Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '11

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
791
 

Işık Üniversitesi Moda Günleri

Işık Üniversitesi Moda Günleri
 

Güzel sanatlarda başarılı olmak, bütün devrimlerde başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda başarılı olamayan uluslar ne yazık ki, uygarlık alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet yoksun kalacaklardır.” — Kemal Atatürk

Atatürk’ün doğum yeri Selanik’te 1885’te kurulan “Feyz-i Sıbyan Mektebi” ile hizmete geçen Feyziye Mektepleri Vakfı, 1996’da üniversitesiyle zincirin son halkasını oluşturdu. “Işık” adını, Atatürk’ten alan kurum, önemli yeri olan eğitim geleneğini üniversitesinde de sürdürüyor.Güzel Sanatlar Fakültesi, sanat alanında ses veren seçkin bir kurumdur.

Gözün görebildiği bakılası sanat ürünleri ile bezenik salonlarda Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Işıklı Moda Günleri, 4-5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti. Türkiye'de moda, uluslararası moda dergilerinin ülkemizdeki çalışmaları, moda tasarımcılarımızın girişimleri, alana dönük sivil toplum kuruluşlarının sağladığı destekler ve gerçekleştirilen çeşitli moda etkinlikleriyle sergilendi.

Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde gerçekleştirilen etkinliğin ilk gününde Yıldırım Mayruk, Abdullah Kiğılı, Tahir Gürsoy, Osman Benzeş, Aykut Hamzagil ve Duru Güneri konuşmacı olarak yer aldı. Ferhan İstanbullu ve Ece Sükan gibi moda ve stil danışmanları, Uğurkan Erez, Başak Gürsoy gibi koreograflar, Zeki Başeskioğlu gibi tanınmış Türk markalarının yaratıcıları, Harvey Nichols, Louis Vuitton, Adidas gibi uluslararası markaların pazarlama ve satın alma müdürleri konuk oldu.

Eğitim kurumlarının gelişmelerden habersiz, kendi kabuğunda yaşamak yerine dışarıya açılarak, öğrencileri hayata hazırlaması gerektiğinin bilincinde olan Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, belirtilen tarihlerde "Işıklı Moda Günleri" etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Ünlü moda tasarımcılarının ve tekstil kuruluşlarının temsilcilerinin, modayla ilgili medya kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı paneller gerçekleştirildi. Okulun görkemli salonunda Fakültenin öğretim görevlilerinden Güneş Güner Işık’ın yönettiği; Bahar Korçan, Gamze Saraçoğlu ve İdil Tarzi’nin konuşmacı olarak katıldıkları panel ilgiyle izlendi. Sonrasında on bir dalda ödül dağıtım töreni gerçekleştirildi. Bu sırada okulun öğrencilerinden Begüm Melsa Elmas, Zeynep Şimşek ve moda blogcusu (style-boom.blogspot.com) Burçin Akgün’ün çalışma arkadaşı Deniz Eslek ile söyleşimiz oldu.

Panellerin yanı sıra, Prof. Dr. Balkan Naci İslimyeli'nin danışmanlığında Görsel Sanatlar Bölümü öğrencilerinin katıldığı Deneysel Giysi Tasarım Atölyesinde "Yalancı Beden" kavramıyla gerçekleştirilmiş olan tasarımlardan oluşan defile de sunuldu. Koreografisini, Bilge Tuğsuz'un yaptığı defileye, konuklar ve üç gün süreli "Işıklı Moda Günleri" etkinliğine ilgi duyan sanatseverler katıldı.

Güzel bir düzenlemeyle etkinlik noktalandı. Belleklerde bireyi mutlu eden görüntüler kaldı.

*

muhsindurucan@hotmail.comÖnerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 662
Toplam yorum
: 471
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1368
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster