Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '13

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
830
 

İsminin başına T.C. koymak

İsteyen koyar istemeyen koymaz.  Ama şunu reddederim; koyanlar daha milliyetçi, daha vatansever, vatan konusunda daha hassas, da, koymayanlar daha az vatansever, daha az milliyetçi, vatan millet konusunda daha az hassas. Kim kime neyi göstermeye veya ispatlamaya çalışıyor.

Çok samimi söylüyorum, yalanım varsa şurdan şuraya gitmek nasip olmasın. Küçücük çocuktum, mahalle aralarında gezerken bazı binaların kapısında yazılı levhalar görür ve sinir olurdum.. Levhalarda şöyle yazardı : “T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Bilmem Ne Biçki Dikiş Kursu” veya T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Bilmem Ne Dersanesi” ve bunun gibi. Şimdi bizim mahallede ve bir çok mahallede Sağlık Ocakları (Aile Hekimliği Merkezleri) var. Dikkat etmedim ama ihtimal onlarda da yazıyordur, mesela T.C. Suadiye Mahallesi Sağlık Ocağı. Veya Muhtarlık tabelalarının üstünde, “T.C. Suadiye Mahallesi Muhtarlığı” gibi gibi… Şimdi bu güzel mi Allah Aşkına. Kime, neyi  ispat etmeye çalışıyoruz.  Biz bir devletiz, biz bir cumhuriyetiz, bunu bilmeyen mi var yoksa bunu inkar eden mi var. Ne ile övünüyoruz, devlet olmakla mı, cumhuriyet olmakla mı, başka övünecek bir şeyimiz yok mu bizim? Haaa pardon unuttum, yoksa Türklükle mi övünüyoruz. Türklükle övünelim tabii, ben de Türklüğümle övünüyorum, ama bunun yolu her tabeladaki her dairenin isminin başına T.C. koymak mıdır? Bu da yetmedi, şimdi herkes isminin başına T.C. koymaya başladı, sanki isminin bir parçası gibi. Hani birisiyle tanıştığınızda, “memnum oldum ben Adnan İnal” dersiniz ya, şimdi  “memnun oldum ben T.C. Adnan İnal” mı diyeceğiz?

Dünyada, o çok özendiğimiz batı dünyasının en gelişmiş ülkeleri nasıl yapıyor, onalara biraz baksak ya.. Mesela  Amerika’da, Fransa’da, Almanya’da, örneğin ABD Cumhuriyeti, Sağlık Bakanlığı, Manhattan Sağlık Ocağı (öyle ya onlar da Cumhuriyet, Kongo da Cumhuriyet, Nijerya da Cumhuriyet, dünyada  Cumhuriyet olmayan devlet mi kaldı)  mı yazıyor. Veya ABD Cumhuriyeti Bank of Amerika , veya Fransa Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Paris Merkez Hastahanesi vs.  Çok özür dilerim ama bunlar biraz komik kaçmıyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti, her hastahanenin isminin başına T.C. yazmakla mı güçlenecek veya Ziraat Bankasının isminin başına T.C. yazmakla mı güçlenecek ve dünyada daha saygın bir yer edinecek. Yunanistan’da da devlet bankaları var, onların isminin başında Yunanistan Cumhuriyeti mi yaziyor?

İsteyen yazsın, tabikii yazabilir, kendini böyle daha iyi hissediyorsa yazsın ama zannetmesin ki yazmayanlar kendileri kadar milliyetçi değil, kendileri kadar vatansever değil  veya  vatan millet söz konusu olduğunda kendileri  kadar hassas değil. Türklüğü, milliyetçiliği, vatanseverliği, vatanı korumayı hatta kollamayı hiç himse kendi inhisarı altına almaya kalkmasın, buna ihtiyaç yok.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir kereden bişey olmaz derler ama bir bakmışsınız dokuz ay on gün sonra çocuk olmuş. Bu konu da öyle ve hiç de masumane değil. Selamlar

Ayrıntıda gezinmek 
 09.05.2013 1:05
 

Bizim ülkemizde cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte oluşmuş bir yapı bu. Tabelaların oluşumuda bir yönetmeliğe bağlanmış. O yönetmelik dışında tabela yapılamaz. Zamanla değiştirilir.(Milil Eğitim oku tabelları gibi) Ancak; şimdiki zaman tabela değiştirme zamanı değil. Değiştirilirse işte böyle "T.C" dillere düşer ve değersiz hale gelir. Birde "milliyetçilik" var bu işin içinde. "Ayrıntıda gezinmek ve birbirimizi yemek" derler buna.Selamlar.

Ş ODABAŞI 
 16.04.2013 9:27
Cevap :
teşekkürler...  16.04.2013 13:24
 

tespitlerinizde haklısınız size katılıyorum.. Fakat bu süreç içinde bu şekilde bir değişiklik art niyetli bir adım olarak algılanabilir.. terör örgütü üyeleri ve destekçileri türkiyenin doğu bölgeleri için kürdüstan ifadesini kullanırken ülkemiz içinde kısaca T.C kısaltmasını kullanıyorlar.. imralı ile süren müzakerelerin içeriği hakkında hiç bir açıklama yapılmadığından herkafadan bir ses çıkmakta bu barış değil bölünmemize giden bir süreç söylemleri kafaları karıştırmaktadır.. hele ki akil insanlar konusu ile halkın özellikle kendini türk diye ifade eden halkın çoğu bize bölünmemizi mi kabul ettirecekler diye şüpheye düşmüşken toplum böylesi bir hassas bir dönemden geçerken böyle bir adım hem yersiz hem gereksizdi ne kadar bazılarına göre normal bir şey oluş olsa bile ...neyse ki hükümet bu yanlışın farkın vardı şimdilik bunu erteledi .. resmi bayramlar gibi bu da günün birinde kalkacak ve bundan rahatsızlık duyanların rahatsızlığı da giderilmiş olacaktır merak etmeyin

Meltem Şahin 
 11.04.2013 16:21
Cevap :
teşekkürler...  12.04.2013 14:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 326
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 909
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster