Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
408
 

İşi Ehilline Bırakmalı!

İşi Ehilline Bırakmalı!
 

www.buyutec.net


Sevgili dostlar…Bilirsiniz bir zamanlar ben enstrüman çalmaya merak salmış, önce org, sonra gitar, sonra flüt, mızıka ve en son bir darbuka almış ve bunu sizinle paylaşmıştım. Son aldığım darbukadan epey umutluydum. Günlerce Hüseyin Hocadan ders almıştım;

Düm” sağ elle vurulur

“Tek” sol elle vurulur

Tabi birde bunun tam tersini çalanlar vardır,

Düm’ü sol elle vururlar

Tek’i ise sağ elle.

Tabi Düm’ü sağ elle vuranlar darbukayı sol dizinin üzerine alırlar, Düm’ü sol elle vuranlarda darbukayı sol dizinin üzerine alırlar.

Tabi bu hemencecik olacak bir şey değil. Düm ve Tek’i vurmayı öğrenenler zaman içersinde diğer figür ve vuruşları da öğrenecektir.

Tabi ders verirken zaman zaman Hüseyin Hocanın sağını solunu karıştırdığı gibi bende çoğu zaman sağımı ve solumu karıştırıyordum.

Düm’ü bazen sağ elle bazen sol elle çalmayı denedim, tabi Tek’i de öyle. Arada güzel sesler yakaladığım gibi genel olarak bakıldığında, çıkan sesler berbattı. Hatta komşunun biri geldi “yeter kardeşim yarın işe gideceğiz bütün gece seni mi dinleyeceğiz” deyince bende kızıp, darbukayı süresiz dolabın üzerine diğer müzik aletlerinin yanına kaldırmıştım.

İki gün önce tesadüfen birkaç darbuka takırtısı birden duydum ve kulak kesildim. Hemen onun ardından klarnet, keman, kanun, ut, devreye girince bunun profesyonel bir grup olduğunu hemen anladım. Saatler epey geç olmuştu ama maşallah mahallede tüm evlerin ışıkları yanıyordu.

Tabi adamlar işinde usta oldukları için mahalleli bırakın şikâyet etmeyi, perde gerisinden belli belirsiz siluetleriyle göbek atarken görünüyorlardı. Tabi herkes benim gibi acemi değil ki, çıkan sesler çok uyumlu; arada benim gibi sırıtan bir iki acemi var tabi ama çoğunluğu bu işin … olmuş! Aradaki çatlak sesleri, tecrübelilerin performansı hemen kapatıyor!

“Sürüden ayrılanı kurt kapar” derler çoğunluğa uymak çok önemli. Hele bir de makamı tutturursan grup adamı olursun. Hayatta yalnız kalmazsın. Bırakın enstrüman çalmayı, gaz çıkarsanız alkış tutanınız çok olur. :))

Darbukayı sağ elle çalacaksanız, aleti sol dizinize koyacaksınız ve ya darbukayı sol elle çalacaksanız, bu kez onu sağ dizine koyacaksınız.

Benim gibi darbukayı iki bacağınızın arasına sıkıştırıp serbest vurmaya kalkarsanız, işte o zaman yandınız (!) Birden etrafınızı apaçiler sarar ve ateş dansına başlarlar yuphiii, yhooo… :))

Neyse efendim işi üstatlarına bırakalım ve biz alkış yapalım. Hepimiz her şeyi yapmak zorunda değiliz elbet; bu ülkeye hep müdür lazım değil ya, usta da lazım. Ferforje, çelik çatı ve çatı izolasyon işleri garantili yapılır. MB üyelerine iskonto ve taksit yapılır. :))

Not: Yazmayı unuttum, bizim evin karşısına romanlar taşınmış hepsi çalgıcı... mahallede şenlik var: Ama ne şenlik!

Saygılar efendim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ustanın hası olduğunu gördüğüm için bilirim... Mahalleyi boş ver... Bizim apartmana da romanlar taşınsın : )

Ali Gülcü 
 08.12.2010 23:23
Cevap :
Trakya'da düğünlerde beni darbuka çalarken görürsen şaşırma :)) Ah, gitti güzelim darbuka, (ayakkabı boyacısına) değil mi? :))  09.12.2010 1:10
 

Komşunuz tarafından engellenen müzik aşkınızı... Komşuların asli görevlerinden biridir engellemek. Komşuluk hakkını kullanırlar; komşuluk ilişkilerini korumak adına; karşılığında size de koruyanın telinden çalmak düşer. Çalmazsanız... Gaz ürettiğinizde yani düm ile tekin sırasını karıştırdığınızda...Eski defterlere bir göz atılır; göz yummazlar. Ağzınızla düm tek; pardon kuş tutsanız nafile... Aynı telden çalmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir...Uyum içinde gibi aynı telden çalmak ile, gerçekten uyum içinde icraat farklı şeylerdir. Her kulun uzmanlık alanı var çok şükür...Sizin de olduğu gibi...Biliyorsanız mesele yok; curcuna kalabalığa da...Kalabalık birbirine yaslanarak ayakta dururken...Dingin balıkçı oltasından güç alır ve bilir bugün olmazsa yarın...Kısmeti ayağına gelir. Elinize sağlık; Kızılderilileriniz eksik olmasın yine de...Onlardan öğrenecek çok şey var. Berlin'de de çok kar... Yağıyor; size buralardan selamlar.

Alev Meisel 
 08.12.2010 16:19
Cevap :
Hiç sormayın Alev Hanım. Belki de geleceğimle oynadılar. Oysa gün görmemiş ne besteler var bende :)) Hakkımı yediler hakkımı… zaten fasılalı hazımsızlık gösterilmesi de bundandır :)) Komşuluk kalmamış vallahi. Ama kurtuluyorum; rahmetli anamdan 25 dönüm arazi kaldı, gidip çiftliğimi kuracağım oraya. Karakaçanım da olacak kötü kedi Şerafettin’im de. Zaten deniz iki adım ötede, balıklar garanti! Tüm müzik aletlerini bozana kadar çalacağım, komşularıma kapak olsun. Kara avcılığını bıraktım ya (kurt, çakal, domuz için değil) bundan böyle geyik bakacağım çiftliğimde. Tıpkı Almanya’da olduğu gibi; bir bakmışsınız sabah kamelyamın altına kahvaltıya gelmiş :)) Çek su katılmamış bir biberon süt Hanııım. He he he. İnşallah burada da kar yağar ve tüm mikroplar kırılır. Size ve Berlin’de ki tüm dostlara selamlar…  08.12.2010 18:49
 

Tabi, tabi, tabi, tabi, tabi, tabi…

M.Talip Girgin 
 08.12.2010 12:37
Cevap :
Bedava olunca ne çok kullanmışım :))  08.12.2010 17:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 439
Toplam yorum
: 1049
Toplam mesaj
: 121
Ort. okunma sayısı
: 800
Kayıt tarihi
: 07.01.07
 
 

Milliyet Blog’a hangi vesile ile kayıt olduğumu doğrusu hatırlamıyorum!  Bende birçoğunuz gibi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster