Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '09

   
  Kategori
  Güncel
  Okunma Sayısı
  2226
   

  Isınmada kombilerin kullanımına sınırlama getiriliyor

  Isınmada kombilerin kullanımına sınırlama getiriliyor
   

  Yılbaşı gecesi Ankara'da kombi cihazından sızan bacagazı ile zehirlenerek ölen 7 Üniversite öğrencisinin haberi hepimizi derinden üzmüştür. Üzüntümüzün bir kısmı, bu genç üniversite öğrencilerini hayatlarının baharında kaybetmiş olmaktan ileri gelmektedir. Ama bunun yanında, bu olayın sistematik bir kaza riskinin tecelli etmiş olması, yani bir oran dahilinde beklenen bir dizi trajediden bir tanesinin daha göz göre göre meydana gelmiş olmasıdır.

  Burada, cihazda bir imalat hatası, montaj hatası, baca bağlantısında sızma, servis ve bakım eksikliği gibi faktörler incelenecek ve neticede fatura kullanıcıya çıkacaktır. Ancak sorun daha temelde, sistem seçimindedir.

  Evin içerisine –bazı durumlarda mutfak, koridor veya salonun ortasında duvara takılan- ve yarım metrekare yer üzerinde gaz, elektrik, termostat, su ve baca bağlantıları bulunan komplike bir cihaz takıyoruz. Bu cihazın emniyeti ve kullanımı ile ilgili tüm teknik ayrıntıların kullanıcı tarafından bilinmesi gerektiğini söyleyip rahatça ticaretimizi yapıyoruz. Saatte üç metreküp yanıcı ve patlayıcı gaz püskürten ve yanıbaşında 220 V elektrik bağlı olan cihazı duvara takıyor, çıkan yanmış gazları baca deliğine bağlayıp, çalıştırıp “kargacık burgacık bir kullanma talimatnamesini” evin hanımına bırakıp, paramızı tahsil edip gidiyoruz. Devlet de buna izin veriyor. Patlayınca, yanınca, gaz kaçırınca, baca zehirleyince de “cahil halk”, “bilinçsiz tüketici” gibi dramatik laflarla suçu yine halkın üzerine atıyoruz.

  Ben burada ISI SANAYİ SEKTÖRÜ olarak kendimizi ihbar ediyorum. Bize bırakırsanız biz her yere KOMBİ takarız.Ticari işletmeleriz, kar için çalışırız. Çünkü KOMBİ ile 4 kat daha fazla cıro yapıyor, daha fazla para kazanıyoruz. Ama bu şekilde insanımıza hem gereksiz yere daha pahalı bir malı satıyoruz, hem gaz israfını körüklüyoruz hem de insanımız telef oluyor. 100m2 daire içerisine her tarafından bacalar vanalar çıkan bir gaz bombası koyup, çok da bilinçli olmayan halkımızın o bombanın tüm teknik detaylarına vakıf olmasını ve emniyetini sağlamasını bekliyoruz. Onun için bu işi DEVLET artık durdurmalı . Avrupa çoktan durdurdu. Biz ise bir KOMBİ ÇÖPLÜĞÜ ve “bilinçsiz tüketici kazaları” ülkesi haline geliyoruz.

  KBSB olarak geçen sene BAYINDIRLIK BAKANLIĞINDA kurulan komisyona yaptığımız taleplerle çıkartılan YANGIN YÖNETMELİĞİNE bu KOMBİ lerin sınırlandırılması ile ilgi bir madde koydurulmasını sağladık. Yönetmelik, Başbakanlık Kanunlar Kararlar biriminde değiştirilerek o madde çıkartılmış şekilde yayınlandı.

  Bu bizi yıldırmadı ve çalışmalarımıza devam ettik. TOKİ nezdinde yaptığımız girişimler de netice verdi ve TOKİ nin mühendisleri ortaya koyduğumuz işin emniyet ve ekonomisi ile ilgili gerekçeler üzerinde konuyu incelediklerinde bize hak vererek projelerinde KOMBİ yerine MERKEZİ SİSTEM koymaya başladılar. Bunun dışında Bayındırlık Bakanlığı Enerji Performansı Komisyonu ve Elektrik İşleri Etüd İdaresi ile yaptığımız temaslar neticesinde onların da bu konudaki görüşlerinin aynı yönde oluştuğunu müşahade ettik. Neticede bu birimlerimizin de yardımı ile 05.Aralık.2008 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren BEP (Binalarda Enerji Performansı ) Yönetmeliğindeki bir maddede “1000m2 kullanım alanının üzerinde olan binalarda merkezi sistem kullanılacaktır.” İbaresi ile KOMBİ lerin kullanım alanına ilk ciddi sınırlama getirilmiş olmaktadır.

  Bu karar, Türkiye için, hem tüketici emniyeti konusunda, hem de milyarlarca m3 doğalgaz tasarrufu ve cihaz ithalatında tasarruf sağlaması bakımından hükümet tarafından son yıllarda çıkarılmış en önemli karardır. “Zararın neresinden dönülse kardır” demek buruk bir şekilde mümkünse de bu yönetmeliğin israf edilen en az 15 milyar m3 doğalgaz ve verilen onlarca can önce yapılması gerekirdi.

  Şimdi ; müeyyidesiz olan bu yönetmeliğin uygulanmasını etkin bir şekilde denetleyecek mekanizmaları çalıştırmak gerekmektedir. Bu konuda EPDK ya ve Bayındırlık Bakanlığına önemli görevler düşmektedir.

  Ayrıca YANGIN YÖNETMELİĞİNE binalarda “4. KATIN ÜZERİNDE KOMBİ KULLANILMAMASI” maddesi müeyyidesi ile birlikte tekrar konulmalıdır.

  Ali Eren

  KBSB (Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği) Başkanı

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 2226
  Kayıt tarihi
  : 02.01.09
   
   

  KBSB (Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği) Başkanıyım. ..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster