Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Şubat '13

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
3945
 

İsmet Özel ve Türklerin kökeni

İsmet Özel ve Türklerin kökeni
 

Dün akşam habertürk kanalında kıyametler koptu!  Öteki gündem adlı programın konukları İsmet Özel ve Aytunç Altındağ, konusu ise Türkçülük ve Türklerin kökeniydi. Ve fakat, konu türklerin kökeniyle ilgiliyken, türkler dışında ne varsa konuşuldu. İstiklal Marşı Derneği Başkanı olan ve aynı zamanda bir şair olan İsmet Özel, daha ilk dakikadan bombayı patlattı!: 'Namaz kılmayan Türk değildir.' Buyrun burdan yakın!

Oysa programın sunucusu Pelin Çift, ona çok basit bir soru sormuştu. 'Türk kime denir?'

Evet, türk olan herkesin bildiği ve kolaylıkla cevap verebileceği, çok basit bir soruydu bu. Türkler, Türk ırkından gelen insanlara denir. Ve bu soy, günümüzden yaklaşık 6 bin yıl öncesine kadar dayanır. Ama Türk vatandaşı olanlar da Türk sayılır. Çünkü Türkler etnik köken ayırmaz, din-ateist ayrımı yapmaz. Aynı vatan sınırları içinde, aynı havayı soluyan, ortak bir kültür birikimini paylaşan herkes Türk sayılır.

Şimdi birisi tutup da, 'ancak namaz kılanlar Türktür, gerisi Türk değildir' derse, bunu ne maksatla söylediğini de açıklaması gerekir. Çünkü bu, direk ayrımcılığa girer. Türk coğrafyasında, aynı çatı altında toplanan halkları, Osmanlılar ayırmamış, Atatürk ayırmamış, ama dün gece İsmet Özel rahatlıkla bu ayrımı yapabildi. Ben çok sıkı bir müslüman olduğum halde, ayrımcılığa ve adaletsizliğe asla katlanamam!

İsmet beyin söyledikleri bununla da kalmadı tabii. Ben programın daha ilk açılışındaki bu şoku daha atlatamadan, 'ciddi olamaz herhalde, şaka yapıyor olmalı' diye düşünürken, ardından söylediği çok daha vahimdi: 'Türklerin dilini çaldılar, Türkler müslüman olduktan sonra ancak Türk oldular.' (!)

Yahu Türkler müslüman olmadan önce öz Türkçe konuşmuyor muydu? Atatürk'ün yaptığı Harf İnkılabıyla nasıl dili çalınmış olabilir? Ve müslümanlığı kabul etmeden önce de Türktüler. Hatta bunun tarihte bir çok kaydı, belgesi var. Yapmayın Allah aşkına İsmet bey! 

Üzücü olan da, derin bilgilerine çok önem verdiğim Aytunç bey de, bir yerden sonra İsmet beyin söylediklerine katılmaya başladı. Ama yine de, programda konuşulan onca şeyden, Aytunç beyin söylediği, türklerin kökeninin ta Hz. Nuh'a kadar dayanması ile ilgili söyledikleri doğruydu. 

Hz. Nuh'un 3 oğlundan Ham, eskiden Kenan diyarı olarak anılan, şimdiki Filistin ve İsrail'lilerin atasıydı. Kenan, Seba, Babil, Akad halkının ve kral Nemrut'un bu soydan olduğu söylenir. İkinci oğlu Sam ise, Sam, Asur ve Arami halklarının, yani şimdi Arap dediğimiz halkların atası olduğu gibi, Hint-avrupalıların ve Afrikalıların da atası olmuştur. Hz. Nuh'un üçüncü oğlu Yasef ise, Türklerin atasıdır.

Tevrat'ta, Hz. Nuh'un, üç oğluyla ilgili söyledikleri şöyle: 'Ve gemiden çıkan Nuh'un oğulları, Sam, Ham ve Yafet (Yasef) idiler. Ve bütün yeryüzüne yayılanlar bunlar oldu. Kenan'ın atası Ham, bir gün babasının çıplaklığını gördü ve kardeşlerine söyledi. Sam ve Yafet, babalarının çıplaklığını örttüler. Ve Nuh dedi (Ham'a), Kenan sana lanetli olsun. Kardeşlerin kullar kulu olacaktır! Sam'ın Allah'ı Rab, mübarek olsun ve Kenan ona kul olsun. Allah Yafet'e genişlik versin, Sam'ın çadırlarında otursun. Ve Kenan ona kul olsun!'

Ham ırkına sahip olan yahudi ırkı, Tevrat'ta anlatıldığı gibi lanetlenmiş ve diğerlerine kulluk etmeye mahkum edilmişlerdir. Sam'la ilgili edilen dua da kabul olmuş, bu ırka mensup Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed, Arabistan'da ortaya çıkmıştır. Yafes'in soyundan olan türkler ise, aynı Tevrat'ta belirtildiği gibi, dünya üzerinde en çok yayılan ve tüm dünyada en çok devlet kurmuş olan millettir. Üstelik 900 yıllarından itibaren, gerçekten arapların çadırlarında ve ülkelerinde oturmaya başlamışlardır. Aynı zamanda Kuran-ı Kerim'de, hadislerde ve Tevrat'da da en çok iltifata mazhar olan millettir türkler. 

Hz. Nuh'un Yafes'ten olma torunu Togarmi'nin on oğlu Uygur. Tiros, Avar, Hun, Barsil , Zarna (Tarniyaklı), Kozar (Hazar), Sanar, Bulgar ve Sabir'dir. Yafes'in, Gomar, Magog ya da Madai adlı oğullarından birinden  ise, Sümer, Gog, Magog, Gur, Guz, Oğuz, Macar ve soyları türemiştir. Ve bilindiği gibi, biz türkler de Oğuz'un Kayı boyuna mensubuz. 

Dün gece programı izlerken, İsmet Bey'in hangi amaçla söylediği belli olmayan sözlerinin ardını düşünürken, twitter sitesine bir göz atmak ve halkın nabzına bir bakmak istedim. İnanır mısınız, onun sözlerini gerçek sanmış o kadar insan vardı ki. Ve bu sözlerden gaz almış ya da aklı karışmış öyle çok insan..

Dileyelim ki, zaten bölünmeye yer arayan ülkemiz, artık daha fazla bölünmesin ve biraz gerçeklerin peşine düşüp özünü kaybetmesin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nilüfer Hanım, o gece o programı ben de syrettim. İsmet Özel'in birkaç kitabını daha önce okumaya çalıştım ama anlaması zor bir durum. O program esnasında aklıma geldi yine: 'Bu adamı anlamak için bir de kitap ve konuşmaları esnasında klavuza ihtiyaç var!' diye ve güldüm kendi kendime. İsmet Özel'i anlamaya çalışırsanız beyin devreleriniz yanar! Kendine münhasır bir adem deyip geçin. Türk kime denir? tartışmaları ve tarifini ilk defa 'Garb Memba'larına Göre ESKİ TÜRK SECİYYE ve AHLAKI' isimli Ismail Hami Danişmend'in yazdığı İstanbul Kitabevi yayınlarından çıkan bir kitapta görmüştüm. Bu tarif Türkler için Batılılar tarafından yapılmış bir tariftir yani. İsmet Özel'in ağzından çıkan o söz o kitaptan alınmadır. Bu zamanda zaten artık derinlemesine 'Türk Kime Denir' tartışmasını akademik bir tarzla yapmak zor bir tartışmadır. 'Her kim kendini Türk hissediyorsa Türktür' deyip geçmekten başka çare yok galiba. İlmi tartışmaya açarsak bu coğrafyada o işinden çıkamayız. Bir Yörükten Slmlr

Veli Özdemir 
 28.03.2013 23:29
Cevap :
Yorumunuza aynen katılıyorum Veli Bey. İsmet Özel'i dinlerken, beyin devrelerimiz yanabilir çünkü gülmekle çıldırmak arasında kalakalıyor insan :) Neyse ki düşünebilen insanlarız ve gerçeklerin ne olduğunu biliyoruz. Yorumunuz için teşekkürler, sevgiler...  31.03.2013 0:16
 

Haber ve bilgi dolu bir yorumlama. Var ol Nilüfer! O yayını seyretmek isterdim. Öğrenciliğimde tanıdığım Sevgili İsmet Özel ne yazık ki iyice dağıtmışa benziyor. Kolay değil; yükü çok ağır! Bilgi olmadan fikir sahibi olunamıyor, bildiğimiz gibi. Alman yazar Franz Kafka eserlerini Çekçe'ye çeviren sevgilisi Milena'ya 1921'de sanırım şöyle yazar, 'Milena gereksizliğini bile bile de olsa hiç tarih okumadın mı?' En büyük noksanımız kendi tarihimizi, dinler tarihini,Batı tarihini ve bilimler sistemini bilmemektir.Kulaktan dolma bilgiler ile kuru iddialar öyle bir yaygınlık kazandı ki anlatmak çok zor. Cehalet bu genç yaşta seni bile isyana kalkıştırdığına göre ya sabır,demek gerekir Nilüfer. Derslerinde başarılar dilerim. Şimdilik esen kal.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 03.03.2013 17:52
Cevap :
Ömer Bey o gece o programı izlerken nasıl üzgündüm, nasıl şaşkındım anlatamam. Belki bir bildiği vardır diyeceğim ama zaten hassas olan ülkemizde, hassas insanlarımızda gerçekten kötü bir tesir bıraktı. Onun söylediklerini ciddiye almış çok fazla cahil insan vardı. Twitter sitesine baktığımda bunu çok acı bir şekilde gördüm. İkinci isyanım da bunaydı. Her duyulana hemen inanmamak lazım, biraz da olsa bazı konulara hakim olmak lazım. Hele ki böyle bir konuda. işte ama kimseye de zorla bir şey öğretemezsin. İsteyen öğrenir, isteyen de öğrenmemek için kırk takla atar. Teşekkürler Ömer Bey, değerli yorumunuz için...  03.03.2013 23:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 11335
Kayıt tarihi
: 30.01.13
 
 

İstanbul Üniversitesi İktisat 4. sınıf öğrencisiyim. Amatör tiyatrocuyum. Kitaplar, müzik ve tari..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster