Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '11

 
Kategori
Balıkçılık
Okunma Sayısı
20238
 

İstanbul Boğazı'ndaki akıntılar

İstanbul Boğazı'ndaki akıntılar
 

Günde ortalama 400 geminin girip çıktığı İstanbul boğazında, değişik yönlerde hareket edebilen birka


Günde ortalama 400 geminin girip çıktığı İstanbul boğazında, değişik yönlerde hareket edebilen birkaç çeşit su akıntıları mevcuttur.

Bunlardan birisi; yüzey üst akıntılar dediğimiz su akıntısıdır.

Bu akıntının yönü Karadeniz'den, Marmara Denizi'ne doğrudur. Bunun nedeni Karadeniz'in su seviyesinin, Marmara Denizi su seviyesinden 40cm.daha yüksekte olmasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyle daha yüksekte olan Karadeniz'in suyu seviye farkından ötürü Marmara denizine doğru akmaktadır. Bu akıntı boğaz'ın orta bölümlerinde daha fazla olup, bilhassa Kandilli ve Bebek burnundan marmaraya doğru gidildikçe artmaktadır. Balıkçı gemimizdeki dobler su akıntı hızını ölçer elektronik cihazımız ile bunun hızının 1.8 ve 2.7 mil olduğunu müşahade etmişimdir.


Diğer bir akıntı, dip akıntısıdır.

Bu akıntı, yüzey akıntısının tam tersine olmak üzere Marmara Denizi'nden Karadeniz'e doğru akan, hareket eden bir akıntıdır. Bunun nedeni her iki deniz arasındaki suyun tuzluluk oranlarının farklı olmasıdır. Karadeniz'in suyunun tuz miktarı, Marmara Denizi'nin tuz miktarından ortalama olarak 2 kat daha az tuzludur. Bu nedenle yoğunluk farkından dolayı daha fazla yoğun olan Marmara'nın suyu Karadeniz'e doğru büyük bir hızla akmakta, hareket etmektedir. Ölçtüğümüz o gün için (15.Aralık.2011) hız, dobler cihazımızda 1, 5 ile 2.2 mil civarında değişmektedir.Bir diğer akıntı da Orkoz akıntısıdır.

Bu akıntıda, sert esen rüzğarların meydana getirdikleri akıntılardır. Bilhassa Marmara Denizi'nde esen Fırtına şeklindeki Lodos rüzgarının bilhassa boğazda meydana getirdiği akıntı, Marmara'nın suyunu Kuzeye doğru yığar ve su seviyesi bu durumda İstanbul boğazının güney girişinde 50 - 60 cm. yükseltiye ulaşır. Bu durumu Sarayburnu, Salacak ve Kızkulesi önlerinde görmemiz mümkündür. Buradaki suyun hızı 5 ile 7 knot'u bulmaktadır.

Kaynak:nuri deniz ( balıkçı reisi ) 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 282
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4723
Kayıt tarihi
: 03.08.08
 
 

1949 istanbul doğumluyum, 1973 yılında Kimya ve işl. mühendisligini bitirdim. Halen agabeyimle bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster