Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
194
 

IŞİD'in Musul işgalinin ekonomimize etkisi...

IŞİD'in Musul işgalinin ekonomimize etkisi...
 

Yeni komşumuz(!) IŞİD’in (Irak Şam İslam Devleti ) Musul’u işgal edip, Musul Konsolosumuzu ve mürettebatı esir alması(!)bizim idari zevatı toplantı yapmaya zorlasa da, önemli bir gelişme yaşanmadı.

Gizliden gizliye pazarlıkların sürdüğü, etkili ve yetkisiz birimlerin faaliyete geçirildiği iddia edilse de, toplamda 80 kişiyi bulan tutsak Türk vatandaşının akıbeti hala bilinmiyor.

IŞİD’in bu işgalleri, en fazla bizi etkiledi. Konsolosluk yetkililerimiz ve aileleri ile Suriye ve Irak’a mal götüren TIR şoförlerimizin tutsak alınmasının yanı sıra, ekonomik olarak da bizi vurmaya başladı.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Türkiye'nin Musul Konsolosluğu'nu ele geçirmesi ve çok sayıda kişiyi rehin alması, döviz piyasalarını etkilemeye devam ediyor.

IŞİD'in dün Musul'da kontrolü ele almasıyla 2.08 liradan 2.10 liranın üzerine çıkan dolar, gerginliğin tırmanmasıyla bugünkü ilk işlemlerde 2.12 lirayı da geçti ve 2.1230 liraya kadar tırmandı.

Gelişmelerin ilk gününde 2.85 lirayı aşan Avrupa Birliği para birimi Euro da bu sabah 2.87 liranın üzerine çıktı. 

Haftaya yükselişlerle başlayan Borsa İstanbul Endeksi de dün yüzde 3.25 düşüşle 4 Haziran'dan bu yana en düşük seviye olan 79,020.57 puandan günü tamamladı.

Borsada faaliyet gösteren bankacılık endeksi günü yüzde 3.71 düşüşle kapattı. 

Gördüğünüz gibi beslediğimiz karga gözümüzü oymaya başladı!..

Bu arada Merkez Bankasına yapılan operasyon da ekonomiyi vurmaya aday!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasında yaşanan depreme şöyle bir göz atacak olursak:

TCMB'de genel müdür, genel müdür yardımcısı ve müdür düzeyindeki beş yönetici görevlerinden alınarak farklı görevlere getirildi.

TCMB İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Tuğrul Gürgür ile Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Orman, Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Cihan Aktaş, Özel Kalem Müdürü Ömer Erdoğan ve eğitim Müdürü Mehmet Sönmez halen yürüttükleri görevlerinden alındı.

Genel Müdürler Tuğrul Gürgür, Cihan Aktaş ile Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Orman danışman, Özel Kalem Müdürü Ömer Erdoğan ve Eğitim Müdürü Mehmet Sönmez de Merkez Bankası Uzmanı olarak görevlendirildi.

Yani Merkez Bankası Başkanı ile Başbakan arasındaki Faiz(!) tartışması, Merkez Bankası Başkanının aleyhine sonuçlanacak gibi…

Irak’ın petrol merkezlerinin IŞİD’in eline geçmesi, önümüzdeki günlerde ham petrol fiyatlarına da yansıyacağa benziyor. Böyle olunca enerji için harcayacağımız döviz daha da artacak gibi…

Basına yansıdığı kadarıyla bizim beslediğimiz IŞİD, en önce bizim ekonomiyi vuracağa benziyor… 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili arkadaşım sana bir şey anımsatacağım; "Doğruları yazma kimseye inanadıramazsın"... Sonra sen de MB başkanı durumuna düşersin:) Saygılarımla...

Halil Güven (Sökeli) 
 15.06.2014 13:02
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  17.06.2014 17:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3074
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster