Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
6100
 

İşinizi sevmiyorsunuz... Peki ne yapıyorsunuz?

İşinizi sevmiyorsunuz... Peki ne yapıyorsunuz?
 

İşinden memnun olmayan ve sık şikayet eden kişilere, niçin sevmedikleri bir işi, bir mesleği icra ettiklerini sorduğumuza, aldığımız cevap, genellikle, buna mecbur oldukları ve geçimlerini sağlamak için sevmediği de olsa bir işi muhakkak yapmak zorunda olduğu şeklindedir.

Bu, aslında kendimizi göz göre göre kandırdığımız bir cevaptır. Aslına bakarsanız, hiç kimse, hiçbir şeye mecbur değildir. Hiçbir kimse de sevmediği bir işi yapmak zorunda değildir.

Eğer işinizi sevmiyorsanız, onu değiştirin! Çok radikal bir karar gibi geldi size değil mi? Evet, sevmiyorsanız işinizi değiştirin. Niçin hayatınızı sevmediğiniz bir işle heba ediyorsunuz? Hayatınızı nereye kadar heba etmeye niyetlisiniz

Gençliğiniz, sağlığınız hep böyle kalacak mı? Dünyaya kimse kazık çakmadığına göre ve bize verilen sınırlı bir yaşam süresi olduğuna göre bu süreyi nereye kadar mutsuz bir şekilde harcamak istiyorsunuz? İleride nasıl olsa rahatlama imkanı bulurum, diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İleride karşınıza neler çıkabileceğini kesin olarak biliyor musunuz? Yarına çıkacağınıza dair bir garantiniz var mı? O halde neyi bekliyorsunuz? Hayat , sizin hayatınız.. Onu mutlu bir hale getirmek için de tabii ki radikal kararlar almak zorundasınız. İşinizi sevmiyor ve her işe gittiğiniz gün ızdırap çekilyor ve bunalımlara giriyorsanız, bu huzursuz iş ortamıyla her gün karşılaşmak için çok da önemli bir nedeniniz olmamalı.. Kendinize göre yeni bir iş arayın. Kendinizi değiştirin, geliştirin.İstediğiniz işe göre kendinizi eğitin, hazırlayın. Ve gün geldiğinde, o size çok radikal gelen kararı verin: Sizi mutsuz eden işinizi değiştirin.

İş, eş gibidir. Seviyorsanız, onunla ömür boyu mutlu bir hayat yaşayabilirsiniz. Ama bir de sevmiyorsanız… Ömür boyu mutsuz bir yaşam sizi bekliyor, demektir. Bu yüzden işinizi ve eşinizi seçmden önce çok dikkatli davranmanız gerektiğini önemle belirtmek isterim.

Önerilerime karşı alacağım cevapları şimdiden duyuyor gibiyim: “İşini değiştir”, demek kolay… Ama nasıl?” Şimdiki işimi bırakırsam, nasıl geçimimi sağlarım? Nasıl iş arayacağım? Bu işi bırakıp ta ya iş bulamazsam, ele güne rezil olurum. Değiştir, demek kolay da… Ama nasıl?”

Eğer işinizi gerçekten sevmiyor ve mutsuzsanız, bu yüzden hayata olumsuz bakıyorsanız ve hatta depresyona giriyorsanız, sorduğunuz bu soruların cevabını siz bulacaksınız. İşinizi sevmiyorsanız, sevdiğiniz bir işi bulmak ve o işi yapmak için elinizden geleni yapmak zorundasınız. İki tercihiniz var: Biri, sevmeye sevmeye işe gitmek ve mutsuz olmak… Diğeri, sevdiğiniz bir iş bulup, mutlu bir hayat sürmek… Ama unutmayın! Oturduğunuz yerde bekleyerek ve birilerinden bir şeyler umarak hiçbir isteğimizi elde edemeyiz. Alaaddin’in sihirli lambası olsaydı, kabul edilebilecek üç dileğimiz olsaydı belki bu sorunumuzu rahat bir şekilde aşabilirdik. Ama gerçeğe dönüp, gerçek hayattan beklentilerinizi alabilmek için, elimizi, ayağımızı, bilincimizi, gayretimizi harekete geçirmeniz ve merdivenin basamaklarını adım adım çıkmaya başlamanız gerek.. Asla teslim olmayın!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

...mutluluğunuz bir saçayağından ibarettir üç tane ayağı var bu saç ayağının birbirine bağlıdır biri olmazsa diğerleride ayakta duramaz hiç bir şekilde bunlar; İşimiz,Eşimiz ve Aşımızdır bunları çok iyi seçmeliyiz..derdi üniversitede çok sevdiğim bir hocam beni o ana götürdünüz dahada seveceğime inanmak istemişdim aslında elimden gelse bugün değiştireceğim bir işe sahip olacağımı ama sırf emek verdiğin için mutlu olmaya çalışmakdan başka şansı olmayan insanlardan olduğumu farkında olmak..sanırım en acısıda bu çok iyi ifade etmişsiniz yüreğinize sağlık..sevgiler

eflatun sokak 
 28.05.2007 13:51
 

Demesi kolay demeyeceğim ama son yıllarda iş bulmanın belki de en zor olduğu ülkelerden birinde yaşarken, yeni bir iş bulup kendinizi garanti altına alana kadar malesef kimse sevmediği işinden hemen ayrılamıyor. Keşke olsa tabi...Hayat şartları, geçim sıkıntısı, sorumluluk duygusu denilen şeyler, bir süre daha sevmeye sevmeye o işi yapmaya zorluyor malesef insanı. Çaba göstermeden tabi ki olmaz ama günümüz şartlarını da gözardı etmemek gerekir. Sevgiler..

Esin_k 
 28.05.2007 0:43
 

Çok doğru söylüyorsunuz fakat bunu yapabilen var yapamayan var. Ben 3 yıl boyunca kendime bir iş bulamadım ama evde boş durmuyorum ve kendimi tatmin edebilecek ve mutlu olabilaceğim bir sürü iş bulabiliyorum. Hele internetle tanıştıktan sonra yakaladığım Milliyet blogta yazmak beni memnun ediyor. Yaıkında yeniden yakma resme de başlayacağım. Herkesin benim gibi mutlu olabileceği işlerle meşgul olursa hayatı zindan olmaz. Sevgilerimle.

Ahmet Üstündağ 
 27.05.2007 23:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 63
Toplam yorum
: 64
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1368
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

1968 yılında Üsküdar'da doğdum.İlk-Orta öğrenimimi Almanya'nın Hof/Saale kentinde tamamladım.Lise ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster