Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '14

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
371
 

İstanbul Boğazı sevdası böyle bir şey...

İstanbul Boğazı sevdası böyle bir şey...
 

Eşim bir aydır emekli. Artık evde. Anlayacağınız gezmek için tatil günlerini beklememize gerek kalmadı. Zira tatil günlerinde gezmek, hele İstanbul'da imkansız gibi.

Sabah havanın güzel olmasını fırsat bilip araba ile Boğaza bir uzanalım dedik eşimle. Geç saate kalmak istemedik. Hafta içi bir gün , mesai var ama burası İstanbul, belli mi olur.Zaten mesai günleri bile trafik çok kalabalık oluyor nedense.

Sabah Boğazın kıyısında arabada  eşimle sohbet ederek, kıyıda balık tutan balıkçıları seyrederek, radyoda çalan müziği dinleyerek  bir gezi tutturduk. Bir yandan da bu mevsimde Boğazın iki yakasını süsleyen erguvanları seyrediyorduk.

 Arada her zaman gittiğimiz kafede durduk, pencere kenarında bir masaya oturduk, çayımız kahvemizi içtik. Bir yandan da geçen şileplerin hangi ülkeye ait olduğunu anlamak için bayraklarını görmeye çalıştık. En uzun şilep  hangisi diye iddiaya girdik. Uzun bir süre geçen şilepleri, gezi motorlarını, balıkçıları seyrettik.

 Karadeniz ile Marmara denizini birbirine bağlayan, İstanbul şehrini Anadolu ve Avrupa yakası olarak ikiye bölen, kıyıları tarihin çok eski çağlarından bu yana çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan bu harika su geçidini seyrettik.

İlk olarak M.Ö 685 yıllarında Yunanlıların tarihi yarımada olarak adlandırılan bu bölgede bir devlet kurması ile başlayan yerleşim, gelişerek büyümüş ve sırası ile Doğu Roma İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmış ve günümüzde Türkiye Cumhuriyetinin en büyük kenti olan İstanbul'un simgesi olmuştur.

Uluslararası deniz taşımacılığının yapılabildiği en dar geçit olma özelliğini taşıyan İstanbul Boğazı üzerinde bulunan köprüleri ile de şehrin iki yakasını birleştirme özelliği taşımaktadır. Son dönemde açılan ve benim henüz binme imkanı bulamadığım Marmaray da deniz altından iki  kıyıyı birleştiriyor.

1 Mayıs 1982 de yürürlüğe giren İstanbul Liman Tüzüğü uyarında İstanbul Boğazının kuzey hattı Anadolu Fenerini, Rumeli Feneri ile birleştiren hat. güney sınırı ise Ahırkapı Fenerini, Kadıköy İnciburnu Fenerine birleştiren hattır.

Biz İstanbullular için boğazın ayrı bir önemi vardır. Doğup büyüdüğümüz bu şehirde Boğazla ilgili anılarımız o kadar çoktur ki. Hele benim gibi Boğazın kıyısında bulunan Kuzguncuk doğumlu bir kişi için Boğaz ayrı bir anlam taşır.

İstanbul Boğazı ile ilgili anılarımı anlatmaya kalkarsam yazı bitmez. Yazımı bitirmeden İstanbul Boğazı ile ilgili uzun süre yaşadığım Paris'teki  bir küçük anımı anlatayım. Paris'e ilk gittiğimiz günlerdi. Hiç denize kıyısı olmayan bu şehirde bir İstanbul çocuğu olarak nasıl yaşayacağımın endişesi içinde idim. Sonunda kızlarımla bu soruna bir çare bulduk. Paris'in içinden Sen nehri geçer. Biz de her pazar sabahı  sandviçlerimizi yapıp, kahvemizi alıp Sen nehri kenarına gidip oturuyorduk. Orada nehri seyrederken İstanbul Boğazını seyredermiş gibi oluyorduk. İşte İstanbul ve İstanbul Boğazı sevdası böyle bir şey.

 İyi ki İstanbul Boğazımız  varmış. Bugünkü gezimde bunu bir kez daha anladım

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Gökova...Önce, eşinizin emekliliğini kutlar mutlu bir yaşam dilerim. Eski bir emekli olarak eşinize bazı tavsiyelerim de olabilir:))...Ben de bir İstanbul sevdalısıyım. Evim, boğaz kıyısında değil ama, çatıya çıksan boğazı görebilirim:))...Bu sevdamı, 2008 yılında yazdığım "Adım adım İstanbul- 1,2 ve 3" olarak üç blogluk bir seri yazı ve de "Güzel İstanbul" adlı bir bloğumda dile getirdim...Yorumumu, ilkokuldan beri ezberimde olan bir "şiir-okul şarkısı" ile bitireyim..."Yedi nazlı tepeye serpilmişsin- Kainata göz kırpar eğlenirsin - Müstesna bir varlıksın, mücevhersin - Her gönülde bir arzusun İstanbul"...Selamlar.

cdenizkent 
 16.04.2014 15:31
Cevap :
Sayın yazarım, eşime iyi dilekleriz için çok teşekkür ederim. Evet İstanbul çok güzel bir şehir. Uzak kalınca daha iyi anlıyoruz bunu. Ne yazık ki her güzel şey gibi onu da insanlar yok etme çabasında.Size yazılarınızda başarılar dilerim. Saygılarımla  17.04.2014 18:27
 

Değerli Kardeşim İstanbul Boğazını tanıtıcı bu yazınız için teşekkürler, severek okudum.Benim de Boğaz anılarım var, unutulmaz.Selam ve sevgilerle öptüm sizi.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 16.04.2014 15:17
Cevap :
Sevgili Nahide Hanım. yorumunuz için çok teşekür ederim.Sevgi ve saygılarımla  17.04.2014 18:28
 

Anadolu kavağından-Salacak'a, Rumeli kavağından-Sarayburnuna kadar eşsiz manzara açılarına sahip İstanbul boğazının henüz anlaşılmadığını düşünüyorum. anlaşıldıkça istanbul değerlenecek. Selamlar.

Kadri KANPAK 
 16.04.2014 11:17
Cevap :
Sayın Yazarım. umaraım bu güzel şehri ve bu güzel Boğazı elbirliği ile yok etmeyiz. Size de yazılarınızda başarılar dilerim.Saygılarımla  17.04.2014 18:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 811
Toplam yorum
: 1052
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1006
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster