Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '08

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1253
 

İslam ve ekonomi (1) Kapitalizm ve Komünizm, alıntı, yamalı bohçadır. Bu nedenle eksiktir.

İslam ve ekonomi (1) Kapitalizm ve Komünizm, alıntı, yamalı bohçadır. Bu nedenle eksiktir.
 

Avrupa, ancak 17. Asır da, aile ekonomisinden, toplum (devlet) ekonomi anlayışına gelebilmiştir


Sözde modern, medeni olduğunu iddia eden insan, üretmeyi akıl etmiş ancak paylaşmayı nedense unutuvermiştir! Etinden, sütünden, yumurtasından yararlandığımız bir “Hayvan” bile yarınını düşünerek biriktirmez. İnsan öyle mi ya! Yedi sülalesine yeteni, artanı ile biriktirir. Yine de gözü damlayan alın terindedir. “Hayvan” kelimesine aşağılama yükleyene de sormak gerekir; O hayvanlar olmasaydı, senin durumun acaba ne olurdu? Düşünen insan! Düşünmeyen hayvana karşı! Dikkat ettiniz mi? Kaldırımda yürürken karşınızdan gelen bir köpek size yol vermektedir. İnanmayan gözlemleyebilir. O havlayanlar mı? Ne yazık ki, taşlanmış ve acıtılmış olanlardır. Kimi insanlar gibi...

* * *

Bireyden çok toplumla anlam bulan ekonomi, tanım olarak ortak bir mutabakata sahip değildir. Kısaca; avcılık ile doğmuş, tarım ile ortaya çıkmış, sanayileşme ile kimlik kazanmıştır.

Bulunduğumuz noktada; insanın kafasının ürettiği bilgi, kolunun ürettiği gücün yerini almaya başlamış olsa da, hırs ve zaafları, hala avcılık döneminden maalesef çıkamamıştır.

Modern İnsan! Hala gücünü ezmek için kullanmaktadır. Hala çalmaktadır. Hala aldatmak için yalan söylemektedir. Hala hırsı; aklının ve gözünün önündeki sisleri kaldırmasına engeldir.

* * *

Ekonomi tek kelime ile değiştirmektir. Eğer, değiştirme ihtiyacı olmasaydı düşündüğümüz manada ekonomi de olmayacaktı.

-Avcılık ile açlığını gidermiş, midesini doldurmuştur.

-Toprak ve tarımla, açlığını gidermesinin yanında, ömrünü uzatmıştır.

-Makineleşmeyle; doymuş karnına, uzamış ömrüne, konfor getirmiştir.

-Şimdi de ürettiği bilgiyle; doymuş karnının, uzamış ömrünün, konforlu yaşantısının devamını sömürerek sürdürmenin peşindedir.

* * *

İnsanın yanlış anlayışlarının ve zaaflarının sonucu olan Kapitalizm ve Komünizm, özetle demektedirler ki;

Ya devlet (toplum) için birey sömürülmeli, feda edilmeli,

Ya da birey için devlet (toplum) güçsüzleştirilmelidir.

* * *

Avrupa, ancak 17. Asır da, aile ekonomisinden, toplum (devlet) ekonomi anlayışına gelebilmiştir.

İslam, 7. Asırda gelmiş ve gelecek en iyi sistemi getirmiştir; ne bireyin önceliği vardır. Ne de toplumun vazgeçilmezliği...

Toplum (devlet) ve birey bir dengede olmak zorundadır. İslam bunu getirdiği için mükemmeldir.

Serbest pazar ekonomisini kuran sistemin (ilk) sahibi, çok net ve açık olarak İslam’dır.

Kapitalizm; yamalı bohçadır, eksiktir. Çünkü alıntıdır.

Komünizm de yamalı bohçadır. Bu nedenle eksiktir. Eksikliği önemli ölçüde alıntı olmasından gelir.

Dökme su ile, alıntılarla kuyu dolar mı? Dolmadığı görülmektedir.

Alıntı ve çalıntı düşüncelerle kurulan bir ekonomik sistem devam ettirilememektedir. Etmemektedir.

Meraklısı bir tarafa lütfen not etsin. Çin veya bir başkası, mevcutları taklit ederek, özellikle de insanı sömürerek birey ve toplum arasında adaletli bir denge kuramadan, mutlu sonla bitebilecek hiçbir tarafa gidemeyecektir.

Diğer denge kuramayanlar gibi, sık sık iflas edecek ve her zaman tekrar başa dönecektir.

* * *

İnsanlık belki de bir gün birçok hastalığa çare bulabilecektir.

Biri istisna; akıl hastalıklarına. Çünkü, akıl, kendisini (aklı) çözememektedir. Yetenekleri (belki de bugün) uygun değildir.


Bu anlamda, insanlık kendi kurduğu sistemle, hiç bir zaman mutlu bir sona yaklaşamayacaktır.

-"Aaaa O nedenmiş? Evvelce hiç böyle bir saçmalık da duymamıştım."

-Anlatayım; İnsan, gittiği her yere, cinliğini, kurnazlığını, ihtirasını ve zaafını tutkal olarak götürmektedir. Bu nedenle yaptıkları, bir tarafı ile eksik, hatalı olmaktadır.

* * *

Yazılar, okuyanın dikkatini dağıtmamak için mümkün olduğu kadar kısa tutulacak, bununla beraber;.

Kapitalizm, komünizm ve İslam; ekonomi, birey ve toplum anlayışları ile detaylı ve karşılaştırmalı olarak açıklanmaya gayret edilecektir.

Resim; www.dostlukbirbaska.com'dan alıntıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İslam, kaptalizm, komünizm terimlerini nasıl aynı çerçevede değerlendirdiniz, çözemedim. "islam" kapitalizm ve komünizmin ne karşıtıdır nede alternatifi...Saygılar....

izmirli doksanyedi 
 05.11.2008 8:05
Cevap :
Saygıdeğer izmirli97, Hepimiz, herhangi bir konuda ve dilediğimiz şekilde düşünme özgürlüğüne sahibiz. Örnek; sizin "Alternatif" konusu olduğu gibi. Bununla birlikte; Gerek komünizm, bir model ve çözüm aracı olarak; gerek kapitalizm, insana özgü ihtiyaç ve beklentilere cevap vermesi açısından, doğrudan insanı ve sorunlarıyla ilgilidir. İslam anlayışı da; bildiğiniz gibi insanlar için gönderilmiştir. Ortak paydaları; hem insan, hem de insanların "ticaret" adını verdiği değişim ihtiyaçlarını düzenlemeleridir. İlginize teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalınız.  05.11.2008 12:12
 

Yazınızdan aynen alıntıdır."Serbest piyasa ekonomisini kuran ilk islamdır".Şİmdi Mehmet kardeş serbest piyasa ekonomisi de kapitalizmden farklı değildirki.Yani kapitalizmi eleştirirken farklı bir alternatif koymuyorsun yine kapitalizmi koyuyorsun. Bir yanlışlık daha kominizm ekonomi sisteminde devlet yoktur. Sizin dediğiniz Sosyalizm dir.Birbirine karıştırmayın lütfen. Şu yazıları yazarken zahmet edip bir araştırma yapsanız diyorum. Yani ezberlediklerinizle yada si ze ezberletilenle değil araştırma yaparak yazarsanız böyle garip ve ve gerçekle alakası olmayan yazılar ortaya çıkmaz. Yani beden sizden islam ekonomisi ile ilgili bir yazı yazacağım deyince detaylı birşey beklemiştim.Açıkcası tam bir hayal kırıklığına uğradım.Ama aslında olmayan bir ekonomi sistemini varmış gibi göstermek zordur. kemalizm gibi bir ekonomik sistemi olmadığı gibi yada islam ekonomisi gibi bir sistemin olmadığı gibi.Saygılar.

Ali İhsan UĞUZ 
 01.11.2008 13:16
Cevap :
Saygıdeğer Ali İhsan Bey, Henüz bahçe kapısını açtık, ne İslam'ın ekonomi anlayışını yazdık, ne Kapitalizmi. Elbette yazılmayan, açıklanmayan üzerinde tartışma da olmayacaktır. Şimdilik açıklanan sadece Komünizm. Dilerseniz ve onunla ilgili görüşlerinizi belirtirseniz,memnuniyetle yayınlarız. İlginize teşekkürler. Sağlıcakla kalınız.  02.11.2008 20:53
 

İslamiyet zaman içerisinde farklı farklı yorumlanmıştır. Yorum farkları sonucu mezhepler ortaya çıkmış daha sonrada mezhepler içinde de farklı düşünceler ortaya çıkmıştır. Cografi Bölgeler de de cemaatlar tarikatlar oluşmuştur. Böyle oluncada bir çok konuda Kuran islamından uzaklaşılmıştır. Yani islam adına islam dışı görüşler ortalıkta gezer olmuştur. Kuran islamı ile piyasa islamı ortaya çıkmıştır. İçerisinde bulunduğumuz cografyada üzülerek belirteyim piyasa islamı hakimdir. İslam adına konuşanlar maalesef Kuran dan cok uzaktalar. Bu insanlarında çözümleri Kuran çözümü olmayacaktır.

toprak su güneş 
 01.11.2008 8:40
Cevap :
Saygıdeğer "toprak su güneş", Bilirsiniz, mesele, bir sistemin özünün ne olduğudur. Uygulayıcısının (anlamadan veya kasıtlı olarak) ne yaptığı değildir. İzninizle basit bir örnek; Namaz kılınacaksa, gerek insan sağlığı ve gerekse stres gidermesinde yararlı olduğu için abdest alınması emredilmiştir. Şimdi Bektaşi Dedem, abdestsiz namazını kılar. Görenler sorar; "Baba Erenler, abdestsiz namaz olur mu?" Dedemin cevabı; "Ben kıldım oldu!" Şimdi bu anlayışla yapılanlar; ne ölçü olmalıdır, ne de örnek. Allah yarattıkları için bir anlayış ve yaşam biçimi göndermiştir. Ve asla dayatma yapılmamasını da özellikle öğütlemiştir. Bu yazılanlar; gerçeğin bilinmesi içindir. Biliriz, insanlar, anlayamadıklarını sevemez, sevemediklerine yakınlık duyamaz, yakınlık duymadığını uygulamazlar. Bununla beraber, insanlar akıllıl varlıklardır. Her zaman iyi ve güzelin peşinden giderler. Elbette önce farkında olmaları ve öğrenmeleri gereklidir. Teşekkürler. Sağlıcakla kalınız.  01.11.2008 12:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1117
Toplam yorum
: 2714
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1733
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster