Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1595
 

İsminizden memnun musunuz?

İsminizden memnun musunuz?
 

Her insanın bir ismi vardır. Bizi dünyaya getiren anne - babamız bize kendi arzularına göre bir isim koyar.

Bu ismi neye göre seçerler? Çocuklara verilen isimler ne kadar önemlidir? Tarihlere göre isimler neden değişir?

İsimler, insan hayatında çok önemli bir yere sahiptir. İnsan, hayatı boyunca bir isme sahip olur ve o isimle yaşamak zorundadır. Bu bakımdan çocuklara verilen isimler, onların gelecekleri için önemlidir. Bu önemi göz ardı eden insanların çocukları elbette ki ilerleyen yaşlarında sıkıntılar yaşayacaktır. Bir erkeği temel alacak olursak; Satılmış ismi neden verilir bir erkek çocuğuna; ya da Memiş… Memiş adında bir şahsın ilerleyen yaşlarında büyük bir iş adamı olması ve adının Memiş, ya da Satılmış olması o kişinin itibarında büyük oranda zayıflama yaratmaz mı? (Örnek: benim bir arkadaşımın adı Yosma idi. Ve çok zorluk çekiyordu.)

İsimler dönemlere göre de verilir. 1970-80’li yıllarda, özellikle siyasi liderlerin, ideolojilerin etkisi büyüktür. Ecevit yanlısı bir babanın Çağdaş, Uygar, Soydan gibi isimler koyması hangi ideolojiye sempati beslediğinin göstergesidir.

Aynı şekilde Alpaslan, Turan, Muhsin gibi isimler o kişinin sağ ideolojisini taşıdığını, Türkeş hayranı olduğunu gösterir.

1980’li yıllarda isim yelpazesi genişlemiştir. Sinemanın etkili olduğu bu yıllarda özellikle Murat ismi yaygınlaşmıştır. Bunun sebebiyse o dönemde çekilen Kara Murat filmleri serisidir. Her dönemde yerini koruyan, Peygamber Efendimizin isimleri Mehmet, Ahmet, Mustafa’nın yanına bu tarihten sonra Murat ismi katılmıştır.

1990’lı yıllarda dini ifade eden isimler arka saflara çekilmiştir. Ahmet, Mustafa, Hüseyin gibi isimler yerini kültürümüzde yer almayan sahabe isimlerine bırakmıştır. Enes, Furkan, Gürkan gibi isimler…

2000’li yıllarda artık televizyonun etkisi büyük oranda artmıştır isimlerin üzerinde… Televizyon dizilerinde oyunculara verilen yeni isimler, ayrıca bu zamana kadar; din, kültür vs. gibi zorunluluk addeden isimlerin unutulacak olması, artık çocuklara kısa, anlamsız da olsa kulağa hoş gelen isimler koyulmaya başlanmıştır. Erkek isimleri artık Ahmet, Mustafa değil; Berke, Merif, Aşkın gibi isimlere dönüşmüştür. Kızlarda ise Ayşe, Fatma, Zehra yerini; Ilgın, Azra, Durul, Duru almıştır.

Tarihsel dönemlerde olduğu gibi, tarihsel olaylar da isimler üzerinde etkilidir. Deprem sonrası doğan çocukların isimleri; Umut, Yaşam, Kısmet, Afet, Can, Kahraman hatta Nasuh oluvermiştir.

Mübarek aylarda doğan çocuklara, dini simgeleyen isimler verilerek bu inancın hâlâ ilk sıralarda olduğu ortadadır.

Evet… İsimler, insan hayatında insani bir değer taşır. Bugün bizlerin koyacağı bir isim gelecekte büyük bir sorun yaratabilir. Öyle ki, bugün yüzlerce insanın ismini değiştirmek için mahkemelere başvurduğunu bilmekteyiz.

İsimler… Kuracağımız hayatın belki de en önemli tuğlasıdır, unutmayalım

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

*** Ufak bir düzeltme yapayım dedim. Furkan ve Gürkan sahabe isimleri değildir. Furkan Kur'an'ın yine Kur'an'da geçen bir ismi anlamı: İyiyi kötüden ayırt eden demektir. Gürkan'da Türlçe bir isimdir sahabelerle ilgisi yoktur.
Selam ve saygılar. ****

SÜLEYMAN SIRRI 
 21.09.2007 9:36
Cevap :
Düzeltmeler için teşekkürler. Saygılar...  21.09.2007 12:17
 

adimi annem koymus . NURSEN ama simdiye dek o kadar degisti ki . ismimin sonundaki "L "olarak degisti.  ismimin icindeki S harfinin altina nufus memuru annemin haberi olmadan nokta koymus . Bunun  da orta okula yazilirken farkina varildi yurt disina cikinca S nin altinda nokta olmadigi icin aslina dondum derken bu kez Yabancilar Ingizceki "nurse" gibi telaffuz ettiler . Annem adlandirdigi icin seviyorum ismimi ama degisiklikler kafami karistirdi yillardir .

Nursen 
 20.09.2007 8:09
Cevap :
Küçük bir hata, aslında güzel olan isminizi kusurlu hale getirmiş. Kafanızın karışmaması anormal olurdu elbette...  20.09.2007 11:27
 

Gerçekten insanların isimleri çok önemli. Yazınızı okurken aklıma şöyle bir fikir geldi. Herkesin iki ismi olsa ve bunlardan birini aile, diğerini de 18 yaşından sonra herkes kendisi beğenip alsa... Belki bir çözüm olabilir..

Ahmet YILMAZ 
 20.09.2007 0:18
Cevap :
Bu düşünceniz ego açısından mümkün olabilir. Ancak uzun yıllar o sese yöneldikten sonra, başka bir isme alışmak zor olsa gerek. bence kulak, dolayısıyla beyin, başka bir sese kulak vermekte zorlanacak, uzun bir alışma devresinde büyük sorunlar çıkacak, ve beyin kusacaktır. Şahsen Cemal diye bir isme alışmak benim için zor olsa gerek. Bu bakımdan isimler büyük önem arz etmektedir, bildiğiniz gibi... Saygı ve hürmetlerimi sunarım Ahmet bey...  20.09.2007 5:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 222
Toplam mesaj
: 62
Ort. okunma sayısı
: 1256
Kayıt tarihi
: 17.05.07
 
 

Yaşamın öncelikle sevgiden ibaret olduğunu düşünüyorum. Bunun içindir ki, yaşamak için sev sevmek iç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster