Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
510
 

İskilipli Atıf Hoca dindar siyasetçilere göz dağı vermek için seçilmiş kurbandır

İskilipli Atıf Hoca dindar siyasetçilere göz dağı vermek için seçilmiş kurbandır
 

Bu gün de Sağlık Bakanlığı tarafından İskilip Devlet Hastanesine isminin verilmesi Cumhuriyet tarihinde canıyla malıyla Devletin bölünmez bütünlüğüne zarar vermeden mücadele eden dindar siyasetçileri


Dünya düzeninin yeniden şekillendiği bir zaman süreci içerisinde, altı asır dünyaya nizam ve intizam vermiş Osmanlı devletinin yıkılış sürecinde bir mücadele adamı olarak dikkatleri çekmiştir İskilipli Atıf. 1910’lu yıllarda kaleme aldığı yazılarını okuyunca;Dini ilimlere vukufiyeti yanı sıra en dikkat çeken yönü büyük bir sosyolog oluşu ayrıca net ve mert bir siyaset adamı oluşu hemen göze çarpmaktadır.

Bir toplum için devletin önemini bilen, kanunların, hukukun, bilimde ilerlemenin vazgeçilmez olduğunu kavrayan bu doğrultuda toplumu yeniden şekillendirmenin gayreti ve derdiyle dertlenen bir siyaset adamı, toplum mühendisidir. Meşrutiyet yıllarında Çorumdan Milletvekili adayı olması O’nun ne denli bir ateşten gömleğe talip olduğunun göstergesidir. İlmi dehası ile dünyada şöhret bulan bu insan maalesef İttihatçıların kurdukları tuzaktan kurtulamayarak ilk siyaset girişimini sürgün cezasıyla bedelini ödemek zorunda kalmıştır. O zaman anlamıştır ki dünyayı yeniden şekillendiren derin güçler kapitalizm ve komünizm olmak üzere iki kutuplu sistem harici bir yapılanmaya müsaade etmeyeceğini hissetmiştir. Kendisini ilmi çalışmalara vermiştir. Kendisi gibi münevver vatan evlatlarının Osmanlının yıkılışı sonucunda bir milletin yok olmaması için toplumun yeniden şekillenmesine katkı sağlama adına toplumu ilgilendiren siyasi içerikli o gün ki toplumsal yapı gereği dini kaynaklara da dayandırmak suretiyle bir çok yazı kaleme almıştı. Yeni oluşacak devlet sisteminin nasıl olması gerektiği hususlarda çeşitli dergilerde makaleler kaleme almış ve ortaya attığı devlet sisteminin ahlak ve maneviyat boyutunun ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulamıştır. Avrupa’nın ahlaki yapısının ve toplumsal adetlerinin bizlere uygun olmadığını haykırmıştır.Atıf Hoca Osmanlı’dan sonra kurulacak devlet rejiminin şekli ne olursa olsun ister meşrutiyet,ister mutlakıyet,ister krallık ister cumhuriyet, ortak akılla (Meşveret) yönetilmesi  yönünde görüşler savunmuştur.İskilipli Atıf Hoca’nın yazdığı yazılar yazıldığı tarihi süreç içerisinde ki mevcut devlet sistemi içerisinde gayet güzel  takdire şayan yazılar olarak Devletin kurumlarınca taltif edilmiştir. Ancak daha sonra aynı topraklar üzerinde Osmanlı’yı reddederek kurulan Cumhuriyet sistemi şartlarında Atıf Hoca’nın yazıları rejim karşıtı olarak değerlendirilmiştir. Halbuki Cumhuriyetin kuruluşunu gerçekleştiren Mustafa Kemal Atatürk’de Osmanlı’nın yetiştirdiği paşalardandı. Mustafa Kemal’in geçmişte Vahdetine yazdığı mektuplara bakıldığında yeni kurulan Cumhuriyetin felsefesiyle uyuşmamaktadır. Bu acıdan değerlendirildiğin de  yeni kurulan Cumhuriyet rejimi karşısında Atıf Hoca’nın o dönemde yazdığı yazıları ile Mustafa Kemal’in o mektupları arasında bir fark yoktur.

Değişimin başladığı meşrutiyet döneminde denediği siyaset yapma girişimi nasıl ki bertaraf edilmişse Cumhuriyet döneminde de siyasete girer,çoğunluğu peşine takar endişesiyle yani güçlü bir siyaset kabiliyeti olduğu bilindiğinden Meşrutiyet döneminde ki ittihatçıların uzantıları tarafından  gayri hukuki bir süreç sonunda haksız yere idam edilmiştir.

Bir milletin tabi olacağı devlet sisteminin önemini bilen bir sosyolog ve siyasetçi olduğu için yeni kurulan Cumhuriyet rejimi döneminde kanunlara riayete dikkat etmiştir. Hukuki statüsü tartışmalı olan İstiklal Mahkemesinde yargılama esnasında yeni kurulan Cumhuriyete karşı herhangi bir suç işlediği tespit edilemediğinden geriye dönük uyduruk bir takım yaftalarla ve inkılap kanunundan önce yazmış olduğu bir eseri gerekçe göstermek suretiyle asmışlardır. Aslında Atıf Hocanın asılmasının altında yatan gizli gerekçe; resmi ideolojisi İslam Dini olan bir devlette yetişmiş ilim adamlarının yeni rejimde sindirmek ve korkutmak adına gözdağı vermek için o camianın en önemli ismi olan İskilipli Atıf Hoca bilinçli bir şekilde hukuk dışı idam edilmiştir.

Atıf Hoca’nın haksız yere idam edilmesi bugüne kadar hiçbir vicdan tarafından kabul edilmemiştir. Yapılan uygulamanın bir hukuk garabeti olduğundan bugünlerde daha çok “Kemalist ideoloji”ye sahip bir takım kişiler tarafından Atıf Hoca’ya “Cumhuriyet düşmanı” “vatan haini”  gibi yaftalar asmak bu milletin vicdanında karşılık bulmadığı için şöhreti bugünlere kadar hiç eksilmeden gelebilmiştir.

Merhum İskilipli Atıf Hoca ile ilgili bu düşüncelere;1970’li yıllarda Sadık Albayrak, Duran Kömürcü gibi yazarlar tarafından kaleme alınan Atıf Hocaya ait yazıların derlendiği kitapları okuyunca sahip oldum. T.C. Başbakanı’nın dünürü olan Sadık Albayrak sırf Atıf Hoca’nın eserlerini neşrettiği için 4.5 yıl hapis yatmıştır.

Başbakanımız Çorum meydanında seçimlerden önce İskilipli Atıf Hoca’nın haksız yere idam edildiğini gündemine almıştır. İskilipliler % 73,Çorum % 60 ve Türkiye geneli % 50’ ye yakın oy vermek suretiyle Başbakanın görüşlerini benimsediğini demokratik usullerle belirtmiştir. İskilip halkı devletle de kavga etmeme adına bugüne kadar her zaman Atıf Hoca olayına ihtiyatla yaklaşmış olmasına rağmen yeri geldiğinde de O’nun aziz hatırasına sahip çıkmıştır. Merhum Atıf Hoca’nın eşi ve kızı İstanbul’da, Ankara’da bir çok iftira ve tacizlerle çok sıkıntılar çekmiştir. Ama İskilip halkı Onlara sahip çıkmış hatta Menderes zamanında Atıf Hoca’nın kızına Diyanet aracılığı ile maaş bağlatılmıştır. Bu gün de Sağlık Bakanlığı tarafından İskilip Devlet Hastanesine isminin verilmesi Cumhuriyet tarihinde canıyla malıyla Devletin bölünmez bütünlüğüne zarar vermeden mücadele eden dindar siyasetçileri ve seçmenlerini sevindirmiştir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1166
Kayıt tarihi
: 08.10.10
 
 

Mali Müşavir&Bağımsız Denetçi 1964 Doğumluyum. Çorum İli İskilip İlçesinde yaşamaktayım. Evliyim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster