Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '17

 
Kategori
Yapı / İnşaat
Okunma Sayısı
135
 

Isıtma ve Soğutma Sistemlerinin Gelişimi

Isıtma ve soğutma sistemleri günümüzde teknolojik anlamda çok gelişmiş durumdadır. Eskiden kombi ya da klima denildiğinde aklımıza çok az çağrışımlar gelmekteydi. Ya da çok öncelere gidecek olursak ısınma denildiğinde sobadan başka bir kullanım yoktu. Elbette ısınma olarak sobayı kullanan insanlara da saygı duymalıyız. Çünkü onların şartları gereği kullanıma devam etmektedirler. Orta yaş ve üzeri hatırlar kışın sobaların tadı da bir başka oluyordu. En çok özlem duyulan konulardan birisi belki gaz lambalarının ışıltısında soba etrafındaki aile muhabbetleridir.

Günümüzde öylemi kombi bahsi geçtiğinde o kadar çok marka ve model sayabilecek durumdayız ki hepsinin belki de teknolojik hikâyesi birbirinden farklı ve değişkendir. Aynı şeyi soğutma sistemleri alanında da söylemek mümkündür. Günümüzde hem ısıtmayı hem de soğutmayı sağlayan cihazlar sürekli gelişim safhasındadır. Bunların gelişimini çoğumuz takip edemez duruma geldik.

Bugün itibariyle hemen hemen herkesin evinde bir kombi bir klima bulunmaktadır. Elbette bunların ilk baştan seçimi çok önemlidir. Ancak cihazın seçim sonrası kullanım talimatlarını uygulamak cihazımızın ömrünü artıracaktır. O yüzden işin ehli yani ilgili uzman servislere yaptırmak çok çok önemlidir. Tersine hareket ettiğimizde ilk başta bu konu ısıtma ve soğutma için harcadığımız yakıt ya da enerjinin israfına yol açacaktır. Bu da demek oluyor ki ilgili faturalar cebimizi yakacak.

Hem kombi hem de klima kullanımında önemli hususlardan biri de periyodik bakım ve kontrolleridir. Tabi böyle durumlarda bunların gelişmiş sistemler olduğunu tekrar vurgulamak da fayda var. Neden mi? Elbette bizler, sizler herkes az da olsa bakım ve kontrol işini az da olsa halledebilir durumdayız. Ama tam teşekküllü bir şekilde mi olacak. Kesinlikle hayır. O yüzden ne yapmak gerekiyor. İşi ehline bırakmak gerekiyor. Peki bu alanda işin ehli kim? Klima ise klimanın servisi hizmeti gören uzman ekipler, kombi ise kombi alanında ki profesyonel ekiplerdir.

Geldiğimiz ay itibariyle soğuklara hoş geldin, sıcaklara güle güle der gibiyiz. O yüzden önümüzdeki yaz için klimalarımızın bakımını, gelecek kışa hazırlıklı olmak babında ise kombilerinin bakım, onarım ve temizliğiniz yaptırmak gerekiyor.

Sonuç itibariyle günümüz teknolojisinin gelişmesi ile birlikte hem soğutma hem de ısıtma sistemleri dijitalleşmiştir. Bunun için de bu tür cihazların tamir ve bakımı mutlaka uzman ve yetkili servisler eliyle gördürülmelidir. Aksi takdirde cihazlarımızın optimal kullanımını kaybetmiş oluruz. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 418
Kayıt tarihi
: 26.02.12
 
 

Güncel olayları takip etmeyi çok seven biri olarak dengelerin çok çabuk değiştiği günümüzde;  Tar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster