Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Kasım '15

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
3006
 

IŞİD'e destek veren ülkeler...

IŞİD'e destek veren ülkeler...
 

Son dönemdeki IŞİD eylemleri, diğer terör örgütlerini gölgede bıraktı. IŞİD her ne kadar El Kaide’nin bir kolu olsa bile, eylemleri o kadar yüksek ses getiriyor ki; El Kaide, PKK, Boko Haram gibi terör örgütleri gölgede kaldı. Gerçi biz bu terör örgütlerinin çoğundan nasiplenen bir ülke olarak, hala mücadeleye devam ediyoruz.

Bazı terör örgütlerinin kurulup gelişmesinde birçok ülkenin katkısı var.

Terör örgütleri büyüdükçe destekte çıkarlar doğrultusunda büyüyor. Son Fransa eylemleri ile ilgili Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yaptığı açıklama ile terör örgütlerine her türlü yardımı yapanları bir bir ortaya çıkartacaklarını ve gereğini yapacaklarını açıkladı, ama kendi yardımlarından bahsetmedi.

Biz gelelim terör örgütlerine destek veren halkların yüzdelerine:

Merkezi ABD'de bulunan araştırma şirketi PEW'in yaptığı ankete göre, Türkiye'de IŞİD'e yüzde 73'lük bir çoğunluk olumsuz bakarken, IŞİD'e olumlu yaklaşanların oranı ise yüzde 8 oldu. Yüzde 19'lük kısım ise araştırmada fikrini beyan etmedi.

Türkiye'de 927 kişi üzerinde yapılan araştırmada her ülkede 2015 yılında seçilen örneklem sayıları nüfusa göre değişiyor. Araştırmada katılımcılara "olumlu, olumsuz ve fikrim yok" olarak üç seçenek sunuldu ve bu seçenekler üzerinden yüzde oranları hesaplandı.

Araştırma şirketinin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu, Lübnan, İsrail, Ürdün, Filistin, Endonezya, Nijerya, Burkina Faso, Malezya Senegal ve Pakistan'da yaptığı ankette katılımcılara ''IŞİD'e sempati duyuyor musunuz?'' sorusu yöneltildi.

Araştırma sonuçlarında Türkiye'nin de dahil olduğu hiç bir ülkede IŞİD'e karşı olumlu yaklaşanların sayısı yüzde 15'i geçmedi.

En yüksek oran yüzde 14 ile Nijerya olurken, bu sırayı yüzde 11 ile Senegal ve Malezya takip ediyor. Türkiye yüzde 8 ile listenin altıncı sırasında yer alıyor.

Amerikan araştırma şirketi PEW'in anketinde İsrail ise yüzde 1 ile IŞİD'e en az sempati duyan ülke olarak değerlendiriliyor. Ürdün ise yüzde 3 ile İsrail'i takip ediyor.

Lübnan'daki Müslümanların neredeyse tamamı IŞİD'e olumsuz bakarken, Pakistanlıların yüzde 62'si herhangi bir fikrim yok yanıtını veriyor.

Araştırma şirketinin anket raporunda aynı sorunun batılı ülkelerde sorulmadığı ancak 15 batı ülkesinde yaşayan insanların yarısından fazlasının IŞİD'i uluslararası bir tehdit olarak gördüğü bilgisi yer alıyor.

PEW'in raporuna göre, geçtiğimiz hafta Paris'te meydana gelen saldırılardan önce Fransız halkının yüzde 71'i IŞİD tehdidinden endişe ettiklerini belirtmişti. Aynı raporda bu endişenin İspanya'da yüzde 77, Almanya'da yüzde 70, İtalya'da yüzde 69 ve Amerika'da yüzde 68 oranında olduğu kaydedildi.

IŞİD'e olumlu bakış sıralaması (Yüzde/Küçükten büyüğe):

1- Lübnan: 1'den az

2- İsrail: 1

3- Ürdün: 3

4- Endonezya:4

5- Filistin:6

6- Türkiye: 8

7- Burkino Faso: 8

8- Pakistan: 9

9- Malezya: 11

10-Senegal: 11

11-Nijerya: 14

Ne diyelim; bu destekçilere Allah akıl fikir versin!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3065
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster