Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1539
 

İşsiz öğretmenler Meb önündeydi bugün..

İşsiz öğretmenler Meb önündeydi bugün..
 

Binlerce işsiz öğretmen Ankara' da Meb önündeydi bugün. Ellerinde pankartlarla işsiz eğitim ordusunun halini gözler önüne serdiler.
Çoğu şehirden otobüs kalkmasına rağmen, mitinge gelmeyen işsiz öğretmenleri kınıyorum. Her 4 işsiz öğretmenden birisi gelseydi 50 kişi oradaydık. Sessiz kalmaya devam ettiğiniz sürece sorunlar çözülmeyecektir. Ama, buna da şükür demeliyiz. Sesimizi duyurmaya yeterli sayıda öğretmen oradaydı.
Basın kuruluşlarının bu mitinge akşam haberlerinde yer vereceklerini umuyorum.
Mitingde okunan basın bildirisini sizinle paylaşmak isterim :

Geleceğimize Hep Birlikte Sahip Çıkıyoruz!

Milli Eğitim Bakanlığında sözleşmeli çalışanlar, ders ücreti karşılığı çalışanlar ve hiç çalışmayan işsiz öğretmenlerin sorunları yıllardır çözüm bekliyor. Bakanlık ise yaşanan sorunları çözmek yerine, çözümsüzlükteki ısrarını inatla sürdürmeye devam ediyor.

Eğitim Sen olarak, iş güvencesiz çalıştırılmaya karşı, işsiz öğretmen adaylarının istihdam edilmesi ve güvencesiz çalışan öğretmenlerimizin güvenceli-kadrolu istihdamı için, mücadelemizi sürdürmekteyiz. İş güvencesinden yoksun, geleceği hem belirsiz hem de eğitim yöneticilerinin iki dudağı arasında olan eğitim emekçilerinin sorunlarına birlikte çözüm arıyoruz.

Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde esnek, parçalı ve tek amacı eğitim emekçileri arasındaki dayanışmayı yok ederek, onları rekabete zorlayan tüm istihdam biçimlerine son verilmesini ve herkese kadrolu, iş güvenceli çalışma hakkının tanınmasını savunmaktadır. Eğitimde iş güvenceli ve kadrolu istihdam için mücadelemizi, güvencesiz eğitim emekçileri ile omuz omuza sürdürmeye kararlıyız.

Dünya Öğretmenler Günü için ILO, UNESCO, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), UNICEF ve Eğitim Enternasyonali tarafından yayımlanan ortak mesajda şöyle denilmektedir;

“Öğretmenleri mesleğe kazandırmak için uygulanan bazı politikalarsa, eğitimin niteliği pahasına uygulanabiliyor. Sınıf mevcutlarını arttırmak, özellikle öğretim desteğinin zayıf olduğu durumlarda öğretmenlerin iş yükünü çoğaltmak, eğitim fakültelerine kabul puanlarını düşürmek, eğitimsiz ya da az eğitimli profesyonelleri ya da düşük iş güvencesine sahip sözleşmeli öğretmenleri işe almak suretiyle öğretmen açığı sorunlarına geliştirilen çözümler, öğretmenlik mesleğinin statüsünü daha da düşürebilir, öğretmenleri sınıfın gerçekliğiyle başa çıkma noktasında gerekli ekipmanlardan mahrum bırakabilir ya da mesleki motivasyonun kaybına yol açabilir.”

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü için yayımlanan bu mesaj, aynı zamanda hükümetlere yönelik önemli bir uyarıdır. Hükümet bu uyarıyı dikkate almalı, eğitim gibi önemli bir alanda parçalı ve güvencesiz istihdam uygulamalarına son vermeli, atama bekleyen binlerce öğretmen adayının atamalarını yaparak yıllardır yaşanan mağduriyetler giderilmelidir.

Okullarımızda net öğretmen açığının şu an 70 bin, işsiz öğretmen sayısının 185 bin olduğu göz önüne alındığında, atama bekleyen öğretmenlerin bir kez daha işsizliğe mahkum edilmelerinin makul bir gerekçesini bulmak mümkün değildir. 1998 yılından bu yana 305 bin öğretmen ataması yapılmış, aynı dönemde 150 bine yakın öğretmen de emekli olmuştur. 1998’de toplam öğrenci sayısı 11 milyon 550 bin iken, 2007 yıllında öğrenci sayısı 14 milyon 872 bine yükselmiştir. Son on yılda öğrenci sayısı 3 milyon 322 bin artmıştır. Resmi rakamlar, ataması yapılan öğretmen sayısının öğrenci artışını karşılamaktan uzak olduğunu göstermektedir. Bu açık gerçeğe karşın, yüz binlerce arkadaşımız okulunu bitirip, öğretmenlik diplomasını aldığı halde, ataması yapılmamakta ve işsizler ordusuna dahil edilmektedir.

Güvencesiz çalıştırılan arkadaşlarımız ve işsiz öğretmen arkadaşlarımızla birlikte taleplerimizi dile getirmek için Milli Eğitim Bakanlığı önündeyiz. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen ve aynı sorunları yaşayan öğretmen adayları, sözleşmeli, vekil, ücretli vb adlar altında güvencesiz çalıştırılan öğretmenler olarak, hep birlikte geleceğimize sahip çıktığımızı göstermek için buradayız. Buradan sayın Milli Eğitim Bakanı’na ve hükümete sesleniyoruz. “Kadrolu, güvenceli, insanca yaşayabilecek, onurlu bir yaşam sürmek istiyoruz”

İşsizliğe mahkum olmamak için, güvencesiz çalıştırılmaya karşı işimize, emeğimize ve geleceğimize hep birlikte sahip çıkmaya devam edeceğiz.

kaynak : Eğitim-Sen

Miting videosu : http://youtube.com/watch?v=6PZHLuM92sQ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

10.000 yeni öğretmen alınacaktı. Bilginiz varmı ne oldu acaba... Saygılar sunarım.

DurmuşGüler 
 12.10.2007 12:03
Cevap :
Ekim sonunda alacaklarını söylediler. Geçen sene de Kasım ayı başını bulmuştu. Bence kasım ayı başında olacaktır. Çünkü siyasi gündem çok yoğun.... Meb ve diğer siteleri takip ediyorum. Zaten açıklandığında blogumda da yayınlamayı düşünüyorum. iyi bir bayram geçirmeniz dileğiyle...!  12.10.2007 20:14
 

Bu anlamlı bog için tebrik ediyorum sizi, blogların çoğu aşk, ihtiras yazmakla meşgulken böyle bir hassa konuda ve resimlerle bizi aydınlatmanız çok anlamlı, Öğretmenlerin işsizlik ve güvensiz çalışma politikalarının meyvalarını biz öğrencilerden görebilmek mümkün, kısıtlı öğretmenlerle yapılan derslerden ve müzik öğretmenin matematik dersine girmesi gibi yanlış eğitim politikaları var oysaki eğitime istihdam edilmesini bekleyen bu kadar işsiz öğretmen varken bu okullarda yaşanan öğretmen yokluğu çok çelişkili...Hakkını arayıp meydanlara çıkan öğretmenlerimizide ayrıca tebrik ediyorum.Sevgilerimle

Meyman 
 08.10.2007 9:38
Cevap :
Teşk... Ülkenin eğitimli insanlarını "diplomalı işsiz" haline getiren bu sistemin değişmesi dilegiyle...  08.10.2007 17:36
 

Şimdi aklıma düştü eklemek isterim. Aydın öğretmenler gericilerin en büyük kabusudur. Bu neden ücretli yapılanmaya gidildiğini de açıklamaktadır değil mi? Sözleşmeli olunca insanın içinde hep bir korku aman şunu yapmayayım bunu söylemeyeyim korkusu.ç O ne kötü bir duygudur. Hiç rahat huzur bırakmaz. İşiniz çok zor yine de umutla diyorum.

Ezgi Umut 
 08.10.2007 5:09
 

Çok acı bir durum bu. Oysa seçim öncesi tam rakamı hatırımda değil ama acele diyanet işlerine onbeş bin sanıyorum kadro verildi. Gitgide Cumhuriyet ilkelerinden sapmıyor muyuz? Yeni açılacak üniversiteler çocukların ağzına verilecek birer yalancı emzikten başka ne ola? Burada tüm öğretmenlerin çalışan veya çalışmayan birbirine destek olması gerekir. Unutmayalım ki sıra bir gün herkese gelebilir. Umutla diyelim yeniden.

Ezgi Umut 
 08.10.2007 5:06
Cevap :
:))  08.10.2007 17:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 83
Ort. okunma sayısı
: 11301
Kayıt tarihi
: 21.01.07
 
 

Dokuz Eylül Üniversitesi "Tarih Öğretmenliği" bölümü mezunu. Eğitim sektöründe çalışıyor. Yazmak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster