Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '14

 
Kategori
Söyleşi
Okunma Sayısı
629
 

Işık Elçi-Kuantum Kraliçesi

Işık Elçi-Kuantum Kraliçesi
 

Işık Elçi, rüyalarını hayata geçirmek için yola çıktı ve bu yolda kişisel gelişim kitapları ve romanlar yazdı. Halen eğitimler veriyor, çeşitli programlara katılıyor ve bilgilerini paylaşıyor. İki çocuk annesi Işık Elçi ile editörümüz Devrim Şahin Atılkan görüştü.

Kuantumla ilişkiniz ne zaman başladı? Yazdığınız kitapların dışında bir de bu alanda Türkiye’de bir ilke imza attınız. Türkiye’nin ilk spiritüel filmi olan "Eşruhumun Eşzamanı" ndan bahseder misiniz?

Evet, bizim için yeni, keyifli bir o kadar zor bir süreçti. Ancak sonuç bizi mutlu etti. Umarım izleyenlerde aynı fikirdedir. Hem Şanal Bey hem de ben gerçekten özel çalışmalar yapıyoruz. Çizgimiz, yolumuz hiç değişmedi. Var olan gelişti, ilerledi. Film çalışması yaparken de önceliğimiz her zamanki gibi “hizmet etmek” oldu. Güzel olanı hayata geçirmek bir nebze de olsa barışa, sevgiye aşka dair güzel bir iz bırakabilmek.

Yurtiçinde ve yurt dışında farklı şehirlerde pek çok seminerler veriyorsunuz. Ala Su ile bu tempoyu nasıl yürütüyorsunuz?

Ala zaten yapı olarak keşfetmeyi, değişimi, yeniliği seven bir çocuk. Okul öncesi her yere birlikte gittik. Bu ona çok şey kattı; özellikle yaratcılığına. Okul sonrası ben çalışmalarımı biraz azalttım. Şanal Bey ile artık çok fazla birlikte eğitim veremiyoruz ya da seyahet edemiyoruz. Bunu dönüşümlü yapıyoruz ki kızımızın da ihtiyaçlarını karşılayalım, yanında olalım. Ala’ya olumsuz yansıyan bir şey olmuyor. Kendine de yetebilen bir çocuk.

Birlikte güzel bir cd çıkarttık. Kristal Çocuklar İçin Rüya Olumlamaları. Okumaları Ala Su yaptı. Ancak metinde düzelttiği çok şey oldu. Bununla birlikte cd içinde ki çocuklar için rüya olumlama kartlarının resimlerini kendisi çizdi. Bu hayatımda yaşadığım en güzel anlardan biriydi.

Oğlum da yazları bana işimde yardımcı oluyor. Hepsi gurur verici. Annelik çok güzel bir duygu ve inanılmaz besliyor beni. Yaşam enerjisi veriyor. Çocuklarım çok anlayışlı; benim “kendim olmam” konusunda bana destek oluyorlar.

  

Ala Su ikinci çocuğunuz. İlk çocuk anneliği/ikinci çocuk anneliği diye bir farklılık oldu mu?

Olmaz mı inanılmaz bir fark var. Oğlumda hatalarım daha çok olmuştur. Çok da küçük anne olmuştum. O mu beni, ben mi onu büyüttüm bilemiyorum. Ala’da ise daha farklı bir bilinç ile çocuk yetiştirdim. Şanal’ın katkısı, babalığı ise tartışılmaz. Volkan’ın ergenlik döneminde yaşadığımız birkaç hassas konuda onun erkek enerjisi, olaylara yaklaşımı ikimiz için de süreci kolaylaştırdı.

Her iki çocuğumda da ortak olan ise “Sevgim onlara duyduğum saygı. Hayallerine her zaman destek oldum, kararlarını kendileri verdiler.” Bu anlamda sonuçtan memnunum. İşin özü de bu sanırım. Sevgi!

Bakın çocuklarımla yaşadığım bir deneyimi sizinle paylaşmak istiyorum:

Oğlum dünyaya geldiğinde bir kitap almıştım. En iyisini yapmaya çalışıyordum. Kitapta çocuğunuzu kendine güvenmesini istiyorsanız düştüğünde yanına gitmeyin. El sallayın ve gülümseyin yazıyordu. Ben de oğlumda bunu yaptım. Bunu yaptıktan sonra yanına gidiyordum. Büyüdüğünde bana bir gün ”anne ben sana çocukken çok kızardım; düştüğümde yanıma gelmezdin” dedi. Paylaştığı için çok şükrettim kendisine teşekkür ettim ve ona neden bunu yaptığımı anlattım. Ardından kızım büyüdü. Düştüğü bir gün koşarak yanına gittim.  Ayağa kalktı ve bana “neden benim yanıma geliyorsun ben kalkarım” dedi.

Şaşırdım kaldım. O anda anladım ki ebeveyn olarak yapmamız gerekeni yapsak da çocuklar; sonuçta onlarda tekamül eden varlıklar. Ruhsal bir varlık olarak ihtiyaç duyduğunu seçiyor. O halde önemli olan sevgi ve anlayışı onlara verebilmek. Bu da kendilerini size güvenle ifade etmelerini sağlamak demek. Herşeyi paylaşmalılılar. Eğer oğluma bu rahatlığı vermeseydim beni anlamayacaktı.

Tüm bu süreçte eşiniz size hangi konularda destek veriyor?

 

 

 

 

 

 

Aslında zaman zaman bekar bir anne gibi hissettiğim çok olmuştur. Şanal Bey çok yoğun; öyle de olmalı. Onun özel bir misyonu olduğunu düşünüyorum. Elinden geleni ailesi ve çocukları için de yaptı, yapıyor; ama açıkları kapatmak sanırım her Türk annesi gibi bana kalıyor. Bundan memnumum. Çünkü benim değerler sıralamamda birinci planda aile, ikinci planda kariyer var. Bunu bilirseniz bu şekilde hayat planını yapıyorsunuz. Dengeler kuruluyor aksama olmuyor. Şanal Bey’in ise birinci değeri, misyonu. Sanırım aramızdaki denge de böyle kuruluyor. Yoksa çatışma ve sorun olması kaçınılmaz olurdu.

Pek çok dergi-gazete-internet sitesinde yazılar yazıyorsunuz. Bu süreci nasıl organize ediyorsunuz? Günlük rutininizi anlatır mısınız?

Bunu herkes soruyor. Sanırım tek cevabı var. İşimi iş olarak görmüyorum. Hizmet olarak keyif olarak görüyorum. Severek yapıyorum; fark yaratmak, güzel şeylere aracı olmak hoşuma gidiyor. Bunun verdiği yaşam enerjisi paha biçilemez. Durum böyle olunca da herşeye yetebiliyorsunuz.

Ben gezmeyi de çok seviyorum. Aileme vakit ayırmayı, mutfakta yeni bir şeyler yapmayı seviyorum. Hepsine vakit bulabiliyorum. Zamansızlık derdim yok çok şükür.

Sabah kızımı okula hazırlıyorum. Saat 11:00 civarı ofiste oluyorum. Akşam eve geç gitmem. Mutlaka aile bir arada olmalı, akşam yemeği birlikte yenmeli. Kızımın dersleri, sonra sitede yürüyüşe çıkıyorum. Ardından eve geldiğimde mutlaka kitap okur ya da sinema hayranı biri olarak bir film izlerim.

 

 

 

 

Bunun dışında yalnız kalmam gerektiğini hissediyorsam çocuklarımın düzenini bozmadan bir yerlere kaçarım. Sinema, bir dostla yemek yeme, merak ettiğim bir şeyi deneyimle ya da İstanbul’un görmediğim bir yerini ziyaret ederim. Hayatı çok seviyorum. Çalışmak kadar keyif almaya da bayılıyorum. Hayat beni besliyor. O anlar yaratanla olduğum, konuştuğum, dua ettiğim anlar. Yaratanı ve kendimi hiç ihmal etmem.

Önce ben; ondan sonra iyi bir anne, iyi bir insan, iyi bir eş iyi bir evlat olabilirim. Benim biricik vazifem yaratının halifesi olarak burada olmak. Diğerleri araç. Amaç haline gelirse çocuğunuz, aileniz, işiniz o zaman özden uzaklaşıyorsunuz. Yol’dan çıkıyorsunuz. Benim için tek amaç ”Yaratana, yuvaya güzellikle varabilmek”.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 119
Toplam yorum
: 101
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1372
Kayıt tarihi
: 11.02.09
 
 

Ben kimim? Tüm sıfatlarımın dışında doğduğum günden beri bu sorunun cevabını bulmak için sürekli ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster