Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '08

 
Kategori
Engelli Eğitimi
Okunma Sayısı
8445
 

İşitme engelli Serdar Kızılsu'nun başarı hikayesi

İŞİTME ENGELLİ BİLGİSAYAR PROGRAMCISI SERDAR KIZILSU: “ İŞİTME ENGELLİ İNSANLAR AZMEDERLERSE BAŞARIYI SĞLAMLARDAN DAHA İYİ YAKALAYABİLİRLER”

Başarılı İşitme engellilerle röportajlarımıza devam etmekteyiz. Bilgisayar Operatörü olarak yıllardır çeşitli kurumlarda başarı ile çalışan Serdar Kızılsu ile yaptığımız röportajı da bugün yayınlamaktayız.

SORU, - Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız Serdar Kardeşimiz hangi okulları tamamladınız Hangi kurumlarda çalıştınız bugüne kadar?

SERDAR KIZILSU- 1981 yılında Karabük’te doğdum.ilkokulu Zonguldak’ta tamamladım. Ortaokulu Konya’da, Liseyi ise Devlet Parasız Yatılı olarak Konya Ereğli’de okudum. Üniversiteyi ise Eskişehir Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı bölümünde okudum.İlkokul, ortaokul ve liseyi hep sağlam insanlarla beraber okudum. Üniversiteden mezun olduktan sonra gene ilk işe başladığım yer Mezun olduğum Anadolu Üniversitesi oldu.Açık Öğretim Fakültesinde MAC Bilgisayarlarının bakım ve onarımını yaptım. 1 sene çalıştıktan sonra, şu anda çalışmakta olduğum Türkiye’nin en büyük yazılım şirketlerinden olan HAVELSAN’ da çalışmaya başladım.Burada Bilgi İşlem Bölümünde şirketteki bütün sistemlerin bakımlarını ve arızalarını gidermekle görevliyim. Yaklaşık olarak 2 seneden bu yana bu şirkette çalışmaktayım.

SORU- İşitme engelli olmanıza rağmen bayağı hayatta başarılı olmuşsunuz Serdar Kardeşim.Engelli olmayanlar bile hayatta çoğu zaman başarılı olmazken si nasıl başarılı oldunuz ? Bu takdir edilecek başarınızın sebepleri nelerdir ? Bize anlatır mısınız ?

SERDAR KIZILSU- Başarımın sırrı her şeyden önce azimli olmak. Kendime güvenmek ve başarıya ulaşmak için kendime hedef belirlemek benim her zaman başarıya ulaşmamı sağladı. Bende bunu yaparak daima kendime bir hedef belirledim:Birçok insan kendini hiç yormadan bir yerlere gelmek istemekte.Bu çok yanlış bir davranış.Çünkü insan hayatı öğrenemiyor. Zorluklarla karşılaştığında hep kaçıyor. Kendine olan güvenini kaybediyor.

SORU- Bize Ailenizden bahseder misiniz ? Anne ve babanız ne iş yapar? Kardeşleriniz nerede okur ve onların bu başarınızda size katkısı ne oldu ?

SERDAR KIZILSU- Annem ev hanımı. Babam ise bir iş kazasında vefat etti. Ablam ise Hukuk Fakültesinden mezun ve şu an hakim olarak görev yapmakta. Benim her zaman örnek aldığım ve azimli olmama sebep olan kişi ablamdır. Her zaman onun yolunda ilerlemeye çalıştım. Ailem benim özürlü olmamı yüzüme vurmayarak her zaman bana destek oldular. En çok ta derslerimde başarılı olmam için gösterdikleri çaba ve konuşmayı öğrenmemdeki gayretime destekleri beni mutlu etti.

SORU- Bize engelli olmanızın hikayesini anlatır mısınız ? Nasıl engelli oldunuz ve engeli aşmakta nasıl bir mücadelede bulundunuz ?

SERDAR KIZILSU- Ben 6 yaşında iken çok yaramaz bir çocuktum.Oradan oraya koşmaktaydım her zaman. Bir gün gene oyun oynarken düz bir betonun üzerine düştüm.Bunun sonucu olarak her iki kulağımda da işitme kaybı oldu.Düştüğüm zaman hastaneye kaldırıldığımda işitme kaybına uğradığım hemen anlaşılamadı. Daha sonra okula giderken ilkokul öğretmenim fark etti işitme sorunum olduğunu.Aileme haber verdi.Ailemde beni hemen doktora götürdüler.Doktorlar duymadığıma karar verdiler. Ankara’ya sevk ettiler.Ankara’da bulunan doktorlar yaşımın küçük olması ve bünyemin zayıf olmasından dolayı bana sadece ilaçlar verdiler. 16 yaşıma geldiğim zaman ameliyatlar başladı ve 18 yaşına kadar kulağımdan 6 kez ameliyat oldum.

SORU- Serdar Kardeşim bir işitme engelli olarak işitme engelli arkadaşlarımızın genel sorunları neler ve bu sorunların üstesinden gelebilmeleri için neler yapmalılar sence?

SERDAR KIZILSU- İşitme engelli arkadaşlarımızın genel sorunları iletişim kuramamaktır.Yani normal insanlarla iletişim kurmakta her zaman zorlanmaktalar. Sağlam insanlarla iletişim kurmak istemiyorlar tabii ki. Normal insanlarda işitme engellilere genelde yaklaşmak istememekteler. O yüzden sağlamlarla işitme engelliler arasında kopukluk olmakta.Bunları aşarsak işitme engellilerin sorunları biraz olsun çözülmüş olur. Bunun çözümü içinde herkes birbirine sevgi ve saygı ile, hoşgörü ile yaklaşmalı.

SORU-İşitme engelliler iş bulmakta zorlanmakta genelde.Sizce , bir Üniversite tamamlamış işitme engelli olarak, işitme engelliler güzel eğitim almış olsa daha mı kolay iş bularak hayata uyum sağlayabilirler Serdar kardeşim?

SERDAR KIZILSU- İşitme engelli arkadaşlarımız genelde iş bulmakta zorlanmaktalar.Bunun her zaman sıkıntısını yaşamaktayız. Çünkü iş yerleri engelli işçi alacakları zaman işitme engelli olanları tercih etmemekteler. Bu da işitme engelli arkadaşlarımızın iş bulmasını zorlaştırmaktadır. Ama Üniversite tamamlamış işitme engelli arkadaşlarımızın iş bulması bu kadar zor olmamaktadır. Çünkü meslek sahibi oluyorlar. Mesleklerinde işitme kaybının vermiş olduğu rahatsızlık olmuyor. Meslekleri ile ilgili iş bulabilmekteler. Okumayan işitme engelliler için bunu söylemek zor. Okuyup meslek sahibi olanlar iş bulmaya okumayanlara nazaran daha yakın bence.

SORU- Eğitimli işitme engelli ile eğitimi olmayan işitme engelli arasında sizce ne gibi farklar var Serdar Kardeşim?

SERDAR KIZILSU- Yukarıda da belirttiğim gibi Üniversite okumuş işitme engelliler kolayca iş bulabiliyorlar.Aynen benim, sizin ve diğer eğitimli işitme engelliler gibi. Üniversite tamamlamış insanların eğitimi ilerde iş bulmalarında kolaylık sağlamakta onlara. Eğer okumazlarsa bir işe girmekte genelde zorlanmaktalar. İş yerlerinde okumayan işitme engellilerin yaptığı işer genelde ağır işler olmakta.Hamallık, temizlikçilik, boyacılık, badanacılık gibi.. Neden böyle işler vermekteler? Çünkü iş yerleri telefonla konuşabilen ve insanlarla rahat iletişim kurabilenleri işe almaktalar. Ama meslek sahibi olduğunuz zaman sadece mesleğinizi yaparsınız . Bu yüzden işitme engellilerin Üniversite okuyarak meslek sahibi olmaları gerektiğine inanmaktayım.

SORU- Serdar Kardeşim işitme engelliler evliliklerinde ne gibi sorunlar yaşamaktalar ve bunlar nasıl aşılabilir sizce?

SERDAR KIZILSU- İşitme engellilerin evliliklerinde yaşadıkları sorun sadece birbirlerini iyi tanıyamamaktan dolayıdır.Zaten günümüzde normal insanlarda ayrılıklar yaşamaktadırlar. Ama ilk önce insanların birbirlerini iyi tanımaları gerekir. Karşılıklı isteklerine cevap veriyorlar mı ? Onu ölçerek biçerek karar vermeliler.Bunlarla ilgili olarak sorun yaşamıyorsan bence evlilik sonuna kadar gider. Evlendikleri zamanda karşılıklı olarak birbirlerine hoşgörülü davranmaları gerekir. İşitme engelli arkadaşlarımızın evliliklerinde yaşadıkları sorunlarda karşılıklı anlayış ve birbirlerine saygılı olmadıkları için evlilikleri sona ermektedir.

SORU- İşitme engellilerin daha rahat ve sorunsuz yaşamaları için sivil toplum kuruluşları, işitme engelli liseleri ve başka kurumlar nasıl yardımcı olabilir sizce ?

SERDAR KIZILSU- İşitme engellilerin eğitimi için sivil toplum örgütlerinden işitme engelli çocuklarının eğitimlerinde yardımcı olmaları ve aileleri ile ilgilenmelerini onlara destek olmaları gerektiğini düşünmekteyim. İşitme engelli çocukların küçük yaşta bilgisayarı öğrenmeleri gerekmektedir. Bunun için ise tüm ülke genelinde işitme engelliler spor kulüplerinin ve derneklerinin lokalleri bulunmakta. Buradaki lokallerde sivil toplum örgütlerinin birbirleri ile irtibata geçmeleri ve işitme engelli çocukları eğitmeleri için gerekli olan malzemelerin ( bilgisayar, masa v.b) karşılamaları gerekmektedir.

SORU- Toplumun işitme engellilere bakış açısının olumlu yönde değişmesi için neler yapılmalı sence ?

SERDAR KIZILSU- Toplumun işitme engellilere bakış açısının daha iyi olması gerekmekte. Onlara empati ile bakarak toplumun işitme engellileri anlamaya çalışması lazım. İşitme engelliler bir şeyler anlatırken sağlam olan insanların bıkmadan onları dinlemesi gerekmektedir. Tabii ki burada işitme engelli arkadaşlarımızın normal insanlarla iletişimi de kesmemeleri gerekmektedir.Kendi dünyalarına çekilmeden daha sosyal ve dışa açık olmalılar. Sağlam insanlarla olan ilişkilerini de güçlendirmeye çalışmalılar.

SORU- İşitme engellilerin gelişmesi için ailesinde işitme engelli olanlara bizim aracılığımızla neler önereceksiniz ?

SERDAR KIZILSU- İşitme engelli çocuğu veya aile ferdi olanlara anlatmak istediğim tek bir şey var. Çocuklarınıza ilgiyi ihmal etmeyin ve mutlaka onları okutmaya bakın. Onların duygularını anlamaya ve onlara gereken sevgiyi vermeye çalışın.

İlginize çok teşekkür ederim sevgili Serdar Kardeşim.

ÖZETLE- Serdar Kardeşimizin hayat hikayesinde de gördüğümüz gibi azimle çalışan ve ailesinde ve çevresindeki başarılı insanları severek, örnek alarak zorluklardan yılmadan çalışan insanlar engelli olsun sağlam olsun başarıya her zaman daha yakındırlar.Önüne çıkan fırsatları değerlendirmeyerek , tecrübeden faydalanmayan ve vurdumduymaz olanlarda her zaman başarısızlığa mahkumdurlar.
TURAN YALÇIN-TOKAT

tu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1097
Toplam yorum
: 345
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1518
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster