Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '10

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
391
 

İşsizlik sorunu için yola çıkılıyor

İşsizlik sorunu için yola çıkılıyor
 

Yıllardır toplumumuzu kemiren İŞSİZLİK konusunun çözümü için ilk olarak dün, hayırlı bir haber okudum.

Başbakan ERDOĞAN zor da olsa istihdam konusunda TOBB Başkanı ile anlaşmış.

Olması gereken olmuş sonunda. Çünkü sorunların çözümü işbirliğini gerektirir. Sen-Ben çekişmesi milleti bezdiriyor. Toplum geriliyor.

Fotoğraflarını gördüm: Yüzleri gülüyor.

Bakalım kaç milyon işsizin yüzü gülecek. Cepleri para görecek gençlerin.

TOBB ticaretimiz ve üretim alanlarımız için kesinlikle etkili ve köklü bir kuruluş. TÜRKİYE'nin kalkınmasında etkili olan kesimlerin buluştuğu; siyaseti de etkileyen TOBB bazı yasaların çıkarılmasında, en az TÜSİAD kadar itici bir güç.

Sanırım TOBB üyeleri iş verme konusunda DEVLET gibi, artık bıkkınlık veren KPSS gibi bir ölçü öne sürmeyecek. Herşey Özel Kesim'in kılı kırk yaran yetenek, diploma ve liyakat esasına göre yapılacak. Umarım geçtiğimiz aylarda, yıllardır ilk olarak gündeme gelen ''emek sömürüsü'' konusunda çok daha titiz davranılarak, gençlerin ne Devlet'e ne de Özel Kesim'e küsmesi, kırılması gibi tatsız olaylar meydana gelmeyecektir. Çok zor da olsa ''eşit işe, eşit ücret'' ölçüsü de denetlenerek; adaletten şaşılmayacaktır. Umarım her iş için kanunlar çerçevesinde, gerekli sözleşmeler yapılır. Ücret ödemeleri de bankalar üzerinden yapılarak; işverenlerin bu alanlardaki istismarları önlenmeye çalışılır. Yoksa ''bir dokun, bin ah işit'' olaylarından geçilmez yine.

Unutmuyorum: 1985'te TOBB Başkanı Mehmet YAZAR 24 Ocak Kararları'nı sıkı bir biçimde eleştirince Başbakan ÖZAL tarafından ''siyaset yapıyor'' diyerek uyarılmış; sonra da iktidar partisi saflarında yerini almıştı. Bu çıkışı ile bakalım Rifat HİSARCIKLIOĞLU nasıl bir siyasi istikbale açılacak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Ömer Bey, bilirsiniz, bizler yakın tarihe kadar ağırlıklı tarım ülkesi olmanın yanında genç nüfusa sahip bir ülkeyiz. Makineleşme, gerek tarım, gerek inşaat alanlarında istihdam edilen insan sayısı ülkenin kalkınmasına paralel olarak artırmadığı gibi tersine azaltmıştır. Diğer ifadesi ile ülke büyürken işsizlik; makineleşme ve genç nüfusun artışı ile azalacağı yerde artmıştır. Peki, çözüm; öncelikle ülkede siyasi istikrarın devamı, turizm ve ihracatın artması için (kobilere) güçlü destek, niteliksiz insanımıza kurs ve seminerlerle meslek edindirmek, zengin İslam ülkelerine cazip yatırım olanakları sunmanın yanında tüm komşularla karşılıklı olarak (olabildiğince) sorunların giderilmesi. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 25.05.2010 14:18
Cevap :
Aziz Arkadaşım bir bütün olarak yaklaşımlarınız doğru.Sizin de sorduğunuz gibi:İŞSİZLİK azalmayacak!Çünkü sermaye birikimini ve kaliteyi geliştirici(?)ve maddi manevi planlı kalkınmayı da öngören Karma Ekonomi BATI'nın baskısı ile batırıldı.BöyleceBAŞBAKANLIK da tüccar ile sanayici arasında sıkışıp kaldı.Eskiden olduğu gibi fabrika yapıp, işçi alamıyor.Batı'da olduğu gibiFABRİKAYAPANFABRİKAcehdimiz de el altından(?) güme gittiği için:SİYASET ERBABI bakımından birer çiftlik olanKİT'lerİŞSİZLİKileKALİTESİZLİK yuvaları olmuştu.ÖZAL da yedi bitirdi!Tarım ve hayvancılığı da çökertti giderken.Mer'i kanunlara göre bir işyerinde görülen üç beş kişiye ek olarak en az beş altı kişiyi işçi olarak gösteren İŞVEREN bazı teşvikler ile acımasızca DEVLET'i sömürmek istiyor.Sorun PATRONLARIN ELİNDE çözülür ancak.BAŞBAKAN da aracı olabilir ancak.Olay bu bence.Tarih konulu irdelemelerinizi ibretle okuyorum.Var olunuz.  25.05.2010 17:01
 

Meraba eline yüreğine kalemine sağlık adaş abicim,ben zannetmiyorum sayın tayyip beyin 7 yıldır işsizliğe çözüm bulmayıp aksine artırdığı bir dönemde ani bir dönüşle işsizleri hatırlaması göstermelik ve inandırıcı değil,seçimler yaklaştıkça yalan vaatlerle kandırmaya çalışacaktır yine ülke halkını,ama yalancının mumu yassıya kadar yanarmış sevgiler saygılar.

Ömer SÜMER 
 25.05.2010 9:57
Cevap :
Sevgili ÖMER iyi günler. İŞSİZLİK en büyük sorunumuz, bunu bilmeyen yok. İstatistikler de dar alanda paslaşmalar olarak birbirini kovaladığı için, gerçek İŞSİZLER ORDUSU SAYISI bilinemiyor.Gizli İşsizler, iş arayan emekliler, hiçbir yere kaydı olmayan ev kadınları, ağaların emrindeki marabalar ile orman köylüleri ne olacak? Yazdıklarına katılıyorum. Ne ki SİYASET böyle işte.Bir kaşık bal gibi de olsa MİLLET bir anda mest oluyor.Bu da bir lokma bir hırka,anlayışımızın bir güzelliği;özelliği.Oysa içten içe çürüyor toplum:MAL CANIN YONGASI, demiş atalarımız.Gelirin yoksa MAL'ın olur mu?Az bir geliri de olsa çalışır insanımız.Umarım bu kapılar açılacak.JAPONYAileÇİN örnek olmalı bize.taklit bile birAKIL işi.Bekleyeceğizbe ÖMER.  25.05.2010 15:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 570
Toplam yorum
: 661
Toplam mesaj
: 131
Ort. okunma sayısı
: 1019
Kayıt tarihi
: 14.09.08
 
 

1974'te H.Ü. Sosyoloji ve İdare Bölümü'nü yüksek lisans tezi ile bitirdim. 1976 yılında yapımcı y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster