Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Aysegül Akbay Yarpuzlu

http://blog.milliyet.com.tr/yarpuzlu

17 Eylül '14

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
125
 

İslami terör ve federalizm

İslami terör ve federalizm
 

Orta Doğu ve Terör


Konu İslami radikaller yani komünal örgütlü şer’i terör. Güney Doğu sınırımızda, Suriye’de, Irak’a invaze olmaya çalışan, yakaladıkları Batı’lıların kafasını kesip İslam adına infaz eden ve açıkça şer’i din devleti kurmak siyasi hedefiyle, batının büyük kesimince Sovyet taraftarı sosyalist bir siyasi felsefenin takipçisi olduğu için militarist baskıcı olarak dışlanan Asad rejimine karşı direniş sergileyen bir acımasız terör örgütü, İŞİD. İslami terörizm, siyasi İslam, hatta Osmanlı emperyalizmi ve Arap milliyetçiliğiyle parçalanan hilafet kurumu, AKP yani sözde ılımlı İslam’ın Türkiye’de iktidarı ele geçirdiği ve ortanın sağını tamamen solu ise kısmen sildiği 28 Şubat sonrası iktidarları döneminde Türkiye ve Türkiye’yi merceğe alan yabancı basının başlıca gündem ve tartışma konusu oldu.

Bir yandan Kürt ayrılıkçı terörüne karşı siyasi ve askeri yöntem geliştirme çabası içindeki Türkiye hükümetleri, bir yandan da yeni atanan başbakan Davutoğlu’nun da yıllar yılı çığırtkanlığını yaptığı Osmanlıcı devlet baba masalının İslami Uluslar arası örgütlenmelerde ekonomik ve siyasi nüfuz arayışları ekseninde kimi zaman batılı siyasi figürler ve basın tarafından da, İslam siyaseti maksadı altında, İslam terörüne arka çıkmakla suçlandılar.

Bu arada, bu bölgede de, kimilerine göre idealist, sosyalist ve komünist küresel çevrelerin baskısı altındaki 80’ler öncesi ideolojik saplantılarının esiri sol siyasete göreyse, Amerikan emperyalisti ve Avrupa maşası ‘Federalistler’ ise, bölgedeki İslam terörünü ve etnik, siyasi ve sosyal farklılıkları çok basamaklı demokrasi ve yargı potası içinde eritmeye muktedir olabilecek tek sistem olarak; tüm entelektiyle hep bir ağızdan ‘Federalist’ bölgesel yeni oluşumları savunmaya devam ettiler.

Federalizm kavramı, ‘Federalist Seküler hatta belki Laik Anayasa’ kavramı ve Federalist sistem içinde yeniden devletin vatandaş üzerindeki ezici baskı ve egemenliğine mahal vermeden yine de doğrudan demokrasi ve bireyin ilerlemesine fırsat verecek bir küresel barış idealine uyumlu çağdaş bölgesel demokrasi, bana göre de, tam anlamıyla bir radikal hızlı dönüşümün gerçekçiliğini tartışmaya yakınlık hissetmesem de, minimal devletçilik idealiyle çatışmayacak ölçüde etkin bir küçük bürokratikleşme çabasıyla paralel Monet’ci bir yapılanmayla bugün için İsviçre idealine en yakın küresel çözüm olarak öneriliyor.

İslam, şer’i radikalizmin fikren esiri olmuş bireysel mahalli talepler ve şer’i şiddet ve radikalizminin yerine, piyasa, uluslar arası ticaret ve bireyin toplumuyla uyumu çerçevesindeki hoşgörülü özgürlükçü düzen arayışına sahip çıkmakta gerçekten en etkili çözüm ‘Federalzim’ mi? Ran Hirschl bir yazısında bunu savunuyor…Gerekçe olarak da, beyinsapıyla şartlanmış refleks veren radikal bireysel yerel talepleri soğutmada en etkili çözümün, Federal sistemin çok basamaklı yerel yargı sistemi ve bunu denetleyecek federal seviyedeki laik anayasal yargı olacaktır- diyor. Katılıyorum.

Radikal şer’i İslamın silahla destekli iktidar arayıcıları olan ideologlarsa, Arap milliyetçi- İslamcı direnişinin anti-Osmanlıcı 19. Yüzyıl ideolojilerinin artık bilinciyle, Laik Federalist anayasa arayışlarını, Amerikan ve Batı emperyalizmi olarak dışlayan ve bölgeden temizlemeye çalışırken kurban eden bir Sovyetçi direniş ideolojisinin esiri hala.

Emperyalizmin sol ve sağdaki kölelerinin silah bırakması bireyin demokrasiyi ve sözel demokrasinin çok katmanlı sabrını hazmetmesi ve böylece oluşacak demokratik hoşgörü kültürünün uzlaşmacı atmosferinin yaygınlaşmasına bağlı. Ne yazık ki hala harfleri Batı’dan farklı, hukuku şer’i, kadını esir İslam düzenine liderlik arayışındaki Türkiye İslamcıları, Batı’ya direniyor…

Hala yapacak çok işimiz var!

Rıfat SOYDAN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 349
Kayıt tarihi
: 21.03.12
 
 

Halk Sağlığı Profesörü, Kamu Yönetimi ve Avrupa Birliği Uzmanı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster