Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '12

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
591
 

İstanbul'a Mini Metro ve Fünikülerler geliyor...

İstanbul'a Mini Metro ve Fünikülerler geliyor...
 

Dün Hürriyet gazetesinde vardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş, ulaşımda alternatif olacak mini metro ve fünikülerler olacağını açıklamış.

Bence çok yerinde bir çalışma. İstanbul içlerinde hafif raylı sistemler çok rahat çalışabilir.
 
Füniküler meselesine gelince önce füniküler nedir ona bakalım.
 
"Füniküler, raylı bir taşıma aracıdır. Bir dağ veya tepe gibi eğimli arazide, halatlarla yukarıya çekilerek çalışır. İki ayrı aracın aynı anda kullanımı, vagonların her birini karşı ağırlık olarak etkilemesi prensibi ile çalışır."
 
Yani dünyanın ilk metrolarından biri olarak gösterilen Tünel-Karaköy raylı sistemi buna en güzel örneklerden. Yine Tünel-Beyoğlu arasındaki tranwayda hafif metroya en güzel örneklerden ve yıllardır şıkır şıkır çalışıyor. Bu çalışan sistemi şimdi şehrin diğer bölümlerine yaymak neden olmasın.
 
Aynı şekilde tepelere kurulmuş tüm şehirlerimizde bu sistemler pekala kurulabilir ve çalıştırılabilir. Örneğin Karadeniz'de pek çok yerde bence bu işe yarar.
 
--**--
 
 
Trafiğe yeni çözüm geliyor
 
Kadir Topbaş, İstanbul'da ulaşıma alternatif olacak yeni projenin mini metro ve füniküler olacağını açıkladı İSTANBUL'un yoğun bölgelerinde, trafiğe alternatif olarak mini metro ve füniküler sistem geliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın Hürriyet'e açıkladığı projeyle 3 bin 320 metre uzunluğunda, 5 istasyonlu Levent-Hisarüstü raylı sistemi, Aşiyan Füniküleri ile Boğaz'a inecek.
 
İstimlak gerektirmiyor
 
Yoğun yerleşim, araç sahipliği ve Boğaziçi Üniversitesi'nin yer aldığı bölgede yetersiz kalan karayolunun genişletilememesi nedeniyle gündeme gelen "Levent-Hisarüstü Raylı Sistem Hattı" bölgeyi İstanbul Metrosu'na bağlayacak. Yapılan ulaşım etütlerinin, yolculuk değerinin saatte tek yönde 5-10 bin yolcu olduğunu belirten Topbaş, bulunan çözümün, kapasitesi düşük ve yeraltından giden, istimlak gerektirmeyen bir çözüm olduğunu anlattı. Topbaş'ın verdiği bilgiye göre, yeni mini metro projesi Hisarüstü'nü, Levent Metro İstasyonu'na bağlayacak. Metroya yeraltından entegre
olacak proje, yüzeye büyük asansörler, sabit ve yürüyen merdivenlerle bağlanacak. 2'li dizi tren işletmesi ile başlayıp, ileride yolcu arttığında 3'lü diziye çıkabilecek mini metro, Hisarüstü'nden Levent'e 5 dakikada erişim sağlayacak. Seferler 4 dakikada bir yapılacak. Topbaş, yapımının 2 yıl sürmesi planlanan proje inşaatının Ulaştırma Bakanlığı'na devredilmesiyle ilgili resmi talepte bulunduklarını söyledi.
 
Hisarüstü'nden sahil 730 metre
 
Hisarüstü-Aşiyan Parkı arasındaki Füniküler Hattı'nın uzunluğu 730 metre, başlangıç ve bitiş istasyonları arasındaki yükseklik farkı da 104 metre olacak. Sahile, Büyükşehir Belediyesi'ne ait Aşiyan Parkı'nın bulunduğu alanda inilecek. Sistemin yamaca oturan (delme tünel gerektirmeyen) bir güzergâhla, ekonomik gerçekleştirilmesi ve yolcuya seyir fırsatı sağlanması amaçlanıyor. Proje hayata geçtiğinde, sahilden fünikülere binen İstanbullular, 3 dakikada Hisarüstü'ne çıkıp, o noktada entegre konumdaki "Hisarüstü-Levent Mini Metrosu'na aktarma ile Levent Metro istasyonuna ulaşabilecek.
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yeni metro projesini Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu ve Fatma Aksu'ya anlattı.
 
Hürriyet, 30.01.2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 641
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2217
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster