kontrol ayaklarının oluşturulması gibi, bir alternatifte tecrübesiz çalışan alıp adım adım işi doğru yapacak şekilde eğitmektir..

Zor olan yaptığı işin doğruluğundan önce doğru işi yapıp yapmadığının sorgulamasını yapan çalışanlar ile yola çıkmaktır. Bugün hem dünya, hem ülkemizdeki dev şirketlerin sahiplerine baktığımızda kendilerine bu soruyu sormaları için özel istihdamları olduğunu görürüz.. Bu durum şu soruyu beraberinde getiriyor kaç başarı tesadüftür ?

Sorgulayan çalışanlar zordur(İşi ) eğer yöneticilik becerilerimize ve ortaya koyduğumuz işe güvenmiyorsak. Sorgulayan çalışanlardan uzak duran yada bünyesinde barındırmayan kurumlar büyüdükçe ayakta kalabilmeyi sürdürebilmek yada daha karlı olabilmek için süreçlerini, çalışanlarını, adımlarını, hedeflerini sorgulatmak için bir çuval parayı danışman firmalara aktarmak zorunda kalmaktadır. “Sorgulayan çalışanlarla çalışmak yada çalışmamak”

Yalnız dikkat etmemiz gereken önemli nokta, istihdam politikamızın kurum kültürünü hiçe saymadan şekillenmesi gerektiğidir. Süreçlerin, sistemlerin yada uygulayıcıların “bu iş, doğru iş mi? “ sorgulamasını eleştiri yada sisteme saldırı olarak algılayan bir kurum kültüründe sorgulama yetkinliğine sahip çalışanların istihdam edilmesi yalnızca personel devri oranını yükseltecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sanki uzun metrajli bir filmi makasla kesiyorsunuz...)) olacak şey değil konu derin ve önemli,parıltılar veriyorsunuz ve kesip gidiyorsunuz...)) daha detaya girerseniz sevineceğim...sevgilerimle....

Metin TOPÇU 
 08.09.2008 11:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1663
Kayıt tarihi
: 06.09.08
 
 

Bir zamanlar en büyük hayalim Endüstri Mühendisi olmaktı. Şimdi 14 yılı geride bıraktım mesleğimde. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster