Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
223
 

İsrail'den Mavi Mavi Marmara'da mağdur olan ailelere 100'er bin dolar...

İsrail'den Mavi Mavi Marmara'da mağdur olan ailelere 100'er bin dolar...
 

Görsel kaynağıTimes of Israel gazetesi


İsrail Mavi Marmara gemisinde öldürülen yurttaşlarımızın ve “operasyon”da zarar görenlerin ailelerine 100’er bin dolar  tazminat ödemeyi teklif ettiği ortaya çıktı.

Times of İsrail gazetesinde yer alan haberde iddia edildiğine  göre,  İsrail’e giden Türkiye Dışişleri Müşteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlığındaki heyet, İsrail eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Yaakov Amidor ve eski Dışişleri Genel Direktörü Yosef Ciçenhanover’ın yer aldığı heyet ile görüştü. Habere göre Türkiye’de yapılan görüşmelerde kurbanların yaşları, aile durumları ve benzer konuların tartışıldığı, Kudüs’teki görüşmede ise İsrail tarafının kurbanların ailelerine 100 Bin dolar önerdiği iddia ediliyor. (Haberin orijinaline ulaşmak için buraya tıklayınız.)

Mart ayında ABD Başkanı Barack Huseyin Obama’nın İsrail’i ziyareti sırasında İsrail Türkiye’den özür dileyerek Gazze’ye yapılan abluka’nın da kaldırılacağını kabul etmişti. Obama aracılığıyla özür sonrası normalleşmeye başlayan İsrail Türkiye ilişkileri ile ilgili daha önceden Türkiye ve İsrail arasında gizli görüşmeler yaptığına dair haberlere de değinmiştim.(İlgili yazıma ulaşmak için buraya tıklayınız.)

Şimdi 1991 yılına bir yolculuğa çıkalım okur ile birlikte. PKK Bingöl’de  beş arkeologu kaçırılır. İkisi Amerikalı olan 5 kişi, 21 gün rehin kaldıktan sonra iki askerin şehit olduğu bir askeri operasyon ile kurtarılır.

ABD’li arkeologlardan Ronald Wyatt 99 yılında kanserden ölür , dul eş diğer arkeolog Marvin Wilson ile birlikte  Colombia Federal Bölge Mahkemesine dava açar. Uzatmayayım, 2001 Yılında sonuçlanan dava sonucuna göre “Türkiye ve ABD’ye göre terörist örgüt olarak görülen (Dünya değişiyor tabi şimdi resmi ağızlara göre ‘aktivist’ oldular.NT) PKK, mahkemeye göre Suriye tarafından himaye edildiği, Öcalan’ın Suriye’de barınması nedeniyle Suriye devletini sorumlu tutarak 338 Milyon dolar ödemeye mahkum eder.

“Bir Türk dünyaya bedeldir.”  gazıyla büyümüş  yurttaş olarak derdim; ‘elin 21 gün rehin kalan ve sağ olarak kurtarılar iki Amerikalısı 338 milyon dolar, bize 100 bin dolar teklif ediyorlar’ diye hamaset yapmak değil.

Baba Bush’un iktidarımızın Irak işgali gündemdeyken yapılan çetin pazarlıkları ifade etmek için “At pazarlığı”  tabirini de hiç anımsatmak istemiyorum.

Zaten, İsaril’in Mavi Marmara saldırısı sonrası mağdur aileler zaten yargıya başvurmuşlar ve 1’er milyon dolarlık davalar açmışlardı.

Nacizhane sorum şudur; iktidar bakalım heyetler arasında yapılan görüşmeler sonucu hangi rakamda uzlaşacaklar. Tabi hükümetler arasında uzlaşma olur ise mağdur aileler açtıkları davadan vaz geçecekler mi?

Yazarın konuyla ilgili geçmiş yazılarına ulaşmak için:

http://blog.milliyet.com.tr/Israil_ozuru_ve_cozum_sureci__kuresel_efendiler_boyle_buyurdu___/Blog/?BlogNo=408475

 

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

olumlu kazalarda min. 5 milyon tazminat davasi acilir. Ayagi kayip dusenin bile 2yuzbin aldigi dusunulurse!!!

Newyorker 
 07.05.2013 18:09
Cevap :
Merakla bekliyoruz...  07.05.2013 19:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 823
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster