Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
501
 

İsrail’den yükselen aykırı sesler!...

İsrail’den yükselen aykırı sesler!...
 

o anda yaşıyordu... ya şimdi.. ?


“İki yüzlü liderler Gazze’deki çocuklara çikolata ve kek gönderebilirler eğer çocukları daha önce Gazze’ deki Şifa Hastanesi’nde ölü olarak bulmazlarsa…”

Yaşanan insanlık dramı devam ediyor… Yaşanan bir din kavgası değil.. Müslüman Yahudi savaşı hiç değil…

Bu sürecin çok iyi planlandığı ve ince hesaplar yapıldığı giderek daha aşikar hale geliyor. 10 Şubat' ta İsrail' de seçimler var... Hem Obama göreve başlamadan hem de İsrail seçimlerinden önce gerekli radikal adımlar atılıyor… Büyük Ortadoğu Projesinin bir parçası… Gerek batıda, gerek arap ülkelerinde iki yüzlü politikacılar kandırmaca yapmaya hala çalışıyorlar….

***

İsrail’ den yükselen ama medyada çok da yer verilmediği için duymamış olabileceğimiz aykırı sesler de var.. Bunlardan biri sadece sivil ölümlerine neden olanları değil fakat entelektüel yaklaşımları ile savaş suçlularını haklı çıkarmaya çalışan ve İsrail Hükümetinin ve ordusunun propaganda gücünü oluşturanları da eleştiriyor…

Bu aykırı ses Michael WARSCHAWSKI.... Ben bu sesi internette araştırma yaparken bir alman sitesinde buldum..

Eminim ki başka pek çok aykırı ses de var… Örneğin daha geçen gün İsrail' de binlerce kişinin katıldığı ve sağcı grupların saldırısına uğradıkları “ Şimdi Barış !!! ” adlı ve savaşı protesto mitingine katılan her birey bence aykırı sestir… İnsani değerlere sahip çıkan geleceğe köprü kuran ve gelecekte İsrail için yüz akı olacak seslerdir.

***

Bu aykırı ses dürüstçe ve cesaretle, Gazze’ de her şeyin İsrail’ e yönelik roket saldırıları ile başlamadığını, 1, 5 milyon insanın zaten 18 aydır gaddar bir şekilde uygulanan İsrail tecridi altında yaşadığını, bunun bile başlı başına trajedi olduğunu ve İsrail politikalarının asıl amacının Gazze’ deki halkı tecrit etmek ve Filistin’ i acımasız şekilde Gazze Şeridi ve Batı Şeria olarak ikiye bölmek olduğunu söylüyor..

***

“ Gazze’ deki hükümet demokratik bir şekilde seçilmesine rağmen İsrail ve Batı dünyası tarafından boykot uygulanmaktadır. ” Bu cümleyi söylemek herhalde büyük cesaret ve vicdan sahibi olmayı gerektirir….

***

Bunlar ortada iken “ Her iki tarafında - İsrail ve Hamas - karşılıklı olarak şiddete başvurduğunu ve hem Gazze’ de hem de İsrail tarafında suçsuz insanların öldürüldüğünü ” söylemenin tek başına yeterli olmadığını, elbette öldürülen her sivilin bir savaş kurbanı olduğunu,

Ancak dengesizlik ve eşitsizliğin ortaya konan bu argümanlarda bile mevcut olduğunu, İsrail’ in Gazze saldırıları sonrasında şu ana kadar 700’ ün üzerinde sivilin yaşamını yitirdiğini, buna karşılık saldırının ilk gününden itibaren ise sadece 3 İsrailli sivilin ülkenin güneyinde yaşamını yitirdiğini belirtiyor.

***

Bu kadar da değil… Gene bu aykırı ses, Avrupa’ nın Gazze’ de yaşanan katliama karşılık şu ana kadar sadece sembolik insani yardımda bulunduğunu,

Örneğin Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Koucher ‘ in bir taraftan İsrail saldırılarını desteklerken aynı zamanda Gazze’ ye yönelik yardım çalışmalarına izin verilmesini istediğini,

Kouchner’ in bu çelişkili tutumunda yalnız olmadığını, Arap dünyasının ve de özellikle Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in tavrının da bu yönde olduğunu belirtiyor.

Bu aykırı ses Michael WARSCHAWSKI uygulanan iki yüzlü politikaya kendi geçmişlerinden bir örnek veriyor.

Ve diyor ki, bu paradoks bana Nazilere tepki gösteremeyen o zaman ki Kızıl Hac’ın toplama kamplarında bulunanlara çikolata ve kek göndermeye çalışmasını hatırlattı. Çikolata ve kekler toplama kamplarında yaşamını yitirenlere yardımcı olamadı ne yazık ki…

İsrail’ den yükselen aykırı ses!!! Sen cesaret gerektiren sözlerinle hükümetinin kanlı ve saldırgan politikalarına suç ortaklığı etmiyorsun… Sen insan olmanın onurunu gösteriyorsun… İyi ki varsın…

Michael WARSCHAWSKI. ( Der israelische Friedensaktivist und Kommunist, Arbeitet im Alternative Information Center in Jerusalem )

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ÇOK HOŞ BİR YAZI ELLERİNİZE SAĞLIK......

Atila KALDIRIM 
 13.01.2009 0:46
 

Gazze’deki Cebaliye mülteci kampında yaşıyordu. Sokakta oynuyordu 10 Şubat 1989 günü. Sokaklarında çocuklara çikolata ve bebek dağıtan İsrail Devriyesi’ne oyuncak tabancasını doğrulttu “bang bang!” dedi. Devriyeden üç asker hemen koşup Ali’yi yakaladılar. Birisi oyuncağı alıp kırdı, sonra çocuğun sağ elini kavradı. Diğer asker de sırtından tuttu. Üçüncüsü ise Ali’nin uzanmış koluna tahta jopuyla vurmaya başladı. Bu arada yüzüne de şiddetli tokatlar atıyorlardı. Müdahale etmek isteyen komşular, devriyedeki diğer askerler tarafından engellendiler. Askerler yüzüne ve kırılıncaya kadar koluna vurmaya devam ettiler. Sonra içlerinden biri Ali’yi kaldırıp kaldırıma fırlattı. Çocuk yere düşünce diğeri tüfeğinin dipçiğiyle sol omuzuna vurdu ve küfrederek çekip gittiler. O askerler bugün 40’a merdiven dayadı. Ali bugün 23 yaşından 24 e geçti mi bilemiyorum.

Ömer Sebahattin Çetin 
 12.01.2009 23:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 397
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 3321
Kayıt tarihi
: 25.12.08
 
 

İnşaat mühendisiyim. İTÜ mezunuyum.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster