Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

zirve özden özpınar

http://blog.milliyet.com.tr/fidanlar

20 Aralık '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
538
 

İsmet İnönü'yü Anma Haftası

İsmet İnönü'yü Anma Haftası
 

Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı İsmet İnönü ‘yü Anma Haftası için düzenlenen konser için biletimi bir hafta öncesinden almıştım.

Yaşamı boyunca klasik müziğe tutkun olan Türkiye Cumhuriyeti'nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün Anma Haftası Özel Konseri İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde yapıldı.

İzmir Devlet Senfoni Orkestras’ını Şef Alexander Walker yönetti. Solist Christian Blackshaw Beethoven ‘ın 3. Piyano Konçertosu’nu sundu. Salon muhteşem kalabalıktı. Konser başladığı anda İzmir’in yağmuruda orkestraya eşlik edercesine başladı. Büyüleyici bir atmosferde nefesler tutulmuştu sanki. Piyanonun hülyalı zarif ezgisine katılan kemanlar, viyola, viyolonseller, üflemeli ve vurmalı çalgılar yağmurun sesi ile barış temasında tek bedende tek yürekte birleşti. Makinamı unuttuğum için biraz hayıflandım.

Çıkışta yağmurun şiddeti devam ediyordu. Yağmur da orkestranın devamıydı sanki bu gece. Büyüsü içimde yol alırken rahmetli babam aklıma düştü. İsmet İnönü’nün öldüğü gün ne çok ağlamıştı. İlk kez ağladığına şahit olduğum gündü o gün.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizi temsil eden kişilere gıpta ile bakmak istiyor insan, dudak bükerek değil ama maalesef. Ulusal Kurtuluş Savaşımızla ilgili ne zaman bir kitap okusam, Sayın İnönü gibi değerlerimizin kıymetinin bir kez daha farkına varırım. Sevgi ve saygılarımla.

derinmavi.. 
 27.12.2008 12:06
Cevap :
Nitelikli insanlar unutulmuyor.Teşekkürler,sevgiyle.  27.12.2008 22:01
 

değerli ve dürüst kişilikleri Türk halkı mumla arıyor, Allah rahmet eylesin. Yattığı yer nur olsun, ellerine sağlık, selam...

Yalnıztürk 
 21.12.2008 23:51
Cevap :
Yürek paydaşıma saygılar, selamlar.  22.12.2008 6:59
 

Böyle büyük devlet adamlarının sayesinde bu günlere geldik. Bizim unuttuğumuz bir olayı anımsayıp yazmanız cok güzel olmuş. Başarılar diler saygılarımı sunarım.

eyyüp yıldırmış 
 21.12.2008 20:37
Cevap :
Değerli Öğretmenim, tarihimize değer katan büyük insanı görmenin yaşamanın şansına vardık.Saygı ve sevgilerimle.  22.12.2008 7:04
 

Sanıyorum konserin ikinci yarısında da Elgar Senfoni 1'i dinlediniz. Biz de Antalya'da Mozart'la andık İsmet İnönü'yü. Solist Türev Berki 23 No.lu Piyano konçertosunu seslendirdi, ikinci bölümde de Haydn Senfoni 99'u dinledik. Çok güzel geçen bu konseri ülkemizin ilk kadın orkestra şefi İnci Özdil yönetti. Bize bugünleri yaşama şansı veren Atatürk ve değerli silah arkadaşı İsmet İnönü'ye minnet ve rahmet duygularımı sunarım. H.H.Dulun

Hasan Hüseyin Dulun 
 20.12.2008 22:08
Cevap :
Evet,ikinci bölümüEdvard Elgar Senfoni 1 i dinledik.Aynı anda anma proğramları., Salkım saçak savrulan zaman içinde Atatürk ve İsmet İnönü'nün sanat anlayışını hissetmek,düşünmek etkileyici idi.Teşekkür ederim Hüseyin Bey.Saygılarımla  21.12.2008 8:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 363
Toplam yorum
: 1384
Toplam mesaj
: 158
Ort. okunma sayısı
: 343
Kayıt tarihi
: 09.12.07
 
 

Buca Eğitim Enstitüsü mezunuyum. Emekli öğretmenim. İzmir'de yaşıyorum. Adaletin, yalınlığın, sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster