Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '10

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
691
 

İşsizlik artarken, kriz nasıl "teğet" geçti?

İşsizlik artarken, kriz nasıl "teğet" geçti?
 

Bir devlet kurumu olan TÜİK iktidar nezdinde güvenilirliğini yitirdi mi?

Ekonomiden sorumlu bakanlar, her şeyden sorumlu bakan ve başbakan yardımcısı ve tabi ki Başbakan, dünyada yaşanan ekonomik krizin ülkemizi “Teğet” geçtiğini söyleyip duruyorlar.

Bunca yönetici krizin “Teğet” geçtiğini söylemesine rağmen, TÜİK’in verileri bir türlü bu teğeti doğrulamıyor.

Yöneticilerimiz, her ne kadar “Hamdolsun ayağımız yere sağlam basıyor, kriz bizi teğet geçti, geçerken çok hafif sürtündü(!)” gibi söylemlerle, sanal darbe planlarıyla, Türk Ordu Komutanlarının, Cumhuriyet Başsavcılarının “Terörist”, gerçek teröristlerin ise kahraman ilan edilmesiyle, TÜİK’in verileri nasıl yok edilebilir?

En iyisi mi iktidar bu TÜİK’i ortadan kaldırıp, ekonomi ile ilgili verileri “Ulema”ya sorsun!

Ekonomideki bu karamsar tablo, seçimlere kadar, sözde yapılacak Anayasa değişikliği, Yüksek Yargı organlarının yapılarının değiştirilmesi, ordu komutanlarının ve emekli askerlerin tutuklanması ile aydınlatılabilir mi?

Basınımızın büyük bir bölümü darbecilerin yargılandığını söylüyor. Ancak orta yerde gerçek darbe yapanlar hala altlarına verilen trilyon liralık lüks araçlarına kurulmuş geziyorlar! “Balans ayarı” yapanlar, hala halka seminer üstüne seminer veriyorlar. Tabi Marmaris, Armutlu sakini ve Anayasanın geçici 15. maddesi de orta yerde duruyor. Önceliğin bu gerçek darbecilerde olması gerekmez mi?

Ekonomiden girip darbelerden çıktık! Oysa konumuz TÜİK’in onca uğraşına rağmen bir türlü düzelmeyen ekonomik göstergeler.

Evet, 2008 yılında, yani krizin başında işsizlik yüzde 11 kadardı.

2009 yılı sonunda ne kadar oldu dersiniz? Fazla düşünmeye gerek yok. TÜİK bunu açıkladı. Yüzde 14’e çıkmış.

Tarım dışı işsizlik ise yüzde 13, 6’dan yüzde 17, 4’e çıkmış.

Gençler arasında işsizlik ise yüzde 25, 3, yani her 4 gençten biri işsiz!

Bu verilerin gösterdiği bir gerçek daha var. Güneydoğudaki gençler niye dağa çıkıyor? Eğer o bölgeyi ekonomik yönden inceleyecek olursak, bunu çok rahatlıkla görebiliriz. 2008 yılında bu bölgede 15, 3 olan işsizlik, krizin katkılarıyla yüzde 17 ye kadar çıkmış. Aslında bu verinin doğruluğu tartışılır.

İşin ilginç yanı ne biliyor musunuz? Akdeniz bölgesi! Bu bölgede işsizlik yüzde 17, 5… Hani tarımı, sanayisi, turizmi ile ön plana çıkan Akdeniz Bölgesi illeri. Bu illerin içinde Adana ve Mersin, işsizlik rakamlarında başı çekip, bölgesel olarak işsizlik rakamlarının artmasına neden oluyorlar.

Birde kamu hizmetlerinden memnuniyet oranları var. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2009 yılı Yaşam Memnuniyeti Araştırması kapsamında “kamu hizmetlerinden memnuniyet” düzeyine göre; 2008’de yüzde 71.5 olan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmetlerinden memnuniyet düzeyi, 2009’da 12.6 puan azalarak yüzde 58.9’a gerilemiş. Adli hizmetlerden memnuniyet oranı da 6.6 puan düşüşle yüzde 45.3’ten yüzde 38.7’ye inmiş. Söz konusu dönemde kamu hizmetlerinden asayişte memnuniyet yüzde 75, 9’dan yüzde 77, 1’e, sağlıkta yüzde 63, 4’den yüzde 65, 1’e, eğitimde yüzde 56, 9’dan yüzde 58, 1’e yükselmiş.

İşte üzeri sanal darbelerle, günlük politikalarla, yasa değişiklikleri ile örtülmeye çalışılan ekonomiden bir bölüm!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ama cidden umutsuzum artık.Yaşanan her vahim ve ciddi olay ya çok yüzeysel bahsedilerek ya da bir başka olayla örtülerek geçiştirilmeye çalışılmakta daha neler bizi bekliyor ?

Şennur Köseli 
 07.03.2010 18:39
Cevap :
Merhaba Heamşire Hanım. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  08.03.2010 11:33
 

Geçmiş dönemlerdeki olayları özetlersek. 10 yılda bir darbe ve 10 yılda bir ekonomik krizle geçti. Darbeden 5 yıl sonra kriz. Krizden 5 yıl sonrada darbe. Sağlı sollu nakavt. Dış güçler bize silah çekmiyor. Silahı elimize vermişler kendi beynimize ateş etmemizi sağlamışlar. Darbeyle ilgili belgeleri sanki görmüşlerde oturdukları yerden o belgeler yalan yada doğru diyebiliyorlar. Pes diyorum. Neyse gerçekleri yakında hep beraber göreceğiz. 2003 ün üzerine 10 yıl koyarsanız darbe zamanı geldi çattı değilmi!.. Krizde ise güçlü ülkelerin etkilendiği kadar etkilenmediğimiz ortada. İşsizlikle ilgili eğer bilimsel olarak nüfüs artışı ile işsizlik oranı arasında bağıntı kurup üstüne % 30 küresel küçülmeyide eklerseniz tablo ortaya çıkar. Elbette tüm problemlerimizi çözümlemeyiz ve daha çok çalışmalıyız. Fakat hiç bir şey tek başına başarılamaz. Öyle duygusal tarafgirliklerle atıp tutmanın bu ülkeye hiç bir faydası olmaz. Saygı, sabır ve hoşgörüyle BİZ olmayı başarmamız gerek. Saygılarımla.

Tecettin KIYICI 
 04.03.2010 17:39
Cevap :
Merhaba. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  08.03.2010 11:37
 

Tüm veriler yedi yıllık AKP iktidarı döneminde ekonomide gerleme olduğu, işsizliğin arttığı, üçretlilerin, esnafın, çiftçinin daha da fakirleştiğini gösteriyor.

Sonsuzluk (Osman Özeker) 
 04.03.2010 16:35
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  08.03.2010 11:37
 

Bu AKP zihniyeti de geçecek, ama teyet geçmeyeceği kesin. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 04.03.2010 13:31
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  08.03.2010 11:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3065
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster