Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '16

 
Kategori
Yurtdışı Tatil
Okunma Sayısı
260
 

İspanya gezi notları (3)

İspanya gezi notları (3)
 

Avrupa Birliğine giren her ülke,  şoförlerin dikkatini dağıttığı için  karayollarındaki bütün reklam panolarını kaldırmak zorunda.  Bu yüzden İspanya’da da yollarda hiç reklam panosu göremezsiniz. Yalnız İspanyolların simgesi boğa olduğu için AB’den sadece boğa figürlerini işleyen reklam panosu koyma izni istemişler. Onlar da yolun çok gerisinde ve siyaha boyanmak şartıyla..... Zaten yolda da sadece iki tane siyaha boyanmış boğa figürü gördük.

İspanya’da mezarlar kiralık. Yani öldüğünüzde gömüldüğünüz mezarın yıllık kirası var. Bu kirayı çocuklarınız veya torunlarınız ödüyor. Eğer ödemezlerse, kemikleriniz alınıp, belediyeye ait olan bir yere gömülüyor.  Bu yüzden çocuklarına güvenmeyen kişiler öldüklerinde bedenlerinin yakılmasını vasiyet ediyorlarmış. İlginç bir uygulama, değil mi?

Bir sonraki gün gittiğimiz şehir Girona (İspanyolca Gerona) kentiydi. Girona,  Katalonya özerk bölgesinin en milliyetçi olduğu şehirmiş. Katalonya bölgesindeki dört şehirden de en küçüğü  oluyor.  Şehir iki nehrin arasına kurulmuş. Nehir üzerinde gördüğünüz demirden köprüyü, Eyfel kulesini inşa eden Gustave Eiffel'in firması tarafından, inşa edilmiş. Nehir kenarındaki evler ilk bakışta bizim Amasya’daki Yeşilırmak üzerindeki evleri andırıyor.

Eyfel'in yaptığı köprü.

Köprü üzerinden nehrin görünüşü...

Ortaçağda bu şehirde Yahudiler yaşarmış, ama baskılar sonunda burayı terk edip, Osmanlı topraklarına sağınmışlar.  1809 yılında ise bu şehre Napolyon saldırıp büyük bir direnişle karşılaşsa da şehri ele geçirmiş. Ancak gerilla hareketi başlatan Girona’lılar 5 yıl sonra şehri geri alıp, bir zafer meydanı ve heykeli inşa etmişler.

Girona tarihi bir şehir. Yahudi mahalleri ve katedralleri ile ünlü. Aşağıda fotoğraftaki katedraldeki heykeller İsa’nın havarilerini gösteriyor.

Şehrin çıkışında direğe tırmanmış bir aslan heykeli var. İnsanlar şehirden çıkarken bu aslan heykelinin poposunu okşayarak dilek dilerlermiş. Ben de gelmişken, heykeli okşayarak bir dilek diledim.

Girona iline bağlı olan Figueres  ise tanınmış İspanyol ressam Salvador Dali’nin doğduğu yer.  Burada Dali tarafından tasarlanan bir müze var. Adı da Salvador Dali müzesi. Müzeye girmek için bir gün önceden randevu almanız gerekiyor. Çünkü buraya rağbet çok fazla.  

Müzenin çatısındaki yumurtalar bereket  anlamına geliyor.

1904 yılında doğan Salvador Dali 14 yaşındayken ilk sergisini açmış. 1922 yılında ise Madrid’e giderek kübizm ve dadaizmin etkilerinde kaldı. 1926 da Paris’te Pablo Picasso ile tanıştı. Picasso, kendisine artık kendi tarzını oluşturmalısın deyince, sürrealist, (gerçek üstü resimler) yapmaya başladı.

Bu fotoğraf ilginç. Dikkatle bakıldığında arkadan bir kadın figürü var. Kamera ile bakılınca Lincoln'un resmi var.

Bu resimde Dali, eşiyle birlikte geçmiş hayatını sorguluyor. 

Salvador Dali,  sadece ressam değil, aynı zamanda heykeltraş, film yapımcısı ve takı tasarımcısıydı. Yani çok yönlü bir sanatçıydı.

10 Haziran 1982'de Dalí'nin çok sevdiği karısı, menajeri, modeli ve ilham perisi Gala hayatını kaybetti. Gala'nın ölümünden sonra yaşama isteğini kaybeden Dalí, karısının öldüğü ve gömüldüğü Púbol Kalesi'ne yerleşti ve münzevi bir hayat sürmeye başladı. Dalí, 23 Ocak 1989'da kalp yetmezliğinden öldü ve Figueres'te kendi adını taşıyan müzenin mahzenine gömüldü.

Devamı bir sonraki yazıda....

 

Tülay EKER, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fransa'da adini simdi hatirliyamadim bir revuye gittik. Yahu kizlarin hepsi ayni tornadan cikmis gibi. Ayni boy ayni endam ayni kilo. Hatta sac renkleri bile ayni. Ilginc bir not calistiklari surece kontratlari geregi vucutlarinin hic bir kismini gunese gosteremiyorlar deniz yasak yani. Bir ara gastro tur yaptik hafta sonunda 6 kilo fazlalikla ulkeye donduk ama sen dikkat! Selamla

Newyorker 
 15.06.2016 16:03
Cevap :
Fransa'ya daha önce de gittim. Dediğin gibi belli yörelerde kızların hepsi tek yumurta ikizleri gibi birbirlerine benziyorlar. Hepsi de incecik. Bu bakımdan ispanya'da öyle güzel hatunlar göremedim. Seyahatlerde fazla yememeye dikkat ediyorum. Bir de domuz eti yeme korkusu da var. Sık eleyip dokuyoruz yani. Teşekkürler. Sevgiler...  15.06.2016 17:30
 

Dali'nin tüm etkin kimlikleri dışında beni en çok etkileyen eşine olan muhabbeti oldu. Neyse o da fazla beklememiş eşinin ardından ve uçup gitmiş eşinin yanına...Gezi notlarınız ve görseller de ayrı bir güzel, iyi tatiller Erol Bey. Bu arada dileğiniz kabul olursa ve bizimle paylaşırsanız sevinirim. Hani ben de gidip orada dilek dileyebilirim belki bir gün...:)Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 15.06.2016 13:16
Cevap :
Dali'nin karısıyla birlikteliği karısı ölene kadar 53 yıl sürmüş. Karısı Gala yaşamı boyunca Dali'nin hem modeli, hem menajeri hem de ilham kaynağı olmuş. Söz ettiğim konuda ben hepimizin adına dilekte bulundum Ayşegül hanım. Hiç merak etmeyin. :) Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  15.06.2016 17:35
 

Zihinsel bir yolculuk yaptırdınız Erol bey, sağ olun, yazıda mezarların kiralanması çok ilginç geldi bana. Ressam Salvador Dali İspanya kadar tanınmış bir sanatçı. Şehirden çıkarken aslan poposuna dokunarak dilek tutmak, gülümsetici. Okudukça seyahat etmiş hazzını veren görsellerle zenginleştirilmiş bu güzel yazı için teşekkürler, selam ve saygı ile...

Yurdagül Alkan 
 15.06.2016 11:27
Cevap :
Bu tip seyahatlerde elimizde fotoğraf makinesi, fotoğraf ve video çekmekle meşgul oluyoruz. Tabii arada da notlar alıyorum. Milliyet Blogdaki yazı alışkanlığımızın da bu notları hazırlamamda çok etkisi oldu. Kurgulamak biraz zaman aldığı için de bölüm bölüm yayınlayabiliyorum. Beğeninize teşekkürler. Saygılar, selamlar...  15.06.2016 17:39
 

Sevgili Erol Bey Kardeşim ne mutlu size İspanyayı gezdiniz biz de bu güzel resim ve yazılarınızdan yararlandık sizinle gezmiş gibi olduk teşekkürler.Selam ve sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 15.06.2016 9:12
Cevap :
Milliyet Blog'dan önce yaptığımız gezileri bir yere not edemiyorduk Nahide hocam. Çektiğimiz fotoğraflar da albümlerde kaybolup, gidiyordu. Ben de bir taraftan anı olsun, diğer taraftan da, o bölgelere gitmek isteyenler için bilgi kaynağı için böyle paylaşımlarda bulunuyorum. İlginize teşekkürler. Saygılar, selamlar...   15.06.2016 9:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3305
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster