Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1539
 

İsminizi ilk kez duyan biri arkanızdan neler konuşabilir? (2)

İsminizi ilk kez duyan biri arkanızdan neler konuşabilir? (2)
 

.


Bir önceki yazımızda, isimlerin kişiler üzerinde bıraktığı psikolojik etkiden bahsetmiş ve meselenin ayrıca sosyo-kültürel bir boyutu olduğunu söylemiştik.

İşte bugünkü yazımızda, konunun sosyo-kültürel yönünü birlikte tahlil edeceğiz.

Bakalım.
Sahip olduğunuz ismin, sizin üzerinizde yarattığı psikolojik etki dışında, çevrenizde de bir takım etkiler bıraktığı yadsınamaz bir gerçektir.

Hiç şüphesiz matematiksel bir kesinliği yansıtacak şekilde olmasa da, isimlerinden yola çıkarak, kişilerin geldikleri sosyal çevre ve bağlı oldukları sosyo-kültürel yapı hakkında fikir sahibi olunabilir.

Sözgelimi, Nazım, Mahir, Ulaş, Deniz gibi isimlere sahip kişiler için, altmışsekiz kuşağı geleneğinden gelen bir ailenin çocuğudur şeklinde fikir yürütebiliriz. Çağan Irmak'ın, izleyiciyi gözyaşlarına boğan Babam ve Oğlum filmindeki küçük Deniz' i hatırladınız değil mi?

Ya da, Ertuğrul, Göktürk, Oğuzhan, Mete, Cengizhan gibi isimlere sahip kişiler için, hâlâ Orta Asya’nın ruhunu hisseden bir ailenin koyduğu isimlerdir şeklinde fikir yürütebiliriz.

Devam edersek, Beşir, Şehmuz, Reşo, Ökkeş gibi isimleri, kırsal kesimde yaşayan ya da o gelenekten gelen bir ailenin çocuklarına koyduğu isimler olarak, Muhammed, Sait, Tayyip, Rahim, Rahime gibi isimleri de, konservatif bir gelenekten gelen ailenin, çocuklarına koymuş olduğu isimler olarak düşünebiliriz.

Hiç şüphesiz bunlar matematiksel mutlak doğrular değildir dedik.

Ancak çocuğa konulan isimler, o ailenin bütününe ulaşacağımız parçalardan biri olarak fikir yürütebileceğimiz önemli bir parametre, sağlam bir karinedir.

Dilerseniz isimleri bu şekilde tahlil etmeye çalışmanın yanında, onları mimari stillere göre de gruplara ayırıp sınıflandıran Prof. Hatemi Hoca’ya kulak verelim.

Ahmet, Mehmet, Hüseyin, Fatma, Emine, Zeynep gibi isimleri klasik Osmanlı mimarisine benzeten Sn.Hatemi, Refik, Münir, Müfid, Perran, Pertev gibi isimleri de barok sanatına benzetmiştir.

Nihayet Cumhuriyet dönemi Türk mimarisine örnek olarak da Tülay, Engin, Mine gibi isimleri örnek olarak verebiliriz.

Gördüğümüz gibi isimlerin gerek sosyal gerekse psikolojik yönden, kişi ve çevresi üzerinde yarattığı özel bir etki vardır.

Bu ne demek oluyor?

Çocuklarımıza öyle kafamıza göre isim koyamayacağımız demek oluyor.

Yıllar sonra çocuğunuzun sizin koyduğunuz ismi kullanmayıp, başka bir isim tercih etmesini istemiyorsanız, yol yakınken iyi düşünün.

Sabrın sonu ile

-son-

Fotoğraf : http://www.merhabasurucukursu.net/images/ehliyet.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tahmin ettiğiniz üzere yunus demek.Çok aranmış didik didik taranarak bulunmuş bir isim gibi dursa da karşıma çıkan ilk bebek sitesinin isimler sözlüğünde tıkladığım ilk harf olan D'nin baştan 4.ismiydi...Niyedir bilinmez D ile başlasın istiyodum ama kızımın ismi:)

Hadi Zeynep! 
 23.07.2007 22:43
Cevap :
Bir de erkek var galiba...Tevellüt kaç diyesim geliyor?  24.07.2007 6:39
 

isim konusunda fazla düşünmedim...3.aydan sonra daha bir garantidir ya hamilelik.Ben 4. ayda artık ismiyle seviyordum koca göbeğimi...Anneme ismini söylediğimde "Tabi tabi koy o ismi,sonra sakin çocuk olsun diye bekle"diye pek dalga geçti benle...İnanmazsın "Kızım koysana Asude,Sakine bir isim.İsmine göre hareket etsin" diye de dalga geçmeye devam etti. Biz kızın adını ne koyduk? DELFİN :) İnan bana bir dakika yerinde durmuyor hakikaten:)Asude koymadığıma pişmanım:)

Hadi Zeynep! 
 23.07.2007 11:34
Cevap :
Peki anlamı nedir DELFİN' in? şu DOLPHIN ile ilgisi var mıdır, valla pek bilmem çocuk isimlerini ama...:yine de kulağa hoş geliyor bir de berfin'i çağrıştırıyor...  23.07.2007 20:47
 

Söylenecek çok şey var. Ben insanların isimlere kimlik kattığını düşünürüm mesela, isimlerin insanlara değil de . En basiti bu:) Varın karmaşık olanlarını siz düşünün deyip, bir de top sen de deyip kaçtım:) Sevgiler, emeğine sağlık.

Doğa 
 15.06.2007 12:48
Cevap :
Doğru ya Doğa. Zaten bu yüzden her Fatih bir olmuyor ki. Ya da her Ahmet, her Ayşegül. Bir Ahmet bakıyorsun azılı bir katil, bir diğeri de bazen üniversitede akademisen.yani isimlere kimlik katan insanlar..Teşekkürler bilgilendirmen için.  16.06.2007 9:33
 

Sevgili Baver isimler üzerine güzel bir yazı olmuş. Zaman zaman bende isimleri ve insanlar üzerinde etkisini düşünmeden edemiyorum. Kendi ismimin hangi çağı. hangi sosyal statüyü yansıttığı yada insanlar üzerinde nasıl bir psikolojik etki yarattığı ayrı bir merak konum olmuştur. Elinize sağlık .........

Beyazkuğu 
 15.06.2007 10:24
Cevap :
Valla, sadece nickine bakarak, Cumhuriyet Dönemi diyebiliriz. Ama beyaz kuğudan barok pek olmaz. Bir kere beyaz renk. çünkü pek de bir mübalağa yok bu renkte. :) teşekkürler yorumun için..  16.06.2007 9:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 268
Toplam yorum
: 1369
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1861
Kayıt tarihi
: 08.01.07
 
 

Kabataş Erkek Lisesi Matematik (1992) Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster