Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
314
 

Isınıyoruz ama nasıl?

Isınıyoruz ama nasıl?
 

ISINIYORSUN.... SEVGİLİ DÜYAM ISINIYORSUN...


Küresel ısınma Kavramı bu günlerde yine gündemde. İngilizler, küresel ısınmanın, söylendiği gibi yılda 2 derece olmadığını bu söylemlerin, küresel ısınma araştırması yapan kuruluş ve vakıfların daha çok gelir elde etme, yardım toplama kaygılarından doğduğunu söylemişler. Böylece, yeni bir skandala imza atılmış. İnsanları doğrudan etkileyen bu skandal haber nedense gazetelerde fazla yer almadı. 

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılacak, 7 Aralık ta başlayıp 3 gün sürecek olan, "Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi" ne 100 den fazla devlet başkanı katılacak. Isınmanın etkileri nasıl azaltılır? Gelişmiş ülkeler, Küresel ısınmadan etkilenen ülkelere nasıl yardım eder gibi konular konuşulacak. 

Yani "Havanda su dövülecek" sonrada havaya, suya imza atılacak. ...! 

Bu hareketin başlangıcı 1992 senesinde Brezilya'da atılmış, 17 yıl geçmiş hala çözüm aranıyor.Sizce, bu toplantılar neden yapılıyor acaba? 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ: Tanım olarak, İnsan eliyle atmosferdeki mevsimsel dengenin bozulması anlamına geliyor muş... 

Sera Gazı denilen, ışığı tutma özelliğine sahip karbondioksit, metan gibi gazların, kömür, petrol, doğalgaz gibi enerji kaynaklarının yakılması ile ortaya çıkıp, atmosferi kalın bir örtü tabakası gibi kaplıyarak gezegenimizin sıcaklığının hapsolmasına yani sıcaklığın KÜRESL ISINMA adını almasına neden oluyor. Basitçe böyle.  

Tabii ki bu ısınmanın sonucu ortalama 2 derecelik bir sıcaklık artışı olduğu varsayılıyor. Küresel Isınma sonucu Dünyamızın kuraklığa, buzulların erimesine ve denizlerin yükselmesine neden olacağı söylenip duruluyor.  

Zaman zaman da bu etkileri görüyoruz. 

İşin en ilginç olan yanı İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ile mücadele için ülkelerin milli gelirlerinin % 1 i gibi bir rakam ayırmaları bu sorunu çözecekmiş.  

Bu paralar nasıl derlenip hangi projelere verilecek Projeleri kimler yürütüp kimler denetleyecek? Kimler nemalanıp, hangi yeni zenginler doğacak? İnsan bunları da düşünmeden edemiyor.. 

KÜRESEL ısınmaya dur diyelim arkadaşlar... Ama ne için ve kimin için? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 654
Kayıt tarihi
: 30.11.09
 
 

1950 doğumlu. 4 yıl Kimya Mühendisliği eğitimi almış, 1969’dan beri İstanbul'da yaşayan, çağdaş kasa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster