Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

10 Nisan '20

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
62
 

İşsiz Kalanlara Corona Ayarı

                                  İŞSİZ KALANLARA CORONA AYARI
     Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de "Corona virüs" belasıyla mücadeleye başlamış,bu kapsamda da gerekli her türlü tedbirleri almakta tereddüd etmemiştir.
    Alınan bir takım yasaklayıcı tedbirler kapsamında berber, spor salonları, kahvehane, kafeler, özel eğitim kurumları,restoran ve lokanta gibi bir çok işletmenin faaliyetleri durdurulmuş, bu kapsamda da yaklaşık 300 bin işyeri kapısına kilit vurmuştur.
    Yaklaşık iki milyon sigortalı bir işte çalışan işçi işsiz kalmakla yüz yüze gelmiştir.
     Hükümet çalışma hayatına ait ilk düzenlemeyi "Kısa Çalışma Ödeneği" kapsamında ele almış,7226 sayılı Kanun ile verilmekte olan bu ödeneğe kolaylıklar getirmiştir.
     Yeni düzenlemeye göre üç yıl içersinde 600 gün prim ödemesi ve kesintisiz 120 gün çalışma koşulu;
     Üç yıl içersinde 450 gün prim ödemesi ve kesintisiz 60 gün prim ödemesi olanlara  "Kısa Çalışma Ödeneğinden" faydalanma getirilmiş, bu kapsama giren işyerlerinin  ve işçilerin müracaatları halinde bu ödenekten faydalanması mümkün kılınmıştır.
    Ancak; yukarda belirttiğimiz ve bu kapsama girmeyen ve Corona nedeniyle kapanan işyerlerinde çalışan yaklaşık 200 bin işyeri ve yaklaşık iki milyon işçi bu haklardan yararlanamamış ve bir çok işveren tarafından bu işçiler ya işten çıkarılmış yada, üçretsiz izne çıkarılmıştı.
     Kısa Çalışma ödeneğini hak edenlere aylık 1700 tl cıvarında  bir üçret ödenmektedir.
    Hükümetin corona nedeniyle aldığı ilk karar olan "Kısa Çalışma Ödeneğinden" faydalanamayanlar için ikinci bir önlem paketi hazırlamış ve bu çalışma meclis gündemine getirilerek mağduriyetlerin biraz olsun giderilmesine çalışılacaktır.
      Meclise sunulacak taslağa göre;
      Salgın süresince 15 marttan itibaren üç ay boyunca iş akti feshi yasaklanacak,ayrıca bu süre Cumhurbaşkanınca 6 Aya kadar uzatılacaktır.
     Yine bu taslakla; Salgın boyunca işsiz kalan ya da üçretsiz izne çıkarılanlara İşsizlik Fonundan günlük 39.42 Tl üçret ödemesi yapılacaktır.
      Çalışanlarla ilgili getirilecek olan bu yasa henüz taslak halindedir ve verilecek üçret kısa çalışma ödeneğinden daha düşük bir üçrettir. Meclisin yasayı görüşürken bu üçretin işçiler lehine arttırılmasına ihtiyac bulunmaktadır.
        Görüldüğü gibi çıkarılacak olan bu yasa "üçretsiz izne" çıkarılan ve işverenler tarafından suistimal edilerek üçretsiz izne çıkarılacak olanları kapsamaktadır.Oysa Türk İş hukukunda  "üçretsiz izin" düzenlemesinin bulunmadığı bir gerçektir. Sadece bazı koşullarda işçinin isteği üzerine bu uygulama yapılmaktadır. 
      Meclise sevkedilen "Üçretsiz izne Çıkarılanlara yapılacak Ödeme" ile ilgili belirsiz olan; izne çıkarılan bu işçilerin sigorta ödemelerinin ne olacağı hususudur. Ayda 1100 küsür Tl ödenecek olan bu insanların sigortalılık durumu, hastalık halinde sağlık hizmetlerinden faydalanıp faydalananamayacağı belirtilmemiştir.
      Gündeme getirilen bu düzenleme zor günler yaşadığımız, ekenomik sıkıntıların baş gösterdiği bu günlerde "hiç yoktan iyidir" gibi bir algılama getirse de bu işsiz kalanlar ve üçretsiz izne çıkarılan yaklaşık iki milyon çalışan için yeterli bir uygulama olmayıp bu konuda daha sağlıklı kararlar alınmalıdır.Yapılabilecek en mantıklı çalışma ise Kısa Çalışma Ödeneğinin şartların iyileştirilerek bu insanlara da uygulanması gerekmektedir.
 
                         Osman Özeker (Sonsuzluk) 10.04. 2020
 
Büşran Betül Kaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 233
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 3052
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster