Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

25 Eylül '08

 
Kategori
Kent Tarihi
Okunma Sayısı
1025
 

İstanbul Büyükçekmece'den Edirne'ye Mistik Ziyaret

İstanbul Büyükçekmece'den Edirne'ye Mistik Ziyaret
 

Edirne Bel. Başk. Hamdi Sedefçi ve Büyükçekmece Bel. Başk. Dr. Hasan Akgün


Her zaman ki gibi muhteşemsin Edirne!

Büyükçekmece Belediyesi 3 bin 500 bayanı, Edirne'deki Balkan şehitliğini ziyarete götürdü. Tam 63 otobüsle Edirne'ye gelen Büyükçekmece kafilesi Edirnelilere uzun zamandır görmedikleri bir kalabalık yaşattı.

Edirne gezisi sırasında Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'yi makamında ziyaret ederek, Büyükçekmece'nin sembolü olan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü ve Büyükçekmece Çini Tabağı, Sedefçi'de Başkan Akgün'e Edirne'nin sembollerinden Kırkpınar Yağlı Güreşleri maketi armağan etti.

Geneleneksel olarak her yıl Ramazan ayının 24. gününde Edirne ziyaretinin gerçekleştirdiklerini belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Büyükçekmece'li bayanlarda bu ziyaretlerin bir alışkanlık haline geldiğini Ramazan ayına girildiğinde vatandaşlardan şehitlik ziyaretleriyle ilgili aşırı istek ve talebin oluştuğunu söyledi.

Başkan Akgün ''25 senedir her Ramazan ayında mutlaka ilçemizdeki bayanları toplar Edirne'ye gideriz, şehitliğin ve Selimiye Camii'nin manevi atmosferi gerek beni gerekse geziye katılanları oldukça etkiliyor, görevde kaldığım sürece bu tür ziyaretleri devam ettirmeyi düşünüyorum'' dedi.

Edirne'de 3 bin 500 kişilik Büyükçekmece kafilesi Meriç nehri kıyısında iftarlarını yaptılar. Başkan Akgün halkın iftarda yiyeceği yemekleri tek tek kontrol etti. İftarın ardından Selimiye Camii'nde hem teravih namazını kılıp hem de cami altındaki çarşıdan alış veriş yapan Büyükçekmecelilere Başkan Akgün çay servisinde bulundu. ''Edirne'ye döviz bırakıyoruz'' Selimiye Cami başta olmak üzere şehrin bütün tarihi mekanlarını gezen Büyükçekmeceli bayanlar ayrıca Selimiye Camii altındaki ve Edirne civarında ki çarşıları gezerek bol bol alış veriş yaptılar. Gezinin Edirne'ye maddi olarak ta büyük fayda sağladığını belirten Başkan Akgün ''Büyükçekmece'den gelen 3 bin 500 vatandaşımız Edirne'de hem geziyor hem de bol bol alışveriş yapıyor. Her yıl artan sayı ile yapılan gezimiz sırasında Edirne'ye bol miktarda döviz bırakıyoruz. Bölgenin kalkınmasın da bizimde büyük katkımız oluyor. Esnafımızın da sayemizde yüzü gülüyor'' şeklinde konuştu. Allah tekrarını nasip etsin inşallah..


Fotoğraflar ve Kaynak:
Gözlemlerim ve Büyükçekmece Belediyesi Başkanlığından, bizzat tarafıma aktarılan bilgilerden oluşuyor.

Sabiha Rana

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dün akşam ben de Eyüp'te Feshanede ilçenin ileri gelen yöneticileriyle iftar yemeğinde idim.Siz bu mistik turizmden söz edince aklıma geldi. Eyüplü yöneticiler de Edirne'den ziyaretçi aldıkları için bir başka mutlu olduklarını ifade ettiler.Mistik iç turizm ekonomik hareketlilikle birlikte, ramazanda bereketini de birlikte getiriyor galiba ..Selam ve saygılar.

Hızır Kabil 
 25.09.2008 13:04
Cevap :
Sayın Kabil, Öncelikle Allah kabul etsin ve afiyet olsun efendim. Ne tesadüf ki dün gece bir ara Eyüp Sultan'daki iftar açılışını TV'den izledim. Ve Ayrıca Eyüp'te dünyaya gelmiş ve Silahtar'da çocukluğumun bir kısmı geçmiş biri olarak en özellikle de Eyüp Sultan HZ. Kutsal mekanı olması sebebiyle kendi iç dünyamda görüntülere bakerken fırtınalar yaşadım. Demek ki siz de oralardaymış ve ruhani ve bedeni açıdan hem de yakından gudalanıyormuşsunuz. Ne mutlu size. Dediğiniz çok doğru. Mübarek Ramazanda Serhat Şehrimiz Edirne olsun en kutsal mekanlarımızdan biri olan Eyüp Sultan Türbesi olsun bu ayda müthiş ziyaretçi akınına uğruyor. Bunlar anlatılamayan farklı güzellikler. İşte bu güzellikleri hiç yitirmiyen bir milletin evlatları olarak yaşar ve öyle de ölürüz inşallah. Tabi aynı güzellikleri hem zamanın gerisinde kalmadan hemde geçmişten gelen o ahenkle evlatlarımıza da aşılıyarak. Selam ve saygılar benden size efendim. Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim..  25.09.2008 13:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1987
Toplam yorum
: 5389
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4851
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster