Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

17 Aralık '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
206
 

İslam’da şiddete asla yer yok!

İslam’da şiddete asla yer yok!
 

Bir Müslüman asla haksız yere bir insanı öldüremez, bir eline Kuran'ı diğer eline bombayı alamaz.


11 Eylül saldırısı, aniden yıkılan kuleler, yitirilen yüzlerce hayat, ardından tüm dünyada özenle oluşturulan İslamafobia… İslam’ı adeta terörle, katliamla, masum insanları öldürmekle bir tutma çabalarıyla insanları İslam’dan ve Kuran’dan büyük bir çabayla uzaklaştırmaya çalıştılar. Oysa gerçek İslam barış dinidir, özgürlük, şefkat, merhamet, güzellik dinidir, sanata ve bilime çok önem verir. İnsana verilen değer ise İslam’da en üst seviyeye ulaşır. Öyle ki Kuran’a göre tek bir masum insanı öldüren tüm dünyadaki insanları öldürmüş sayılır.

İslam dini hem akla hitap eden, hem vicdana hitap eden, her şeyin en mükemmelini isteyen bir dindir. Dinimizin pratik olarak yaşanması önemlidir. Mesela, bir insan “dini yaşıyorum” dese yeterli olmaz, bunu anlatması ve bütün hayatıyla göstermesi gerekir. Akılcılık, kararlılık, samimiyet, derin düşünme ve analiz gücü gibi niteliklerini göstermezse bu, bambaşka bir etki yapar.

Ülkemizde ise son dönemde yaşanan gelişmelerle daha aydın ve aklı başında bir Müslümanlık anlayışı oluşmuştur. Diğer ülkelere nazaran çok daha kalitelidir.

Kuran’a göre savaş, yalnızca can, mal, ırz güvenliği tehlikeye düştüğünde ancak bir savunma amacıyla yapılabilir.Böyle bir durumda dahi Müslümanlar asla ileri gitmemekle, esir almaları durumunda esirlere nazik davranmakla, hatta kendileri açken bile esirlere öncelikli yemek vermekle, bir an önce barışı sağlamakla, mazlumları ve sivilleri korumakla yükümlüdürler. Nitekim Peygamberimiz'in hayatı incelendiğinde İslam'ın bu konudaki nasıl bir tavrı gerekli kıldığı açıkça görülmektedir.

Peygamberimiz ve sahabeler, Mekke'de yaşadıkları 13 yıl boyunca Mekkeli müşriklerin akıl almaz işkencelerine, saldırılarına, iftiralarına maruz kalmışlar, evlerinden zorla çıkarılmışlar, ölümle tehdit edilmişlerdir. Yapılan bunca saldırı ve baskıya rağmen asla şiddete başvurmamışlardır.      Kuran ahlakında asıl olan savaşmak değil, affetmektir. Mekke'deki baskıların çok artmasının ardından Medine'ye hicret etmişler, Medine döneminde de sadece kendilerini savunmak amacıyla mecburi savaşlara katılmışlardır. Örneğin, Bedir savaşı, Mekkeli müşriklerin ordularını toplayıp Müslümanları şehit etmek amacıyla atakta bulunmaları üzerine çıkmıştır. Hendek savaşı da Müslümanların, kendilerini korumak için şehrin etrafına hendekler kazdıkları, tamamen bir savunma savaşıdır. Kısaca geçmişteki savaşlar, putperestlerin doğrudan azgınca saldırıda bulunmaları sonucunda mecburiyetten kaynaklanan savunma savaşlarıdır. Hiçbiri atak savaşı değildir.

Kuran’ın derinliğini görüp anlayabilen bir insan, Kuran’da asıl olanın hep affetmek olduğunu da rahatlıkla anlayabilir. Kuran’da Allah, savaş durumunda aşırı gitmemeyi, savaş halindeki bir topluluk savaşı durdurduğu takdirde Müslümanların da durması gerektiğini haber verir:?
Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda savaşın, (ancak) aşırı gitmeyin. Elbette Allah aşırı gidenleri sevmez. (Bakara Suresi, 190). Onlar, (savaşa) son verirlerse (siz de son verin); şüphesiz Allah, bağışlayandır esirgeyendir. (Bakara Suresi, 192)

Yine Kuran’da savaşta esir alınanların, affedilmesi ve salıverilmesi öğütlenmiştir. Allah, cinayet işlenmesi durumunda bile, güzel bir alternatif olarak suçlunun affedilmesinin daha hayırlı olacağını Kuran’da bildirmiştir.

Müslümanın Kuran’a göre yükümlülüğü, hep Allah rızası için en hayırlısını seçmektir. Cinayette dahi Allah, affetmeyi hayırlı gördüğüne göre, Müslüman’ın asıl yerine getirmesi gereken hüküm budur. İslam, şefkat, merhamet, sevgi, barış ve huzur dinidir. İslam’ı farklı göstermeye çalışanların bu tutumlarından hemen vazgeçmeleri gerekmektedir.

Blog sayfam: http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 2164
Toplam yorum
: 456
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 2335
Kayıt tarihi
: 24.11.10
 
 

Bir firmada CEO olarak çalışmaktayım. Sizinle hobilerimi, düşüncelerimi, izlediğim filmleri, tattığı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster