Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
531
 

İslam Cumhuriyetine doğru.

İslam Cumhuriyetine doğru.
 

Daha önce ki bloglarımda durumun vahim olduğunu ve şeriata adım adım gidebileceğimizi yazmıştım. Ama dinleyen ve okuyan kim? İnsanlara şaka gibi geliyorsa da gerçek odur ki 22 Temmuz 2007 seçimlerinin AK Partinin kazanması ve de bu Salı günü Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesini kesin gözü ile bakılması tereddütlerimi artırdı. İnşallah yanılıyor olurum.

Ama öyle gözükmüyor.

Din kökenli bir parti, ne kadar da Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı kalacaklarına dair söz verseler de anayasa da ön gördüğü bazı maddeleri değişiklik yapacaklarını hatta daha önceki cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer’in veto ettiği kanunları aynen kabul edeceklerini yazmıştım. İster istemez dinin kurallarını yavaş yavaş monte edecektir. Benim bütün kuşkum bu.

Şimdi söylermişsiniz Abdullah Gül’e cumhurbaşkanı yakışıyor mu?

İşte kanıtı Milliyet yazarlarından Can Dündar’ın kaleminden çıkıyor. "Okumama sen mani oldun Abdullah" adlı makalesi...

http://www.milliyet.com.tr/2007/08/26/yazar/dundar.html

Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olabilir. Buna kimsenin ihtirazı olamaz. Ama Türkiye Cumhuriyeti’nde cumhurbaşkanı hiç olamaz. O olsa olsa Türkiye İslam Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı olabilir. Artık Türk halkını büyük kısmı yüzde elli üçlük bir kısmı bu endişeyi taşımakta olayları kuşku ile izlemektedir diye düşünüyorum. Geri kalan kısım yani yüzde kırk yedilik bir kesim bu geçtiğimiz seçimlerde oylarını AK Partiye verdiklerine göre, demek ki onlarda bu yönetimi istiyorlar demektir.

Dört buçuk yıl gibi bir zaman da başbakanlık yaptın ama iş geldi çattı cumhurbaşkanlığı seçimine. İlk önce sen oturmak istedin bu koltuğa ama bundan sonra ki seçimlerde partinin kaybedecek endişesi taşıdığın için bundan vazgeçtin. Akılılık ettin bir yerde ama senin partini temsil edecek ve de partinin onayı ile kanunları zorluk çıkartmadan imzalayacak birisini cumhurbaşkanı olmasını onayladın. O da Abdullah Gül’den başkası değildi. Zaten de olamazdı. Sizi şahsım adına tebriklerimi iletirim. Bunu çok güzel becerdiniz.

Ama ne var ki; halkın büyük bir kısmı yavaş yavaşta olsa gelecekte basına gelebileceklerini kavramaya başlamış olmalılar ki gazetemizin bugünkü internet sitesinde çıkan bir haber bunları doğrular nitelikteydi.

http://www.milliyet.com.tr/2007/08/26/siyaset/siy01.html

Bir de bununla birlikte bir başka haber beni epey ürküttü. “Anayasada türbanda tepki” adlı haber de “AKP’nin hazırladığı anayasa taslağında “üniversitelerde türban yasağını” kaldıracak düzenlemelere yer verilmesi, siyaset, YÖK ve sivil toplum örgütlerinin tepkisine neden oldu”

http://www.milliyet.com.tr/2007/08/26/siyaset/siy02.html

Bu haberleri okudukça tüylerim diken diken oldu. Benim güzel ülkem artık islam cumhuriyetine doğru yaklaşıyor. Endişemden “Atatürk’üm uyan artık, senin kurduğun ülke bir İslam cumhuriyet’ine doğru ilerliyor. Şimdi sana o günlerden daha çok ihtiyacımız var” diye haykırmak geliyor içimden.

Benim bir asker çocuğu olmamdan çok, bu olaydan ne kadar tedirgin olduğumu anlayabiliyor musunuz şimdi?

Acaba AKP'den birileri bana bu kadar tedirginlğin luzumsuz olduğunu söyleselerde inana bilsem keşke.

Sevgi ve saygılarımla!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Toplumun bir kesiminde böyle bir korku oluşmasını gerçekten anlayamıyorum. Sayın Gül ve arkadaşlarını topluma böyle lanse eden Basın, sanki amacına ulaşmış gibi. Anlamadığım asıl nokta, bu korkuyu dile getirirken, AKP taraftarlarının çok güçlü olduğunu mu düşünüyorsunuz, yoksa cumhuriyetin ve taraftarlarının çok zayıf olduğunu mu? Eğer 80 yıllık cumhuriyet bir üfleyişte yıkılacak kadar zayıfsa yıkılsın daha iyi. Memlekette komünist, faşist eğilimli çok az sayıda fanatik ruh hastası vatandaşımız olduğu gibi, cumhuriyeti yıkmayı düşünen 3-5 serseri de belki çıkar. Ama bugün sizin müslüman olmasından korktuğunuz hakim güç, kesinlikle böyle bir düşünceye sahip değil. Onlar demokrasiyi içlerine daha iyi sindirmişler sanki. Abdullah Gül'ün Kayseri'nin orta halli bir ailesinden çıkıp cumhurbaşkanı olması demokrasinin zaferi değil mi? Buna hepimiz sevinmeliyiz. İlle de bizi yönetmek için başımıza metazori birileri mi gelmesi gerekiyor? Rahat olun, eskisinden daha mutlu olacağınız kesin...

Ahmet YILMAZ 
 29.08.2007 21:19
Cevap :
İnanmak istiyorum ama inanamıyorum. Bu konuda bana o kadar yorum geldi ki. Hiç bir zaman tehlikenin olmadığını ve buna inanmamı isteyen yorumlardı bunlar. Ama aklıma takılan bir soru var. AK Parti o kadar zengin mi de bütün millete altın dağıttı, erzak ve kömür dağıttı. Nereden buldu o kadar parayı. Gökten yağmur mu yağdı yoksa. Bu kadar dağıtılan her bir şeyin mutkaka bir bedeli vardır. Bu bedel ne kadardır. Lütfen biraz akıllı olalım. Havada uyutuluyoruz haberimiz yok. Ya da halk oyunu bilinçli mi verdi sanıyorsunuz. Size şunu üzülerek söyleyim ki halk bir oy için kandırıldı. Bunların kaynağı nereden geliyor. Halen tehlikenin olmadığını söylüyorsunuz. Bizleri yıkmak isteyen dış mıraklardır bunlar. En başta ABD. Neden bunları anlamaya çalışmıyorsunuz? Eskiden DEV SOL vardı, şimdi de Din sömürüsü ile halkın ruhunu oksuyorlar. Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan bir simge. Onları yönetenler var. Sevgi ve saygılarımla.  30.08.2007 8:15
 

Korkmanız gereken AKP'nin islam cumhuriyeti kurma ihtimali olmasın, bunu yapamazlar. Korkulması gereken CHP'nin önce kamu alanlarındaki sonra sokaktaki sonra da evlerdeki başörtülü kadınların başlarını açmak için girdiği savaştır. Kişilerin özgür iradesiyle özgür bir şekilde seçtiği yaşantılarına, dini istismar ederek, dini kullanarak, baş örtüsüne saldırarak attığı adımlardır.

cuneyt3323 
 29.08.2007 9:09
Cevap :
Kamu yerlerinde kurallar ne ise o uygulanmalı. O kamunun dışına çıkıp kendi evinde ne yaparsa yapsın. Onun özel yaşantısı yalnızca kendi evinde ki yaşantısıdır. Sevgi ve saygılarımla.  29.08.2007 18:48
 

ne dinle ne de dinsiz olur.bu ülke şeriat kuallarına göre yönetilemez merak etmeyin. her ne kadar oy oranlaı yüksek olsada bu ülkenin birde askeri var.

DESTİNA 
 28.08.2007 12:21
Cevap :
İnşallah dedikleriniz olurda korkulan olmaz. Sevgi ve sağlıcakla kalın.  29.08.2007 8:32
 

devlet kadrolarının çoğunun akp li olmuş olmasını bu millet istedi. onların seçimi ile başa geldiler. unutulmamalıdır ki egemenlik millete aittir. bu tarz düşünceler hoşumuza gitmesede kabul edeceğiz. ülke dış güçlerin etkisinde kalmaya şimdi mi başladı sanki;ecevit zamanındada bu tarz olaylarlada karşılaştık. önemli olan halkı bilinçlendirmektir. bakın uygulanan yönteme. gül'ün seçimine izin vermeyen chp yüzünden erken seçim kararı alındı ve halk gül'e yapılan haksızlıktır diyerek oyunu verdi. bir anda suçlu olan biz olduk. yanlış aksettirildi. şuan sizin yapmaya çalıştığınız gibi. "meyve veren ağaç" hesabı düşünür hale geldi halk. anlatım uslubumuz değişmesse onlara daha çok oy kazandırırız. bu şekilde onlar için çalışılıyor. hoşça bakın zatınıza

DESTİNA 
 28.08.2007 12:19
Cevap :
Şu Çılgın Türkleri okuduğum zaman olayları çok iyi idrak ettim. Sakarya maharebesi kaybedilmiş asker tüfeği ile kaçmış, herkezin morali bozuk Mustafa Kemal'e sormuşlar. "Asker kaçıyor diye". Gülmüş "Tabi kaçar, Sen yalnız büyük şehirler de medreseler de yalnız din eğitimi verirsen, halkı aydınlatmaşsan, köyde çocuklara vatan nedir, milliyetçilik nedir öğretmeşsen olacağı. bu. İlk önce bunları öğretmek lazım. Bu iş medrese ile hiç olmaz" demiş. Kurtuluş savaş'ından sonra kurduğu bu Cumhuriyet ile birlikte bildiğimiz o devrimleri yapmış. Söyle bir çevremize bakalım.Halkımızı yüzde kaçı Atatürk'ü seviyor. Din yandaşları olanların çoğu maalesef Atatürk'ü sevmez. Ona dinsiz derler. O zaman da din tacirleri Atatürk'e karşı gelmemiş mi? Bugün de aynı şeyler oluyor. Atatük düşmanlığı. Yabancılar bile "Böyle adam bir daha bu dünya'ya gelmez diyorlar da biz ona dinsiz diyebiliyoruz. Lütfen değerlerimize sahip çıkalım. Atatürk'ümüze sahip çıkalım diyorum başka bir şey demiyorum. Saygılarımla.  29.08.2007 8:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 1220
Toplam mesaj
: 179
Ort. okunma sayısı
: 3149
Kayıt tarihi
: 02.01.07
 
 

Hiç bir motorlu araca binmeyi sevemedim. Daha doğrusu sevdiremediler. Onun yerine iki tekerlekli ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster