Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
283
 

İslamdan bir kesit (7)

HZ. İmam Cafer-i Sadık (AS) , 12 İmamlardan altıncısıdır. Anneleri, HZ. Necibe ve Babaları da, HZ. İmam Muhammet Bakır (AS) ’dır. HZ. İmam Cafer-i Sadık (AS), 17 Rebiülevvel'de Medine'de dünya ya gelmişlerdir.

Künyeleri, Ebu Abdullah ve en yaygın lakapları da, Sadık’tır. HZ. İmam Cafer-i Sadık (AS), döneminde, Emevi devleti yıkılmış ve yerine, Abbasiler devleti kurulmuştur. Değerli İmam, Şiilik ve Alevilik inancında (Caferilik) , tam bir öğretmen ve rehber rolüyle çok özel bir yer ve öneme sahiptir. Abbasilerden önce kendilerine, halifelik teklif edilmiş olmasına karşın, Değerli İmam, Siyaseti elinin tersi ile itmiştir.

HZ. İmam Cafer-i Sadık (AS) 64 yaşında, Medine (Bakide) 2. Abbasi halifesi tarafın dan planlı bir şekilde ve hileyle zehirlenerek şehit edilmişlerdir.

HZ. İmam Cafer-i Sadık (AS), bir görüşe göre, Caferiliğin kurucusu kabul edilirken, diğer bir görüşe göre de, hiç mezhep kurmamış, İmamı olduğu inancın, daha çok 6. halkası olarak, üzerine düşen manevi sorumluluğun hakkını vermiştir.

Hz. İmam Cafer-i Sadık (AS), birçok dalda ve birçok değerli öğrenci (Ehli Sünnet mezheplerinin iki kurucusu imamını da) yetiştirmiştir. Ayrıca, Abbasi Halifelerinin huzurunda, birçok başarılı tartışmayı kazanmış olan, Hüsniye isimli değerli öğrencinin de öğretmenidir. Şii ve Alevi İnancına mal olmuş kıymetli eser“buyruk”ta, Kıymetli İmamın eseridir.

İslam dini, bir ara üç kısım’a bölünme eğiliminde, (Şiilik, Sunilik ve Haricilik) olmasına karşın, tarih boyu, ana hatlarıyla, daha çok belli başlı iki ana kol (Sunilik ve Şiilik) halinde gelmiştir. Şiilik tarihi süreçte; İmamiye, Zeydiye, İsmailiye vb. dallara ve bunların alt dallarına vb. bölünmüştür.

Emevi Saltanatı, 90 yıl kadar devam ederken, Abbasiler halifeliği, 5 asırdan fazla ellerinde tutmuşlardır. Suni mezheplerinin birçoğu, Abbasi halifelerinden 2. si olan, Caferi Mansur döneminde oluşturulup ortaya konmuştur.

Bir görüşe göre, Caferi Mansur bu mezhepleri, siyasetini ayakta tutabilmek maksadıyla, zorla kurdurmuştur. Hatta İmam Azam HZ.’lerine, zindanlar da bu maksatla, birçok zulümler yapıldığı ve hatta uygulanmış yoğun işkence neticesinde değerli, İmam’ın vefat ettikleri bazı, Suni ilahiyatçılar tarafından da, bizzat ortaya konmuştur.

Zamanla zulmü, Emeviler’in yaptıkları zulümden aşağı kalmamış olan, Abbasilerin, İslam tarihin de ki, anısı da kapkara sayfalara gebedir. Peygamberin torunu olan 12 İmam’ların 6.’sı, HZ. İmam Cafer-i Sadık (AS) ve sonraki tüm, İmamlar bu hilafet dönemlerin de ve genelde bu halifelerce, şehit edilmişlerdir…

21/12/2008 - 19:20

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 64
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 421
Kayıt tarihi
: 20.04.10
 
 

Sinan Adıgüzel, sanatçı yazar, 08.10.1977 tarihinde Adıyaman’da dünyaya gelmiştir. İlköğre..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster