Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Temmuz '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
629
 

İsraille krize rağmen, turizm krizi yok!

İsraille krize rağmen, turizm krizi yok!
 

Turizmde bir duayen: Şefik Yaman


Küresel krizin oku, aynı anda fırladı yayından. İsabet alan ülkelerin iktisadi durumu kötüye giderken, imdada da, bacasız sanayi olan “Turizm sektörü” yetişti. Bakmayın siz ok, “Teğet geçti” diyenlere.

Daha holdingler yokken, her müessesenin birer holding gibi işleten, şimdi de turizmcilik yapan, aynı başarısını bu sahada da gösteren Şefik Yaman’a sorduk: “Türk turizmi, nereye gidiyor?” diye.

Kuşadasında, 5 yıldızlı Adakule Otelinin sahibi olan Yaman, “Turizmde, küresel krizin etkileri, yavaş yavaş atlatılıyor. Mayıs itibariye yüzde 15,8 oranında artış göstererek turist sayısı 3.1 milyona çıktı” dedi.

Şefik Beye ayrıca sorduk: “Bu, neden böyle oldu?” diyerek. Şöyle cevapladı “ Mayıs ayında Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı yüzde 15,75 aratarak 3 milyon 145 bine yükseldi. Bu, Cumhuriyet tarihinde bir rekordur. Ve en başarılı ay da, geçtiğimiz Mayıs ayıdır.” Dedi.

Kuşadasında sorduğumuz diğer turizm otoriteleri ise, K.Adasına uğrayan gemi sayısında da artış var. Sızlanmalarımız nihayet netice verdi. Yunan kaptan, gemisini K.Adasına yaklaştırırken buraları kendi sahilleri olarak anons ediyordu. Şimdi, gemilerin yanaştığı rıhtıma kocaman bir Türk Bayrağı dikildi ve Türkiye’ye hoş geldiniz yazısı yazılı olarak oraya kondu” dediler.

Her halde, Arap turistler bu boşluğu doldurmuş olsa gerek ki, her yerde Arap turist görülüyor. Öğrendiğimize göere de 15 ay içinde Arap ülkelerinden gelenlerin sayısı % 30 arttı.

Daha, 1.5 milyon Arap gelecekmiş. İsrail’den ise, azalmalar mevcut. Almanya % 15,50 lik pay, 1,25 milyon kişiyle başı çekiyor. İran % 9,18’lik pay,739 bin kişiyle 2 nci, Rusya % 8,3’lük, 740 bin kişiyle 3 ncü sırada. Rusya’yı da Hollanda, Suriye, Fransa,Yunanistan izledi. İsraille yaşanan gerilime rağmen ilk 5 ayda %13 artış görülmektedir.

B.Arap Emirliklerinden gelen turistlere, biz zamanlar İzmir’de Büyük Efes Oteli’nde oda vermezlerdi. Zira kalabalık aileler, otelin bir odasında toplanır, halılar üzerinde yemek pişirirler ve yangın çıkarırlardı.

Turizmde en bereketli Mayıs ayı yaşanırken, 1990 da bu miktar, 529.500 kişi iken, bu günkü turist sayısı 3 milyonu geçti.

Ocak / Mayıs sonu itibariyle turist sayıları şöyle: Almanya, 1.259.400 İran: 739.800, Rusya: 678 bin, İngiltere: 585, Bulgaristan: 505, Gürcistan 362, Hollanda 318. Suriye 299, Fransa’da 273, Yunanistan 235 ve diğer 2.819 bin kişi yurdumuzu ziyaret etti.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 888
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster