Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '09

 
Kategori
Danışmanlık
Okunma Sayısı
1143
 

İsim ve domain seçme - yeni veya mevcut sitelere forum ekleme

İsim ve domain seçme - yeni veya mevcut sitelere forum ekleme
 

Bu kategoride, forumunuza fiziksel ve teknik açıdan nasıl başlamanız gerektiğini anlatan, doğru bir başlangıç yapmanızı sağlayacak, forumunuzla ilgili uğraşmanız gereken onca şeyin yanında bir de temelde sorun yaratabilecek etkenleri ortadan kaldıracak makalelere yer vereceğiz. Zaten bir forumunuz varsa da, bu bölümü, ayarlayabileceğiniz ve geliştirebileceğiniz alanları saptamak için kullanabilirsiniz.

İsim ve Domain Seçme

Forumunuz için isim seçme, yapmanız gereken ilk işlerden biridir. Genel olarak, bir web sitesi oluşturulmaya değer ise, ona kendi ismini vermeye de değerdir. Domain ücreti o kadar düşüktür ki, gerçekten satın almamanız için bir sebep yoktur. Kendi alan adınıza sahip olmanız, markanızı ve kendi URL nizi kontrol etmenize imkan tanır.

Alan adı seçme, en önemli karar olmayabilir ancak, hafife de almayın. Kötü veya zayıf bir seçim, işinizi zorlaştıracaktır. Çünkü, sitenizi bulmak, sitenizi yükseltmek ve sitenizin akılda kalması zorlaşacaktır. İşin başında bir handikap yaratmak veya zaten kolay olmayan işinizi daha da zorlaştırmanın gereği gerçekten yok.

Yeni veya Mevcut Sitelere Forum Ekleme

Zaten kurulu olan bir web sayfanıza forum bölümü eklemeyi planlıyorsanız, isim ve/veya alan adı seçmek genellikle kolaydır. Bu tip durumların hemen hepsinde, sadece “Forumu” kelimesini web sitenizin yanına yerleştirirsiniz (Siteismi.com Forumu) ve sadece /forum alt klasörü oluşturursunuz (www.siteismi.com/forum). Bazı site sahipleri ise forumlarına kendi alan adlarını alırlar, siteismiforumu.com gibi

Genel olarak, alt klasör seçeneğini tavsiye ederim çünkü, site isminize aşina olan insanların forum olarak da markanızı tanımaları daha kolay olacaktır. Forumunuzu kurduktan sonra, site ismiforumu.com adresini de kayıt edebilirsiniz. Sadece yönlendirme yaparak sorunu halledersiniz.

Deniz YAKUT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 3723
Kayıt tarihi
: 03.05.09
 
 

Deniz Yakut, Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği öğrencisi. Şu anda, aktif olarak 190 bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster