Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
50
 

İŞİD i yok edecek tek plan: ABD öncülüğündeki uluslararası kara müdahelesi

İŞİD i yok edecek tek plan: ABD öncülüğündeki uluslararası kara müdahelesi
 

Belki de Kamboçya'yı bir ceset tarlasına çeviren Kızıl Kmerlerden sonra Suriye ve Irak'ı kan gölüne çeviren İşid terörü kadar korkuncu yaşanmamıştır. Ortadoğuyu adeta cehenneme çeviren başta Suriye ve Irak olmak üzere birçok ülkeyi ve bu arada da ülkemizi doğrudan etkileyen bu kızıl yangının artık söndürülme vakti gelmiştir. Ancak isterse yüz  uçakla yapılsın, hava akınlarıyla söndürülemeyecek bu benzersiz yangın ancak Suriye ve Irak'ın tamamını kapsayan bir kara müdahalesiyle yok edilebilecektir.

Böyle bir müdahaleyi kim yapacak? Artık hiçbir yaptırım gücü olmayan Birleşmiş Milletler mi? Askeri açıdan kağıttan kaplan olan AB mi? Yoksa bölgenin büyük güçleri Türkiye veya İran mı?

Bence böyle bir müdahaleyi ancak ve ancak ister kabul edelim veya etmeyelim hala dünyanın tek jandarması olan ABD yapabilecektir.. Geçmişte Bosna Savaşı'nı durduran bu büyük güç yanına bazı müttefikler alarak Suriye ve Irak'a girecek ve  ezici gücüyle şehir ve kasabaları İşid vahşetinden tek tek kurtaracaktır. Üstelik böyle bir müdahalenin çok büyük bir ödülü daha olacaktır: Suriye'deki kanlı iç savaşın sona ermesi ve ülkeden kaçan milyonlarca mültecinin geri dönmesi..

Şimdi burada şöyle bir soru sorulabilir: Amerika'nın müttefikleri kim olacaktır? Bence güçlü bir iki Avrupa ülkesi le birlikte Müslüman dünyasından Endonezya ve Malezya..Çünkü bu ülkeler Orta Doğu'ya çok uzak olduklarından böyle bir koalisyona katılmanın geri tepmelerini Türkiye, İran veya Pakistan'dan çok daha kolay massedebileceklerdir.

Ortadoğu halkları kan banyosu içinde hergün ölümle pençeleşirken ve milyonlarca mülteci sefalet içinde yaşayıp binlercesi Akdeniz'de boğulurken ne ABD ne de saydığımız ülkeler "Bana ne" diyemez. Aksine böyle bir tavır misli görülmemiş bir insanlık suçu olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dediğiniz olacak zaten. Olacakları önceden yazmışsınız. Niye okunmamış ki bu yazı?

Kerim Korkut 
 21.11.2015 18:08
Cevap :
Kerim Bey cinsel konular varken kim okur böyle ciddi şeyleri? Öngörüm bir tahmin değil tek çıkar yoldur..Bakalım zaman ne gösterecek..Selamlar..  23.11.2015 21:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 323
Toplam yorum
: 166
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 419
Kayıt tarihi
: 19.02.11
 
 

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Teknoloji Yönetimi dalında mast..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster