Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
366
 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu istifa etti
 

İstanbul'da yaşanan yüzyılın felaketinde ölü sayısı 24'e ulaştı. Sel, ıslah edilmeyen dere yataklarını bir canavara dönüştürerek İkitelli'yi harabeye çevirdi. Dere yataklarına kurulan evler ve TIR Garajı, burada bulunanların kabusu oldu. Bu arada sel mağdurlarını bir de yağmacılar vurdu. Malını sele kaptıranlar, selden kurtardıkları mallarını yağmacılardan kurtaramadılar. Başbakan Erdoğan ve bakanlar hemen İstanbul'a koştular ve halkla kucaklaştılar. Erdoğan, devletin her zaman yanlarında olduğunu ve yerel yönetimlerin açtığı yaraları devletin saracağını söyleyerek, İstanbul halkının bundan sonra kimlere oy vermesi gerektiğini görmelerini istedi. Vatandaşların yoğun ilgi ve tezahüratı sonrasında başbakan, helikopter ile Dolmabahçe Sarayı'na geçti.

Bu arada İstanbul valisi sayın Muammer Güler acil koduyla bir açıklama yaparak, bölgede çok yoğun yağmalama faaliyetlerinin bulunduğunu ancak, mevcut yerel yönetiminin sel bölgesine kimsenin girmesini istememesi ve girmeye çalışanların engellenmesi nedeniyle kolluk kuvvetlerinin görevlerini yapamadığını beyan etmiştir. Yerel yönetimin bu tavrının insanlık dışı olduğunu belirten vali Güler, 'onlara rağmen halkımızın yanında olacağız' diyerek yağmacılara karşı mücadelelerinin çok sert olacağını ifade etmişlerdir.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı'ndaki çalışma odasından CHP'ye seslenmiş ve kendilerinin zamanında bereketli yağmurların yağdığını ancak, bu yönetimle birlikte felaketlerin yaşandığını söyleyerek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu istifaya davet etmiştir. Erdoğan, 'Allah'ın takdiri bizden yanadır. Bu sel bunu göstermektedir' diyerek, herkesin Allah yoluna girmesi için çağrıda bulunmuştur.

Bir son dakika gelişmesi olarak da, CHP İstanbul İl Merkezi önünde toplanan büyük bir kalabalık parti binasını taşlamakta ve 'geldi Kılıçdaroğlu, yıktı İstanbul'u' şeklinde sloganlar atarak, başkanı istifaya çağırmaktadır. Bina içinde bulunanların can güvenliği için polise takviye olarak askeri birliklerden destek istenmiştir.

Bugünkü gazetelerin manşetlerinde, yaşanan sel felaketi ve selde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sorumlusu olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gösterilmekte ve kendisinin istifa etmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Televizyonlarda da 24 saat kesintisiz olarak İstanbul'dan yayın yapılmakta ve selin yol açtığı felaket insanlara gösterilmektedir. Yetersiz altyapı, kendi haline bırakılan dere yatakları, ihmaller CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu'na maledilmekte ve herkes bir istifa haberi beklemektedir.

Şu anda aldığımız bir habere göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu şu açıklamayı yapmıştır: İstabul şehrinin maruz kaldığı 15 yıllık ihmallerin ve yolsuzlukların düzeltilmesi için 6 aydır yoğun bir şekilde çalışmaktayız. Bizim yıllardır söylediğimiz ve geçmiş yönetimi defalarca uyardığımız , kuvvetli bir yağmurun yağmasıyla beklediğimiz bu felaket bizim yönetimimiz zamanına denk gelmiştir. Geçmiş yönetimler istifa edemeyeceğine göre, istifa etme yükümlülüğü bize aittir. İstanbul halkına geçmiş olsun diyorum ve bugünden itibaren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevimden istifa ediyorum.

İstifa haberi İstanbul'da sevinçle karşılanırken, başbakan Erdoğan CHP'ye seslenerek 'Allah da, millet de sizi istemiyor. Bu ülkeyi terkedin' çağrısında bulunmuştur.

...

Bu yazı size kurgu gibi mi geldi? Bence hiç de değil. Eğer İstanbul'un yönetimi bugünkülerin elinde değil de başkalarında olsaydı, bunların yaşanması kuvvetle muhtemeldi.

Benimki de iş yani... Hem sprey sıkıp ozonu deliyorum ve böyle yağmurlara sebep oluyorum, hem de acayip kurgu yazılar yazıyorum. Suçlu olan benim neticede. Düşünmek, yorum yapmak neyime.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 651
Kayıt tarihi
: 11.02.07
 
 

1972 doğumluyum ve bir bankacıyım. Hayatım boyunca en büyük hayalim bir yazar olmaktı. Ama, Türkiye'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster