Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '13

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
12768
 

İstanbul'da erguvan mevsimi

İstanbul'da erguvan mevsimi
 

Her yıl Boğaz sırtlarında bu aylarda çiçek açan ve bulunduğu çok kısa sürede İstanbul Boğazını bir mücevher gibi süsleyen Erguvan Ağaçları gene çiçek açmaya başladı.

  Nisan sonunu mor mevsime dönüştüren Erguvan ağacı Baklagiller familyasından,10 metreye kadar boylanabilen,tek gövdeli, yaprak döken bir ağaçtır.Tohumu bol olan bu ağaç, uzun saplı çiçekleri ile çok dekoratiftir. Anavatanı Güney Avrupa ve Batı Asya'dır.Türkiye'de Ege, Marmara Bölgesinde yayılış yapar. Erguvan ağacı yapraklanmadan önce nisan sonu, mayıs başı yalnızca bir kaç haftalığına baharın müjdecisi kabul edilen morumsu pembe renkte çiçekler açar.

 Boğazın simgesi haline gelen bu ağaç için mevsiminde Boğaz'da geziler tertip edilir, şenlikler yapılır. Ama bazen Marmara Bölgesinde ıssız bir yoldan geçerken kayaların arasından fışkırmış bir Erguvan ağacı görebilirsiniz. İşte o an bu görüntü, sizi birden içinde bulunduğunuz karamsar ruh halinden çıkarıp mutluluğa doğru koşturur. Kayalar arasında tesadüfen yetişmiş o garip Erguvan, Boğazdaki asil, azametli cinslerinin yanında daha mütevazi ve daha garibandır.

 Bence bu mevsimi kaçırmadan Boğaza gidelim ve Erguvanları izleyelim. Bir dahaki yıl tekrar çiçek açana kadar o harika görüntüyü hafızamıza hapsedelim. Ama belli mi olur .Belki Erguvan bir sokak arasında ansızın karşınıza çıkabilir Boğaza gitmeden.

 

Berrin Çoruk Aksu bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

GÜZEL BİR PAYLAŞIM DEĞERLİ KARDEŞİM CANINIZA SAĞLIK. ERGUVAN AĞAÇLARININ O HALİNİ VE iSTANBUL'U ÇOK SEVİYORUM. GÖR-SELİNİZ DE GÜZEL SELAM VE SEVGİLER, MUTLULUKLAR.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 21.04.2013 17:53
Cevap :
Çok teşekkürler Sevgili Nahide Hanım, Sevgiler, selamlar  22.04.2013 9:44
 

İSTANBUL EĞİTİM ENSTİTÜSÜ( 1966_ 1969 ) FİKİRTEPE'DE yeni bir okul. Yurt ve okul aynı bahçe içerisinde. Bahçe, erguvan ağaçlarıyla kaplı, yıllardır oraya uğramadım. Erguvan ağacıyla ilk bu bahçede ve de sonra İstanbul'un o güzel sırtlarında tanıştım. Kıbrıs'ta hiç raslamamıştım. Şimdi bahçemızde bir tane var, şu an yeşil yapraklarla dolu. Zevkle okudum, sevgi ve selam adadan.

Göksel47 
 20.04.2013 16:53
Cevap :
Sevgili Göksel Hanım, Bahsettiğiniz okulunuzda Emek Türk diye bir arkadaşınız veya tanıdığınız var mı. Kendisi benim lise arkadaşaım ve hala görüşüyoruz. Aynı yıllarda onun da o okulda olma ihtimali var. Bahçenizdeki erguvana çok iyi bakın. Bugün bir resim çektim. Caddebostanda büyük binalar, inşaatlar arasında bir garip Erguvan. Haa unuttum yanında bir de mor salkım var. Öylesine güzeller ki.Sevgiler  20.04.2013 22:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 825
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1030
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster