Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '08

 
Kategori
Engelli Eğitimi
Okunma Sayısı
2296
 

İşitme engelli olmasına rağmen azmederek işitme engelli öğretmeni olan Serkan Tohumcu' nun başarısı

İŞİTME ENGELLİ ÖĞRETMENİ SERKAN TOHUMCU: “ OKUMAYI SEVMEM SAYESİNDE İMKANSIZI BAŞARDIM”
İşitme engelli olmasına rağmen çok çalışarak işitme engelli öğretmeni olan Serkan Tohumcu ile güzel bir mülakat yaptık.

SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

S TOHUMCU- 1981 Bilecik doğumluyum.Daha 40 günlükken geçirmiş olduğum hastalık sonucu işitmemi ilerleyici türden kayıpla 13 yaşında tamamen kaybettim. Hep normal okullarda okudum ve özel ders almadım. Arkadaşlara bakarak not aldım.Kitaplardan ders çalışarak idare ettim hep. Normal okullarda okuduğum için işaret dilini kullanamadım hiç. Bu yüzden konuşmam çok akıcı. O zaman dudak okumaktaydım. Cihazların bir faydası olmamaktaydı. Çok ileri derecede bir kayıptı ve beni liseye almadılar. Az çok işe yarayan bir cihaz takılırsa kabul ettiler. Beni öylesine okusun da üzülmesin diye aldılar. Sınıfın en çalışkanları arasına girince de babamdan özür dilediler. İki sene dershaneye gittim çok çalıştım ve nihayet ÖSS kazandım. Eskişehir Anadolu Üniversitesi işitme engelliler öğretmenliğini tamamladım ve şu an işitme engelli öğretmeni olarak çalışmaktayım.

YORUMU- Serkan’ın yaşamış olduğu sıkıntılarda bizim yaşamış olduğumuz sıkıntılarla aynı sıkıntılar ve işitme engellilerde başarı olarak engellilerinde başarılı olabileceklerini her zaman dosta düşmana ispat etmek zorundadırlar.Toplum kabul etmese bile başarıları ile işitme engelliler toplumun kendilerini kabul edebileceği hale gelmek zorundadırlar.

SORU- Üniversiteyi kazanmadan önce ve sonra nasıl duygular yaşadınız?

S TOHUMCU- Üniversite öncesinde acaba kazanabilir miyim? Üniversitede ise acaba tamamlayabilir miyim ? diye sorular oluştu kafamda ama tamamladım .Şimdi ise azmin elinden bir şey kurtulamaz inancıyla göğüs germekteyim hayatın zorluklarına karşı. Bu şekilde motive olmak uzun zamanımı aldı ama başardım. Çünkü örnek alacağım kişi ya yoktu ya da vardı ama benim onun varlığından haberim yoktu.

YORUMU – Çoğu işitme engelli işte örnek alacağı insanı bulamamakta Serkan bulduğu zamanda onlardan faydalanmaya baktı.Tanıştığımız zamandan beri her zaman sıcak dostluk kurduk.Ülkemizdeki tüm işitme engellilerle aynı dostluğu kurmak ve devam ettirmek isterim her zaman.Bunun içinde derneklerin ve liselerin hatta ailelerin bizlerle sıcak diyaloga geçmesi lazım.

SORU- Önce başaramazsın dendi Başarınca çevrenin sana bakış açısı nasıl değişti?

S TOHUMCU- Geleceğim açısından çok önemli gelişme olarak görüldü. Çevremin bana olan güveni arttı. Okulumu kazanınca ve tamamlayınca çevremin bana olan şaşkınlığı gözledim. Bende şaşırdım tabii ki.İnancım sağlam olunca başarılı olunuyormuş.

YORUMU – işitme Engelli insanın kafasındaki acabalar yani tereddütleri yok ettikten sonra onlara başarılı olacaklarına inandırmak onlara matematik ve diğer derslerin en zorunu öğretmekten bence daha önemli şey.

SORU-Başarılı olmak için nasıl çaba harcamaktasın ? Bu başarını neye borçlusun?

S TOHUMCU- Başarımı çok çalışmaya , çalışmayı sevmeme ve arkadaşlarımın defterlerindeki ders notlarına, dershaneme ve en büyük desteğim olan ana babamın şefkat ve anlayışına borçluyum. Öncelikle çevre şartları beni çalışmaya uygun hale getirdi. Yapamayacağım şeyler için önceden önlem almaktayım. Gerekirse çevremden yardım isterim. Bunlar uygunsa başka engel görmemekteyim.

YORUMU- İnsanın işitme engelli olsun olmasın gurura kapılmadan kafansın takıldığı konularda çekinmeden en yakınlarından başlayarak bu yollardan geçmiş insanlardan faydalanarak başarıya ulaşması çabası ayakta alkışlanacak bir duygu ve bence .Bende Serkan’ı ayakta alkışlamaktayım.

SORU- Bu başarınızda aile dershane ve arkadaş çevrenizin nasıl katkısı oldu?

S TOHUMCU- Ailemin hiçbir beklentisi yoktu. Tabii ki durumuma da üzülmekteydiler. Onlar beni dershaneye verdiler. Ben gözümü öğretmenliğe diktim.Çok çalıştım ve Üniversite okuyan bir abiden de Matematik dersleri aldım. Sözelden yaptım Matematik yaptım ve kazandım.

YORUMU- Herkesten her şartta faydalanmak ve başarıya adım atmak, insanlara faydalı olunacak insanlar gözü ile bakmak, hayatı korkulacak değil de öğrenme ortamı olacak kocaman bir okul gibi algılamak insanın hayatta başarılı olmasını sağlayacaktır.

SORU- işitme engelli çocuğu olan aileler çocukların Üniversite okuması için başka neler yapmalı?

S TOHUMCU- Onlara moral vermeliler Gereken ilgi ve sevgiyi göstermeliler.Ona uygun okulu seçmeliler.

YORUMU- Moral vermek, sevgi göstermek ama gerçek sevgiyi göstermek onları üzecek söz ve davranışlardan kaçınmak güzel duygudur.İnsanlara faydalı olamıyorsan bari onların moralini bozma en çok işitme engelliler için söylenmiş bir söz bence.

SORU- Kitap okumakta mısın? Çok kitap okumak sana neler kazandırdı Serkan bey? Bir işitme engellinin kitap okumasının ona ne faydası olur?

S TOHUMCU- Kitap okumaktayım ve kitap okumayı tabii ki çok sevmekteyim. Daha çok gazete okumaktayım. Kitap en iyi arkadaştır. Güzel ve etkili konuşma , farklı düşünme, güzel ve huzurlu yaşamayı hep kitaplar sayesinde öğrendim. ÖSS DE ÇOK OKUYANIN AVANTAJI VAR TABİİ Kİ.

YORUMU- Okumanın sadece ÖSS de değil beşikten mezara kadar faydası var insana tabii ki anlayan insan için.” Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? Sorusunu insan iyi düşünmeli bence.

SORU- Toplumun işitme engellilere bakış açısını nasıl bulmaktasın? İşitme engeli olan öğrencilerle normal okullarda hocalar ilgilenmekteler mi?

S TOHUMCU- Özürlülere özel okullarda tabii ki bakarlar ama normal okullarda sınıf mevcudu çok . Bırakın engellilerle normal öğrencilerle yeterince ilgilenecek zamanları yok. Ben lisede 42 kişilik bir sınıftaydım.

YORUMU – İnsanlarla ilgilenmenin onlara yol göstermenin insanların sayısı ya da sınıfların mevcudu ile alakası yok.İnsan başarılı olmaya yemin ederse ve bu uğurda da kendisini adarsa o zaman insanlara faydalı olmanın sevincini yaşayacak tabii ki.

SORU-İşitme engelli derneklerine , engellilerin Üniversite eğitimi için ne gibi görevler düşmekte?

S TOHUMCU- Derneklerin üyelerine yol göstermesi, güven vermesi, bir yerlere gelebilmelerine yardımcı olması ve hatta uzakta olup maddi imkanı kısıtlı olanlara eğitim imkanı sağlanması lazım. Bir çok aile çocuklarını ya okutmamakta ya da normal okullara yollamaya bakmaktalar.Okusun geçsin diye yasak savma mahiyetinde.

YORUMU – Okusun geçsin.Diploma alsın mantığı sadece işitme engelliler için geçerli olmamakta ve sağlam çocuğu olan bilinçsiz ailelerde aynı düşüncede olmaktalar.Çocukları bu mantıkla bir şey öğrenemeden okul tamamlayarak ÖSS de ve hayatta başarılı olamadığı zamanda suçu nasip kader gibi hiç alakası olmayan şeylere atmaktalar.

SORU- Sizce ÖSS engellilere adil mi alternatif önerileriniz var mı?

S TOHUMCU- Çalışan insan dereceye girebilmekte.ÖSS tembeli desteklememekte. Özürlülere kimsenin fark edemeyeceği şekilde ek puan vermekteler.Bu da engellileri motive eden unsur.

YORUMU- Çalışmak, çalışmak, çalışmak derler ben buna bilinçli olarak yaşamak ve çalışmak donanımlı olarak yaşamaya bakmak şartını da eklemekteyim .

SORU- Başka ne anlatacaksın Serkan?

S TOHUMCU- Düşünüyorum da işitme engellilere uygun eğitim verilse işitme engelli çocuklarda Üniversite yolunda ve okurken bir başarı elde edebilirler. Daha sonra onlarında Üniversite okuyabileceği bizlerin örnek gösterilerek anlatılabilir. ESKİŞEHİRDE Engelliler Entegre YÜKSEK Okulu bulunmakta.Düşük puanlı ve yetenek sınavına tabi tutulmakta. 4 veya 5 branşta eğitim verilmekte. Yüksek puan almış, konuşması düzgün, cihaz kullanarak iyi işiten bireylerin benim gibi normal branşlarda okumaları da mümkündür.

YORUMU – “İlim Çin de olsa dahi alınız” demiş atalarımız işitme engelliler için en güzel okullar Eskişehir’de olsa dahi giderek öğrenmek lazım tıpkı Serkan gibi, Kenan gibi.

Teşekkür ederim Serkan bey

TURAN YALÇIN-TOKAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

liseden sonra öss dışında hangi sınavlara girdiniz?? benim annem babam işitme engelli ne yapıcam bilmiyorm tek bildiğim eskişehr,samsun ve trabzonda üniversite okumam gerek yardım edin

esra candan 
 07.01.2010 15:09
 

Merhaba Turan Bey... sizden bir ricam olacak Serkan Tohumcu'ya nereden ulaşabileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.Kendisi benim liseden arkadaşım.anlattığı gibi çok zor bir mücadelenin sonunda bu mevkilere ulaştı.Şimdi izini kaybettim.onu internette ararken sizin sayfanızda buldum.yeğenim işitme engelli ve bugün öğrendik.Ona bu konu sebebiyle ulaşmam gerek.Yeğenime öğreteceği çok şey var diye düşünüyorum.bana yardımcı olursanız çok sevinirim...En kısa zamanda görüşmek umuduyla...Hoşçakalın

gülay ceyhan 
 28.08.2009 23:41
 

İnsanların tümüne kucak açan düşünceye sahip kişilere erişebileceğimi bildiğim forum arkadaşlarımla bu yazıyı paylaşmak istedim.Aile birliğine,beraberliğine inananların hala çoğunlukta olduğuna inanıyorum. Engelliler derneklerine:pedagoji sanatçısı Ahmet Nuray,dan yardım teklifi önerisi. (Eklenme tarihi:20.07.2008) Engelliler derneklerine kayıtlı olan arkadaşlarımızın sanatsal faaliyetlerini geliştirmek amacı ile,seramik çamuru malzemesi ile sanatsal çalışmalara katılmalarının faydalarına kısaca değinmek isterim. Seramik çamuru stres azaltan bir malzemedir.Şekillendirmesi çok kolaydır.Üstelik seramik malzemesi ile çalışmak çok zevklidir.Uygulayıcıları tarafından form oluşturulan seramik çamur şekilleri,kurutularak seramik fırınlarında uzmanlar tarafından pişirilir.Daha sonra fırından çıkarılan objeler seramik sırrı ile kaplanır.Fırça yardımı veya daldırma metodu olarak adlandırılan yöntem kullanılır.Tekrar seramik fırınında pişirilir. Fırın soğuduktan sonra fırından çık

.................................... 
 24.09.2008 6:21
 

Hayatın 1. basamağında olan öğrencilerimiz başta olmak üzere, her insanın motivasyon adına birşeyer alabileceği güzel bir örnek. Teşekkürler...

ramazan akdal 
 24.09.2008 0:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1055
Toplam yorum
: 338
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1503
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster