Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '08

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
286
 

İstanbul'da trafik programsızlığı

2009 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimler yaklaşırken İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), metrobüs yolu yapımına büyük bir hız verdi. İddiaları Anadolu yakası Söğütlüçeşme'den Avrupa yakası Avcılar'a kadar metrobüsle rahat ve trafiğe takılmadan yapılacak yolculukların önünü açmak. Evet bu düşünce ilk bakışta kulağa güzel geliyor olabilir ancak kimse bu projeye aynanın diğer tarafından bakmak istemiyor. Ben, karınca kararınca gördüğüm eksiklikleri ve yanlışlıkarı dilim döndüğünce, yapabildiğim kadar yazmaya çalışacağım.

İlk olarak, metrobüs projesi bir zamanlar yapılan tercihli yol uygulamasından pek bir farkı yok. İstanbul'un atardamarlandan E-5 çevreyolunda yapıldığı ve çevre yolnun şeritlerini alıp trafik tıkanıklığını arttırması ilk eksisi.

Zincirlikuyu-Avcılar hattında çevreyolunun ortasından gitmesi ve duraklarında ortada olması dolayısı ile macerayı seven halkımdan bir kaç kişinin koşarak ya da yürüyerek kestirme olması amacı ile çevreyolunda karşıdan karşıya geçerken görebilirsiniz. (Ya da inşallah hep görürüz, araba kullanırken).

Çevreyolunda hiç bir emniyet şeridinin kalmaması. Dün (12/11/2008), Kadıköy'den Bahçelievler'e doğru giderken Haliç köprüsünün üzerinde durduk. Bir kaç dakika sonra arkadan sirenlerini açmış bir ambulansın sesi geldi. İki şeritli dar yolda arabaları birbirine değecek kadar yaklaştırıp ambulansın geçmesini sağladık ancak bir on metre sonra ambulansda gidemedi zira öndeki arabaların kaçacak yeri yoktu. Bir kaza olmuştu ve sadece iki şeritli yol, emniyet şeridi olmayan yolda trafik durmştu. Ambulansda bizim önümüzde duruyordu. On dakika sonra sanırım trafik ekipleri ve olay yerindeki vatandaşlar kazaya uğramış araçları ve büyük ihtimal şahısları kenara çekmişlerdi ki acaba o yaralıların içersinde kıpırdamamsı gereken bir yaralı filan olduğunu düşümek bile istemiyorum. Tıbbi yardım almadan kenara alınanlardan da özür diliyorum.

Dönüşte ise anadolu yakasında Acıbadem kavşağı civarında yine büyükçe trafik kazası vardı. Bilin bakalım sebep ne olabilir. Metrobüs yapımı doğru, yolda giderken bir anda sağa alınıyorsnuz sonra ansızın sağda duvar çıkıyor sola geçiyorsunuz. Aydınlatma sıfır. Olan elektrik lambaları da yanmıyor zifiri karanlık.

Yazımın ikinci bölümünü çok yakında yayınlamak temennisi ile

şimdilik hoşçakalın,

Metrobüs olan veya inşaatı olan yerlerde lütfen dikkatli araç sürün.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 341
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

35 yaşında, çok okumaya çalışan, okuduklarını, gördüklerini, yaşadıklarını, düşünerek birbirlerine b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster