Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
356
 

İşsiz ve genç olmak

Uzunca bir zamandır, çivinin çiviyi sökmediği ve her şeyin “arapsaçına döndüğü” bir dönemi yaşamaya çalışan gençlerimizi yazmak istedim size. Günümüz gençlerinden, gençliğin yaşadığı sorunlardan herkesin az çok haberi vardır. Gençlerimiz belki tam olarak da dertlerini, sıkıntılarını anlatamamanın gerginliğini üzerlerinde bir gömlek gibi taşıyorlar.

Onun bu durumu yaşayan on yüzlerce gençten biri olduğunu da biliyorum. Yalnız olmadığını da… Bu bile ona güç vermeye yetebiliyor bazen. O mu? Kim mi? Çocuklarımız; gencimiz, evladımız, gözbebeğimiz, canımız…

Yalnız değil; bir süredir süregelen gizli işsizlik durumu açığa çıkalı, televizyonda her gün işsizler ordusunun birkaç neferini haberlerde yer alan feryatlarından tanıyoruz. Gazeteler sayfa sayfa işsizliğin neden olduğu dramlarla bezenmiş durumda.

Genç olmak, işsiz kalmak, gelecek kuramamak; yarım olmak gibi… Biten bir okul ve raflarda beklemeye mahkûm bir diploma! Geçen günler ve aylara ve yıllara dönüşen, boşa geçen bir dönem… Yaşam enerjisinin ve iş gücünün en zirvede olduğu bir dönemin heba oluşunu görmenin sancılarını hep birlikte çekiyoruz şimdilerde.

Tek yapabildiğimiz ona hissettirdiğimiz, verdiğimiz sevgimizin gücü. Daha güzel yarınlara, geç olmadan, daha da güç olmadan ulaşabilmek adına onlara sevgi ile sarılmak, gençlerimize destek olmak. O ve onun gibi ötekilerinse; beklemek, umut etmek, ümitlenmek… Bazen söz susarmış, dil dönmezmiş yerinde. Böyle anlarında onların bakışlarındaki gizlenmeye çalışılan hüznü anlamaya çalışmak, yanında olduğumuzu bilmesini hissettirmek, sımsıkı sarılmak.

Yaşamının her anında olduğu gibi tek başına olan, yaşam kavgasını bir başına veren başka insanlara da toplum olarak duyarlı olmalı, desteğimizi esirgememeliyiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 565
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

1957 doğumluyum. Emekli öğretmenim. Edebiyat ve müzik kişisel ilgi alanım, eğitim ise mesleki ilgi a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster