Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Temmuz '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2159
 

İşsizliğin, insanlar üzerinde ki psikolojik etkileri,

İşsizliğin, insanlar üzerinde ki psikolojik etkileri,
 

Dünya Bankası internet sitesi, Türkiye'de genç işsizlik oranının %18 ile  dünya ortalamasının üzerinde yer  aldığını yazdı. Yüksek işsizlik oranına dikkat çekerken, beraberinde getirdiği sorunlar ve birey üzerinde ki etkilerinide araştırdı.Konuyla ilgili rapor hazırladı.

İşsizliğin beden ve akıl sağlığını olumsuz etkilediği, ''toplumsal huzursuzluk hatta suç oranında artış olabilir'' dedi.

Ülkemizde, toplumsal olaylara baktığımızda, gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinin arttığını görüyoruz. Şiddet her geçen gün biraz daha artıyor, kadına şiddet ise artarak devam ediyor. Aile yaşamı darmadağın ediliyor, ortada kalan çocuklar vicdanları sızlatıyor.

Genel sorun işsizlik, işsizlik insanda ne tür psikolojik olaylara neden olabilir. Sosya- ekonomik ve psikolojik etkilerine bir göz atarsak, genç işsizlerin, en üretken dönemlerini boşa geçirmeleri, gelecek umutlarını kırmaktadır.

İşsizlikle başlayan psikolojik, deprasif- ekonomik, fizyolojik güçlükler, zor şartlar altında hayatı idame ettirmeye çalışılmaktadır.Neticede aile içi huzursuzluklar baş göstermektedir. Çevre baskısı  ve aile ortamındaki huzurun yok olması erkek işsizleri daha çok etkilemektedir.

Gelecek umutlarının tükenmesi, infiale ve kızgınlıklara neden olmakta, sosyal patlamaya müsait haline bireyi getirmektedir.Bireyin çalışma isteği ve yeteneğinin olupta, işsiz kalması, psikolojisinin bozulmasında önemli rol oynamaktadır. Çalışma bir gelir elde etmenın yanında, bir yaşam biçimi olarak görülmektedir.

İşe yaramanın onuru , saygısı ve kendine güveni beraberinde getirmektedir. Çalışma hayatı zihinsel sağlıkları da önemli bir biçimde iyileştirdiği, işsizlik ise psikolojilerini bozduğu zaptanmıştır.

Toplumda rolü olmayan insan toplumla bütünleşemez, kendini dışlanmış hisseder ki, yaşamla başa çıkabilmek için çareyi alkolde ve madde kullanımında aramaya başlar.

İşsizlik nedeniyle toplumsal statüsü bozulan insanın saygınlığı da yok olmaya başlar. Toplumla bütünleşemiyen bireyin ailede ki etkiside azalır, ekonomik sıkıntılar,güvensizlik, ilgiden, sevgiden yoksunluk ve gelecek korkusu bireyin kabusu olur.

%18 gibi genç işsizlik oranı, ülkemiz için çok yüksek bir rakam, genç işsizler ordusuyla karşı karşıya bulunmaktayız. Hizmet sektörünün yanında, sanayi yatırımlarına önem verilmesi aciliyet göstermektedir.   

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

En büyük sorunumuzu dile getiren yazınızı okudum Hasan Bey.Durum üzücü ve vahim.Selamlar.

Şennur Köseli 
 28.07.2012 11:06
Cevap :
Sv.Şennur Hn.cım, Asgari ücretle çalışan, konutu olmayan, evli çocuklu bireyin sıkıntılı yaşamına birde işsizlik durumu eklendiğinde deprasyona girmemesine imkan olmadığı gibi, bir çeşit ''saatli bomba''ya dönüşmesi işten bile değil. Malesef ülke iyi yönetilmiyor. %18 büyük rakam.. can arkadaşım üç dört aydır yeterince MB ile ilgilenemiyorum. İnşallah Eylül'den itibaren kaldığımız yerden devam edeceğiz. Sevgilerimi, selamlarımı gönderiyorum... Hasan Göksu Geyikli-Ç.Kale  28.07.2012 15:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 461
Toplam yorum
: 695
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 1490
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Çevreye saygı, insanlık görevi olarak algılanmalıdır. Bankacılık ve finans yöneticiliği  uğraşım ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster