Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '16

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
70
 

İslam’ın radikalleşmesinin nedeni dinin kendisi mi yoksa dünyanın hali mi?

İslam’ın radikalleşmesinin nedeni dinin kendisi mi yoksa dünyanın hali mi?
 

Kürt sorununu doğu ve güney doğunun gelişmemesine bağlayanlar İslam’ın radikalleşmesini de Müslümanların gördüğü zulümlere bağlıyorlar. Oysa sorun kimlik sorunu zulümle şunla bunla ilgisi yok.

Müslüman kimliğini arıyor… Dünya sorunları İslam’ın radikalleşmesinin nedeni değil ama etkisi var. İslam’ın radikalleşmesinin nedeni dinin kendisi.

Müslüman kendi yaşadığı sorunların bireysel olarak kendisinin dine yeterince uymaması, genel dünya sorunlarının da İslam dininin dünyada hâkim olmaması nedeniyle meydana geldiğini düşünüyor. Ve kendini kurtarmak, insanlığı kurtarmak (Ama daha çok dinin emri gereği insanlığı kurtarmak)için mücahit oluyor.

Bunlardan çok okuyan, çok etkilenen, eğitilen, yönlendirilenler örgütlenip cihat savaşına başlıyorlar. Bu yapılanmalardan fayda sağlayan gizli güçler vardır mutlaka ama Radikal İslam gerçek gücünü mücahit yapısından alıyor.

Dinin ve bu dine bağlı bazı kimselerin/cemaatlerin/örgütlerin/devletlerin uluslar arası bazı güçler tarafından kullanıldığı ve Radikal İslam olgusunun böyle ortaya çıktığı iddialarının üzerinde durulmalı. Ancak bu tablonun sorumlusu öncelikle Kuran’ı başka türlü okuyanlar.

Birgül YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayır, Batı kaybetti; ama bunu tescilleyecek, İslam dünyasının zor da olsa hakikatini keşfetmesi olacaktır. Hakikatini keşfetmekte, ‘ben kimim, neyin, nasıl bir süreçte, neyin mücadelesi içindeyim?’ sorularına anlamlı cevaplar vermekle mümkün olacaktır. Zor da olsa bu soruların cevabını vereceğiz, yoksa Batı da Doğu da bu sürecin acılarından kurtaramayacaktır kendisini. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 25.08.2016 14:01
Cevap :
Batı kaybetti demişsin, çok kafamı yordum bu söze.  28.08.2016 15:01
 

"Radikal İslam gerçek gücünü mücahit yapısından alıyor." Bence de doğru tespit. Bunda hem dinin parçalı yorumu, yani sadece cihat ve ilahi kurtuluşa öncelik veren yorumlamanın hem de dünyanın berbat hâli etken olmaktadır. Bu iki etken neden aslında tek başına bir radikal savaş gücü oluşturamaz. Bu iki nedenseli mücahit ruhunu ateşlemek için örgütleyen çıkar odakları vardır. Kimi siyasi çıkarlar için, kimi parasal çıkarlar için bunu yaparlar. Tüm terör örgütlerinin arka gerçeğinde paranın gücü hâkimdir. Ne İslamiyet ne başka bir din Allah'ın egemenliği için terör eylemi yapan cihada olur vermez. Bu zaten Allah'ın gücünü inkâra girer. Kul nedir ki kendini Allah'ın askeri saya? Allah'ın gücü evreni döndürürken insana mı yetmeyecek? Cihad masumlara saldırı değil, zalimlere karşı savunma iznidir. Fakat sapkın din yorumu şöyle der, "Allah'ın devletini kurma savaşında masumların öldürülmesi büyük bir sevabın yanında küçük bir kusur kalır" Allah hükmünü IŞİD'e muhtaç yapan ve sanan yanmıştır.

Muharrem Soyek 
 24.08.2016 16:47
Cevap :
Bu kısmı insanların özellikle okumalarını istiyorum. Tüm terör örgütlerinin arka gerçeğinde paranın gücü hâkimdir. Ne İslamiyet ne başka bir din Allah'ın egemenliği için terör eylemi yapan cihada olur vermez. Bu zaten Allah'ın gücünü inkâra girer. Kul nedir ki kendini Allah'ın askeri saya? Allah'ın gücü evreni döndürürken insana mı yetmeyecek? Cihad masumlara saldırı değil, zalimlere karşı savunma iznidir. Fakat sapkın din yorumu şöyle der, "Allah'ın devletini kurma savaşında masumların öldürülmesi büyük bir sevabın yanında küçük bir kusur kalır" Allah hükmünü IŞİD'e muhtaç yapan ve sanan yanmıştır.  28.08.2016 14:35
 

Merhaba Korkut, Islami cagrafyaya bir bak! Genel olarak ya teknolojik gelisimini tamamlamamis yada ki cogunluk yeteri derecede halki finansal refahi tadadamis. Hatta bizim ulkemiz bile en sansli olsa bile halki hala fakir. Bu gecim gailesi onlari dine sarilmaya yoneltiyor. Dinin ki bir cok batili ulkelerde oldugu bi kendi oz dillerinde anliyacagi dilde (Arap bile kutsal kitabin arapcasini kismen anlar)olmamasi kaynakli devamli istismara ugrar. Inanc cabucak istismar edilir. Bizde bunun buyuk bir ornegi var. Kaldiki radikallesen bolumde dibi mutlak yoksullukla dolu. Bu acidan oncelik yoksullugun tedavisi.

Newyorker 
 23.08.2016 16:01
Cevap :
Bence ayetler belirleyici, ayet cihat demese cihat yapmazlardı.  25.08.2016 10:29
 

Son yıllarda yaşadığımız bütün sorunların kökeninde insanlığın tek tipleşmesi gerçeği yatmaktadır. Ama bu tek tipleşmenin oldukça tehlikeli bir boyutu var ki, o da herkesin ‘nefis’ atına binmesidir. İslam, nefsi reddeder; ama sözde çağdaşlardan sayısız tokat yiyenlerin birbirlerine sabahtan akşama attıkları tokat gösteriyor ki, sözde çağdaşların ürünüdür gerçekte hak ve de hukuk tanımaz eylemleri. Sözde çağdaş dediğim Batı, üstünlüğünü kaybetme tehlikesiyle karşılaştığı günden beri, kendisine benzettiklerini birbirlerine karşı terörize etmeye başlamıştır. Ama kaçarı yok, İslam dünyası birbirini katlederek ayağa kalkarken, Batı da çoktan hak ettiğini önümüzdeki günlerde tadacaktır. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 23.08.2016 13:22
Cevap :
Her şeye rağmen batı şanslı diyorsun yani...Adamlar hiç kaybetmiyorlar. Sanki "bilim kaybetmez" gibi bir anlam çıkıyor buradan.   25.08.2016 10:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6232
Toplam yorum
: 15267
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster