Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
444
 

İşlenmiş bir kanaviçedir aşk

İşlenmiş bir kanaviçedir aşk
 

"Uygarlık tarihi biraz da aşkların tarihidir. Kadınla erkeğin, sevenle sevilenin, aşıkla maşukun tarihi... Ama insanlık tarihi gibi, aşkların tarihi de dikensiz gül bahçesi değildir.

Kahkahalar ve buselerle olduğu kadar, acılar ve gözyaşlarıyla da işlenmiş bir kanaviçedir bu..."

Tüm bunlardan yola çıkarak, bir dönem Türkiye'yi sarsan gönül maceralarını anlatmak istemiş Can Dündar ve de bir başka tarifiyle yüzyılın aşklarını.

Kitabın kapağında bir heykel resmi var. Bu da gerçek bir aşk hikayesinin sonucu, bir dost tarafından bu aşka ithaf edilmiş bir hediye. Kadın ve erkek birbirine yaslanmış ama ikisinin de kolları yok, birbirlerine sarılamıyorlar. Ne kadar gerçekçi yansıtıyor duyguları değil mi?

Kitabın içinde kimler yok ki! Naciye ve Enver, Mustafa Kemal ve Latife, Afife Jale ve Selahattin, Piraye ve Nazım, Eren ve Bedri Rahmi Eyüboğlu, Ayhan ve Adnan Menderes, İpek ve Yüksel Menderes, Yıldız Kenter ve Şükran Güngör, Fatoş ve Yılmaz Güney, Çiğdem Talu ve Melih Kibar.

Beni hepsi çok etkiledi bu aşkların, ama birisi var ki gözyaşlarımı tutamadım açıkçası. Yıldız ve Şükran'ın aşkı. İkisi de benim için gelmiş geçmiş en büyük tiyatroculardandır. Ama aşkları yok mu, imrenilmeyecek gibi değil. Şükran öldükten sonra Yıldız Kenter, ona mektup yazmaya devam ediyor ve şöyle diyor ona; "Resimlere ve kafamdaki sonsuz resimlerine baktığımda, büyük acıma senin gibi gülümseyerek bakmaya ve büyümeye çalışıyorum. Kafamda, yüreğimde, önümde, ardımdasın. Hep yanımdasın."

Sonra ne öğreniyorum bir de, hani ünlü bir Karadut şiiri vardır ya, işte o şiiri Bedri Rahmi Eyüboğlu sevdiği kadına, Eren'e yani Karadut'una yazmıştır ama bu şiiri yazdığı sırada Eyüboğlu başka bir kadınla evlidir.

Öyle ya da böyle çok acılar çekilmiştir bu aşkların çoğunda. Okurken bazen hayranlık duyuyorsunuz onlara ama bazen de kızıyorsunuz harcanmış zamanlara, ömürlere.

İnanıyorum, bu aşklardan biri ya da birkaçı derin izler bırakacaktır sizde.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aşk bir mihenk taşıdır sevgiye ve birliktelige giden yolun anahtarıdır...Onu büyüten ve geliştiren ölümsüz kılan hoşgörü ve sevgidir..günümüzde olmayan ve azca kalan görüntüler degil yapmacık degil maddenin ve çıkar ilşkilerinin degil sadece saf ve temiz bedenlerin ve ruhların birlikteligidir.kaneviçeyi de farklı kılan emek ve sabrın işlenmesi degilmidir. Başarılar...

ZEYBEK 
 16.07.2007 10:42
Cevap :
Size katılmamak elde değil İhsan Bey.Çok doğru söylemişsiniz.Doğru söze ne denir ki ,şapka çıkarılır.Teşekkürler!  16.07.2007 18:18
 

Yinede, bazan aceleye geliyor.yorumumdaki ikinci cümleyi düzeltip:" Ama ben, tarzınızla, kişiliğiniz'in örtüştüğünü,yazmak istiyorum." özür dilerim.

Nariçi 
 15.07.2007 21:28
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Yorumunuzdan onur duydum.  16.07.2007 1:54
 

Bedri Rahmi'nin örneğinde,her evliliğin aşk sonucu olmadığını aşkının karadut'ta kaldığının ifadesi şiir.Ama ben tanızla kşiliğiniz in örtüştüğünü yazmak istiyorum .Fakat diğer leri yanına yalnızlık sempatisini koymayın. Sevgi ve mutluluk sizin olsun.

Nariçi 
 14.07.2007 23:14
Cevap :
Öneriniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.Aslında doğru söylüyorsunuz.Sevgiler...  15.07.2007 12:06
 

Can Dündar'ın herşeyde olduğu gibi bu toplumun unutulmaz aşklarını anlatmada başarılı olduğu açıkça görülüyor. Severek okuduğum bir kitaptı... Blogumda da bahsetmiştim...

Uzeyir Kadioglu 
 14.07.2007 22:52
Cevap :
Güzel bir tesadüf öyleyse aynı kitaptan bahsetmemiz. Bana bir arkadaşım, Can Dündar'ı çok sevdiğim için ve öyle bir aşkı benim yakalamamı da temenni ettiği için doğum günümde almıştı.Sevgiler...  14.07.2007 23:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 284
Toplam mesaj
: 56
Ort. okunma sayısı
: 901
Kayıt tarihi
: 13.01.07
 
 

1979 Giresun doğumluyum. Kendimi bildim bileli kalabalığı sevmem. İnsanlara karşı mesafeliyimdir. He..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster