Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '18

 
Kategori
Dans
Okunma Sayısı
264
 

İstanbul'da Bİr Tango Kursuna Başlayarak Yeni Enerjiler Keşfedebilirsiniz.

İstanbul'da Bİr Tango Kursuna Başlayarak Yeni Enerjiler Keşfedebilirsiniz.
 

İstanbul Tangoist Dans Okulu


Gerek ülkemizde gerek tüm dünyada her geçen gün poüleritesini arttıran bir dans olan tango hakkında daha detaylı bilgi almak ve merak edilen soruları yanıtlamak adına Sayın Aydın Kocamusağlu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik..

Merhaba, Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
Merhaba, ismim Aydın Kocamusaoğlu, 1999 senesinde tangoya başladım. O zamandan beri gelişim ve değişim sürecim devam ediyor.

Tangoya ve dansa olan ilginizi ne zaman keşfettiniz?
Bir arkadaşım tango kursundaki sınıfın yeterli sayıya ulaşmamış olmasından dolayı beni de tango dersine dahil etti. Biraz zorlama oldu aslında, hiç aklımda olan bir şey değildi. İlk milongamda (tango gecesi) tangoya âşık oldum. O zamandan beridir tango olma, dans olma gayretindeyim.

Fakat küçüklükten itibaren de harekete inanılmaz bir ilgim vardı. Çeşitli bedensel aktivitelerde sürekli olarak yer aldım. Daha küçük yaşlarda dansa başlamış olsaydım eğer farklı disiplinlerde dans ediyor olabilirdim.

Popüler kültürdeki tango yansıması ile gerçekte olan benziyor mu, nasıl farklar var?
Popüler kültürde, tangonun bir piyasası var elbette. Göz göze bakmak, dans ederken erkeğin ağzında gül taşıması, kıyafetlerdeki kırmızı rengin ağırlığı, aşkın ve tutkunun dansı olması gibi... Bununla ilgili size birçok benzetme ve önerme sunabiliriz. Tango neredeyse 150 yıllık bir kültür ve beden dilidir. Binlerce dans disiplininden sadece biri. Bizim ilgilendiğimiz dans olmak, tango olmak... “Tango, enerjiden sinerjiye giden bir yolculuktur.” Bu yolcuğun peşindeyim aslında. Her gün gelişiyor ve değişiyorum, dans olma yolcuğum devam ediyor.

 Bu yolculuğu eğitimime de aktararak Tangoist Eğitim Sistematiği’ni oluşturdum. 2016 yılında başlattığımız fakat 2010 yılından beri hazırlığını sürdürdüğümüz bir tango eğitim sistematiğidir. Tangoist Eğitim Sistematiği’nin meyvelerini aldığımız bir duruma dönüşmüş ve dans enerjisi adına başarıya ulaşmış olmasından dolayı mutluluk duyuyoruz. İlgilenenler www.tangoist.com adresinden sistematiğimizi ve tango kursumuzu detaylıca inceleyebilirler.

Tangoist mecrası nasıl başladı ve bu hikâye 18 sene nasıl sürdü?
Tango kursu almaya başladıktan birkaç ay sonra bulunduğum tango kursunda asistanlık yapmaya başlamıştım. Daha sonrasında eğitmenlik ile devam ettim. Tango yeni yeni popüler olmaya başlamıştı ve bu mecrada bir eğitmen açığı da vardı. Şimdiki aklım olsa, 5 sene dans eder sonra eğitmen olurdum. 2001 yılında kuruldu Tangoist Tango Kursu, herkesin düşündüğü gibi Tango İstanbul’un kısaltması olan Tangoist değil, piyanist gibi tango yapan anlamına gelen bir sözcük olarak doğdu aslında. İsim annesi dans partnerim Pelin Koyun ’dur. Tangoist Tango Okulu, Pelin Koyun ile birlikte Tangoist bünyesinde yer verdiğimiz asistan/eğitmen kadroları ve sevgili öğrencilerimizle kendini geliştirerek 18 yılı aşkın bir zamandır sürecine devam etmektedir. İki şubemiz bulunuyor. Hem Kadıköy’de hem de Taksim’de tango kursu veriyoruz.

Hayatınızda danstan daha önemli neler var?
Kızım tabii ki. O, her şeyden daha değerlidir.

Tango kursuna neden başlamalıyız?
Tango kursuna başlamak için bir neden aramamaları yeterli; bizim için anda kalmak, süreci takip etmek, paylaşmak ve gelişmek çok kıymetli.

Tango kursuna başlamak isteyenler nelere dikkat etmeli?
Tango kurslarını detaylıca araştırmalılar. Hangi eğitmenler, nasıl bir sistematik ile ders veriyor, kaç tane eğitmen yetiştirmişler gibi birçok konu var. Tango kursunu yerinde ziyaret edip eğitmenlerle tanışıp tango derslerini izleyebilirler. Böylece daha sağlıklı bilgi sahibi olabilirler.

Dans ve insan arasındaki ilişkiyi nasıl tanımlarsınız?
İnsan her zaman ritim ya da daha çok tempo arayışındadır. İnsanın düzene olan ilgisinden doğar bu arayış. Devamlı olarak düzeni arar fakat bir süre sonra bu düzenden de sıkılır. Aslında bir anlamda düzensizlik peşindedir. Buradan yola çıkarsak insanlar düzensizlikteki düzeni ya da düzendeki düzensizliğin peşindedirler. Dans da bu arayış bir dışavurumudur. Dansta da belli bir tempo içinde dansı ararlar, ritim değil daha çok tempo peşindedirler. Çünkü tempoda düzeni bulurlar. Bu noktada düzeni bozmak için düzensizliğe yönelirler. Her ritme muntazam basmak ne kadar sıkıcıysa o düzeni bozmanın düzenini yaratmak da bir o kadar keyiflidir.

Tangoya başlarken partner gerekli mi? Belli bir yaşı var mı?
Eşli bir dans olsa da tango kurslarında partner gerekmiyor, tango dersi başlamadan önce eğitmenler olarak sınıfın kadın-erkek dengesini ayarlıyoruz. Tangonun belli bir yaşı yok, dans etmek isteyen herkes tango kursuna başlayabilir.

Saygılarımla...

 

Aydın Kocamusağlu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 256
Kayıt tarihi
: 04.05.10
 
 

'Dün kendime seni anlattım' adlı şiir kitabıyla 2008 yılında en iyi şiir kitabı dalında Türkiye 3..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster